12mars26

Putin utfärdar panikorder

2023 05 03

Oron inför den kommande ukrainska motoffensiven sprider sig innanför Kremls väggar.

Nu har den ryska diktatorn Vladimir Putin utfärdat en desperat order till statligt ägda ryska medier.

Putinregimen har tagit fram en lista med direktiv om hur medierna får rapportera om den ukrainska motoffensiven, rapporterar den oberoende nyhetssajten Meduza.

Kraven tyder på att Kreml förbereder sig inför ett stort militärt bakslag.  

De nya riktlinjerna innebär att ryska medier måste betona att Ukraina utrustats av Nato och västvärlden. Rapportering som beskriver den ukrainska armén som svag och dåligt rustad förbjuds.

– Om Ukraina, med hjälp av vapen från USA och Nato, når framgång är det förståeligt. Västvärlden har koncentrerat enorma ansträngningar till fronten, säger en källa nära Kreml till Meduza.

Den nya ordern ger även Putinregimen en möjlighet att beskriva små ryska framgångar i stora ordalag.

– Om den ukrainska armén misslyckas kommer Kreml kunna skryta med att den ryska armén framgångsrikt lyckats slå tillbaka en attack från överlägsna fiendestyrkor, säger källan.

Ingen rapportering om prislappen 

Regimen i Moskva har även förbjudit ryska medier att rapportera om hur mycket pengar som lagts på återuppbyggnaden av infrastruktur i de ockuperade områdena i Ukraina.

– Beslutet har fattats av rädsla eftersom regimen fruktar att den enorma prislappen kommer väcka allmän förbittring hos de ryska folket, uppger oberoende Moscow Times.

Statligt ägda medier uppmanas i stället att rapportera om hur ”problem blir lösta” och att skolor, förskolor och sjukhus återuppbyggs i ockuperade områden.

Förbereder katastrof

Ukrainas försvarsminister  Oleksіj Reznіkov uttalade sig under tisdagskvällen om Putinregimens planer vid en storskalig militär förlust i Ukraina.

Ministern utesluter inte att Kreml kan inleda en omfattande reträtt från de ockuperade områdena.

Men Vladimir Putin kommer inte erkänna att Ryssland besegrats militärt.

Han väntas presentera en ny lögn för det ryska folket.

– Ryssland förbereder ”en katastrof på egen mark” för att ge sken av att de retirerar av ren välvilja, sa Ukrainas försvarsminister Oleksіj Reznіkov i en intervju med Interfax Ukraine.

LÄS MER HÄR:

UPPGIFTER: Putin förbereder katastrof – i Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 sep 2026

Kan snart smälla i Danmark – Ryssland taget på bar gärning

2026 09 03

Ryssland har tagits på bar gärning i att planera konkreta försök till sabotage i Danmark.

Det uppger den danska säkerhets- och underrättelsetjänsten PET.

Planerna är så tydliga och allvarliga att det är nödvändigt att varna allmänheten, menar Emil Græsholm, chef för kontraspionage på just PET.

– Det är inte bara en varning om att det kan komma till Danmark en dag. Vi ser redan planeringen nu. Väldigt konkret, säger han till Berlingske.

Uppmanar allmänheten

Det är första gången som PET ska ha avslöjat konkreta förberedelser för sabotage på dansk mark. I synnerhet är det företag inom försvarsindustrin med kopplingar till militärt bistånd i Ukraina som bedöms utgöra måltavlor.

Enligt PET är det den ryska säkerhetstjänsten som ligger bakom planeringen. Vanliga danskar uppges rekryteras via Telegram för att användas till dåden. Bland annat kan personer bli ombedda att fotografera känsliga platser och föremål, till exempel specifika företag.

Nu uppmanas därför allmänheten att kontakta polisen om de stöter på den här typen av uppmaningar.

– Budskapet är inte att man ska vara rädd, varken som granne till ett företag eller som vanlig medborgare. Vårt budskap är att vi kan se att man omedvetet kan bli en del av Rysslands sabotageplanering, säger Emil Græsholm.

Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Högsta prioritet

Enligt PET är arbetet med detta specifika ryska hot högsta prioritet för den danska underrättelsetjänsten. Hur många fall som avslöjats vill Emil Græsholm inte berätta.

I december förra året uppgav företaget FIre Point att en ukrainsk vapenfabrik ska byggas på dansk mark, vilket fick Kreml att gå i taket. Danmark har tidigare varnat för att det är “90 procents risk” att Ryssland kommer att utföra attentat mot mål på dansk mark.

Tidigare i augusti sattes en anläggning tillhörandes försvarsföretaget Milrem Robotics i brand i Estland. Enligt den estniske premiärministern Kristen Michal kopplas Ryssland till det misstänkta sabotaget.

Igår uppgav Polens premiärminister Donald Tusk att den brand som uppstod i en drönarfabrik i landet tidigare i veckan sannolikt planerades av Ryssland.

Andra läser: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Anstormning till Sverige efter jättehöjning

2026 09 03

– Jag har aldrig upplevt något liknande.

Orden kommer från Leif Sjöberg, som har arbetat på Circle K i Charlottenberg i 40 år.

Nu upplever bensinstationen en anstormning som saknar motstycke. Orsaken är att bensin- och dieselpriserna i Norge har stigit kraftigt.

Bränslepriserna har skjutit i höjden på andra sidan gränsen sedan tillfälliga skattelättnader på bensin och diesel löpte ut i tisdags.

På flera platser i Norge har dieselpriset stigit från omkring 21 till 29 kronor per liter. Bensinpriset har i sin tur ökat från omkring 20 till 27 kronor per liter.

Priserna vid pump har ökat betydligt mer än vad skattehöjningen i sig motiverar, rapporterar DinSide.

Smäller till i helgen

Nu flockas norrmän till Sverige, där bensinen är cirka 10 kronor billigare per liter och dieseln omkring 7 kronor billigare.

–  När jag tittar ut genom fönstret ser jag norska bilar köa för att tanka, säger Leif Sjöberg till DinSide.

– Jag förväntar mig att fredag ​​och lördag blir väldigt hektiska. Det blir den första helgen efter skattehöjningen, tillägger han.

LÄS MER: Kraftigt orderlyft för Volvo

Ryssland, Belarus och Turkiet

Regeringen har gått fram med flera tillfälliga sänkningar av skatten på bränsle, vilket har lett till att Sverige har fått bland de lägsta bränslepriserna i Europa. Endast Ryssland, Belarus och Turkiet har noterat lägre priser vid pump under 2026, rapporterar DinSide.

Den första tillfälliga skattesänkningen i Sverige gäller under perioden 1 maj–30 september 2026 och motsvarar cirka 0,4 kronor per liter för diesel och cirka 1 krona per liter för bensin.

Den andra gäller under perioden 1 juli–30 november 2026 och uppgår till 2 kronor och 40 öre per liter.

När de tillfälliga sänkningarna löper ut väntas bränslepriserna stiga.

ANDRA LÄSER: Putin har stoppat möte – förbannad på USA

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen