USA:s regering hotar Tiktok

2023 03 16

Joe Biden-administrationen i Vita huset tar nu i med hårdhandskarna mot sociala medieföretaget Tiktok.

Det rapporterar The Guardian och BBC, som båda skriver att den amerikanska regeringen hotar företaget med ett nationellt förbud om dess kinesiska ägare inte säljer appen.

– Videodelningsappen, som ägs av det kinesiska företaget ByteDance, anklagas för att utgöra en nationell säkerhetsrisk genom data som samlats in från miljontals användare, skriver BBC.

Trump misslyckades

USA har redan förbjudit Tiktok inom landets myndigheter, men det här är första gången som Biden-administrationen hotar med att förbjuda appen på ett rikstäckande plan.

Ett försök gjordes dock av Bidens föregångare, Donald Trump, som misslyckades med att förbjuda Tiktok 2020 efter att förslaget blockerats av amerikansk domstol.

Anledningen till att Vita huset nu hotar om att försöka förbjuda appen igen bottnar i en farhåga om att Kinas regering skulle kunna använda informationen som samlas in i illvilliga syften.

Situationen är extra känslig för tillfället efter de misstänkta kinesiska spionballongerna i USA.

– I flera år har amerikanska tjänstemän uttryckt oro för att data från den populära appen skulle kunna hamna i händerna på den kinesiska regeringen, framhåller BBC i sin rapportering.

Tiktok svarar

Enligt uppgifter till Wall Street Journal vill USA att ByteDance ska avyttra sig sitt ägandeskap i Tiktok för att tydligt avsäga sig kopplingarna till Kina.

En talesperson för Tiktok har också bekräftat det amerikanska ultimatumet, men menar att det är “överdrivet” och oklart vad “avyttring” betyder i praktiken.

– Om målet är att skydda den nationella säkerheten löser inte avyttring problemet. En förändring av ägandet skulle inte medföra några nya restriktioner för dataflöden eller åtkomst, säger talespersonen.

– Det bästa sättet att ta itu med farhågor om nationell säkerhet är med det transparenta, USA-baserade skyddet av amerikanska användardata och system.

Över en miljard användare

Tiktok är ett av världens mest populära sociala nätverk med mer än 100 miljoner användare i USA. Globalt uppges appen ha över en miljard användare, vilket motsvara en fjärdedel av alla internetanvändare i hela världen.

Appen är sedan tidigare förbjuden på statliga telefoner i USA, Kanada och EU. I Sverige har riksdagsledamöter uppmanats att ta bort den och igår blev Staffanstorp första kommunen i landet att förbjuda appen på anställdas jobbtelefoner.

Drygt hälften av barnen i Sverige mellan 12 och 15 år använder Tiktok enligt undersökningen Svenskarna och internet från 2020.

Foto: S. Feyissa resp The White House

Text: Redaktionen


JUST NU: Akut brist i Ryssland – Putin går på knäna

2025 09 14

Ryssland står inför en stor brist efter Ukrainas upprepade attacker.

Det är de senaste attackerna mot landets oljeanläggningar som ligger till bakgrund och slagen mot den ryska oljan får nu tydliga och omedelbara följder.

Konsekvenserna av attackerna ses nu i flera regioner, där leveransstopp och stigande priser skapar oro, rapporterar The Moscow Times.

Stor bensinbrist väntar

Analytiker uppskattar att Ryssland under augusti förlorade hela 17 procent av sin oljeraffineringskapacitet, vilket motsvarar över en miljon fat olja.

De senaste attackerna förväntas höja siffran ytterligare.

– Bensinbristen är ett tydligt tecken på att attackerna träffar Rysslands mest känsliga punkter, säger en västerländsk säkerhetsexpert till Reuters.

LÄS MER: ”Är bara början” – motståndsgrupp till attack i Ryssland

Värsta siffrorna sedan start

Ryssland är världens näst största oljeexportör och oljeintäkterna är avgörande för att finansiera kriget i Ukraina.

Enligt Internationella energiorganet, IEA har Rysslands intäkter från olje- och bränsleexport sjunkit till en av de lägsta nivåerna sedan krigets början.

I augusti föll intäkterna med 920 miljoner dollar till totalt 13,5 miljarder dollar, en följd av både ukrainska drönarattacker och västerländska sanktioner.

IEA konstaterar att Rysslands oljeintäkter nu ligger nära en femårslägsta, något som förvärrar landets ekonomiska nedgång.

Storskaliga attacker

Ukrainas senaste drönarattack slog till mot oljeraffinaderiet Kirishi utanför Sankt Petersburg, som är ett av Rysslands största.

Uppgifterna om skadornas omfattning går isär – ryska myndigheter hävdar att tre drönare sköts ner, medan Ukraina beskriver attacken som ”framgångsrik”.

Bara timmar tidigare attackerades en annan oljeanläggning i Basjkirien.

– Det här är en tydlig strategi för att slå mot den ryska krigskassan, rapporterar Reuters.

Nu tvingas Kreml hantera både ekonomiska förluster och växande oro på hemmaplan.

LÄS MER: Nya regler för ryssar i Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Chockbilder från Ryssland – storskalig attack

2025 09 14

En av Rysslands största oljeanläggningar brinner efter en ukrainsk drönarattack.

En nattlig attack mot det strategiskt viktiga Kirishi-raffinaderiet i Leningrad oblast har utlöst stora bränder.

Explosionen ska ha orsakats av vrakdelar från nedskjutna drönare som fallit ner på raffinaderiets område och antänt en brand, enligt regionens guvernör Alexander Drozdenko, rapporterar Kyiv Independent.

– Ryskt luftvärn har skjutit ner tre drönare i området kring Kirishi, säger Drozdenko.

Central roll

Det Kirishi-baserade raffinaderiet, även känt som Kirishinefteorgsintez (KINEF), är en av Rysslands största oljeanläggningar och ansvarar för cirka 6,4 procent av landets totala raffinaderikapacitet.

Oljeanläggningen vid Sankt Petersburg har en kapacitet att raffinera över 17 miljoner ton olja per år.

Anläggningen ägs av Surgutneftegaz och ligger över 80 mil från den ukrainska gränsen.

LÄS MER: USA varnar Ryssland: ”Då blir det action”

Bilder visar kraftig explosion

Videoklipp och bilder publicerade av den oberoende ryska kanalen Astra visar en kraftig explosion följd av höga lågor vid anläggningen.

Händelsen är ännu inte oberoende verifierad, uppger Kyiv Independent men uppgifterna följer en rad ukrainska angrepp mot rysk oljeinfrastruktur de senaste veckorna.

Ukrainska säkerhetstjänsten (SBU) har tidigare pekat ut oljeanläggningar som legitima mål eftersom de “finansierar och driver Moskvas krigsmaskin”.

Slår mot energisystemet

Bara två dagar före attacken mot Kirishi slogs Rysslands största oljehamn i Primorsk tillfälligt ut efter en annan drönarattack.

– Varje gång Rysslands oljesektor slås ut, påverkas dess förmåga att föra kriget, säger en anonym källa inom SBU till Kyiv Independent.

Ukrainas intensifierade attacker mot ryska oljeanläggningar har redan orsakat driftstopp och bidragit till en bränslebrist i landet.

Analytiker menar att nattens angrepp ytterligare kan pressa den ryska energiförsörjningen och försvåra export.

LÄS MER: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen