USA:s regering hotar Tiktok

2023 03 16

Joe Biden-administrationen i Vita huset tar nu i med hårdhandskarna mot sociala medieföretaget Tiktok.

Det rapporterar The Guardian och BBC, som båda skriver att den amerikanska regeringen hotar företaget med ett nationellt förbud om dess kinesiska ägare inte säljer appen.

– Videodelningsappen, som ägs av det kinesiska företaget ByteDance, anklagas för att utgöra en nationell säkerhetsrisk genom data som samlats in från miljontals användare, skriver BBC.

Trump misslyckades

USA har redan förbjudit Tiktok inom landets myndigheter, men det här är första gången som Biden-administrationen hotar med att förbjuda appen på ett rikstäckande plan.

Ett försök gjordes dock av Bidens föregångare, Donald Trump, som misslyckades med att förbjuda Tiktok 2020 efter att förslaget blockerats av amerikansk domstol.

Anledningen till att Vita huset nu hotar om att försöka förbjuda appen igen bottnar i en farhåga om att Kinas regering skulle kunna använda informationen som samlas in i illvilliga syften.

Situationen är extra känslig för tillfället efter de misstänkta kinesiska spionballongerna i USA.

– I flera år har amerikanska tjänstemän uttryckt oro för att data från den populära appen skulle kunna hamna i händerna på den kinesiska regeringen, framhåller BBC i sin rapportering.

Tiktok svarar

Enligt uppgifter till Wall Street Journal vill USA att ByteDance ska avyttra sig sitt ägandeskap i Tiktok för att tydligt avsäga sig kopplingarna till Kina.

En talesperson för Tiktok har också bekräftat det amerikanska ultimatumet, men menar att det är “överdrivet” och oklart vad “avyttring” betyder i praktiken.

– Om målet är att skydda den nationella säkerheten löser inte avyttring problemet. En förändring av ägandet skulle inte medföra några nya restriktioner för dataflöden eller åtkomst, säger talespersonen.

– Det bästa sättet att ta itu med farhågor om nationell säkerhet är med det transparenta, USA-baserade skyddet av amerikanska användardata och system.

Över en miljard användare

Tiktok är ett av världens mest populära sociala nätverk med mer än 100 miljoner användare i USA. Globalt uppges appen ha över en miljard användare, vilket motsvara en fjärdedel av alla internetanvändare i hela världen.

Appen är sedan tidigare förbjuden på statliga telefoner i USA, Kanada och EU. I Sverige har riksdagsledamöter uppmanats att ta bort den och igår blev Staffanstorp första kommunen i landet att förbjuda appen på anställdas jobbtelefoner.

Drygt hälften av barnen i Sverige mellan 12 och 15 år använder Tiktok enligt undersökningen Svenskarna och internet från 2020.

Foto: S. Feyissa resp The White House

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna fanns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttryckte länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen