JUST NU: USA utesluter inte utomjordingar

2023 02 13

USA kan inte utesluta att de nedskjutna objekten över Nordamerika är av utomjordiskt ursprung.

Det säger Glen VanHerck, det amerikanska flygvapnets general som övervakar det nordamerikanska luftrummet, rapporterar Reuters.

Utesluter inte aliens

På en presskonferens på söndagskvällen svensk tid fick generalen en direkt fråga om de nedskjutna flygande objekten kan förklaras i form av utomjordisk aktivitet.

Det vill säga aliens.

– Jag utesluter ingenting, svarar då general VanHerck.

Flygvapnets general tillägger:

– Vi kallar dem objekt av en anledning, inte ballonger.

"Vi är alla intresserade"

Tre stycken oidentifierade flygande objekt, ufo (unidentified flying object), har skjutits ned efter det att USA satte stopp för en kinesisk ballong utanför South Carolina den 4 februari.

Två av dem har varit i USA, ett i Kanada.

Den senaste nedskjutningen skedde under gårdagskvällen svensk tid över Lake Huron, nära den kanadensiska gränsen.

– Vi är alla intresserade av vad det här är för objekt och vilket syfte det hade, framhåller Elissa Slotkin, kongressledamot för Demokraterna i Michigan, på Twitter.

En säkerhetsfara

Objektet från igår ska ha flugit i närheten av känsliga platser i USA, men bedömdes dock inte som ett militärt hot, uppger CNN.

– Men vi bedömde att det var en säkerhetsfara för flyg och ett hot sett till potentiell övervakningskapacitet, kommenterar Pentagon.

Publicerat omfattande uforapport

I mitten av förra månaden publicerade USA:s militära underrättelsetjänst en omfattande rapport om antalet inrapporterade ufo-observationer de senaste två åren.

Av 366 observationer saknar nästan hälften en förklaring.

– Några av dessa odefinierade objekt uppvisar ovanliga flygegenskaper och en häpnadsväckande prestanda. Det kräver en vidare analys, framhöll rapporten.

Totalt handlar det om 171 objekt, som i rapporten benämns som UAP (unidentified aerial phenomena) istället för ufo, som den amerikanska militären inte har lyckats identifiera.

Anonym militär: "Inga bevis"

En annan militär, utöver general Glen VanHerck, har uttalat sig om att den amerikanska militären inte har sett några bevis som tyder på att något av föremålen varit av utomjordiskt ursprung, skriver Reuters.

Personen krävde att få vara anonym innan hen fällde sitt uttalande.

Foto: A. Antony (OBS! Bilden är ett montage)

Text: Redaktionen


Chockbild skakar semesterparadis – grym hemlighet avslöjad

2025 06 30

En bild på en ung kvinna vållar stor debatt i det populära semesterlandet Filippinerna.

Bilden, som danska Jyllands-Posten har delat, visar hur en ung flicka kryper upp ur ett hål i asfalten mitt på ljusa dagen i Makati City – en rik stad på den populära turistön Luzon.

Kvinnan är en av flera filippinska invånare som lever i landets avloppsystem, uppger tidningen.

Situationen beskrivs som oerhört tragisk. Den unga kvinnan är en av flera invånare som lever mitt under fötterna på finanseliten.

– Efter att de första bilderna började cirkulera ser man hur tragiskt detta är. Lokalinvånare berättar om ett stort antal filippinier som har kloaken som sitt hem, framhåller tidningens utlandskorrespondent Thomas Fhogt.

Vidare berättar Fhogt att nyheten kommer som en chock för många invånare.

–  Det som är mest förvånande är hur okänt detta är för de flesta, särskilt i en stadsdel som präglas av lyx och sitt stora finanscentrum.

Skakar landet

Bilden på kvinnan har väckt starka reaktioner i Filipinerna.

För första gången har det blivit allmänt känt att flera av landets städer har ett parallellt samhälle under jorden, rapporterar Dagbladet.

Efter händelsen har lokala myndigheter och journalister börjar undersöka avloppsystemen. I kloakerna har man hittat flera hemlösa personer.

Ökat efter pandemin

Filippinerna har stora problem med hemlöshet.

Problemen har dessutom ökat efter pandemin. Nedstängningen av landet ledde till att fler invånare hamnade i fattigdom.

I dag saknar över tre miljoner invånare i huvudstaden Manila ett hem. I storstadsområdet bor det cirka 14 miljoner människor. Över 20 procent av dessa beräknas alltså vara hemlösa.

FAKTA: Filippinerna

- Filippinerna består av drygt 7 000 öar belägna sydöst om det asiatiska fastlandet.

- Majoriteten av invånarna har malajiskt ursprung, men spansk kolonisering och senare amerikansk dominans har satt spår i kulturen.

- Politiken och ekonomin domineras sedan självständigheten 1946 av ett fåtal rika familjer. En kommunistisk revolt pågår i norr och ett muslimskt separatistuppror i söder.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: Dylanagonzales2011

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryska militärer i Finland

2025 06 30

Ryska militärer har enligt uppgift observerats i Finland.

Det rapporterar Hufvudstadsbladet med hänvisning tilll Elisabeth Braw, som är docent vid den välansedda tankesmedjan Atlantic Council.

Braw hänvisar i sin tur till ”trovärdiga myndighetskällor” som uppger att ryska militärer har rört sig i "den omedelbara närheten av finska stålverk".

Direkt koppling till militärenhet

Enligt Elisabeth Braw har militärerna en direkt koppling till ryska artillerienheter.

– Att de dyker upp där visar vilken hög prioritet Europas försvarsindustri är för ryssarna, framhåller hon i en skriftlig kommentar till HBL.

– De vill uppenbarligen veta så mycket som möjligt för att kunna störa eller sabotera produktionen av vapen och viktiga komponenter som stål om och när de vill.

Varnar för attacker

Nu kommenterar Finlands skyddspolis Skypo de oroväckande uppgifterna.

Enligt skyddspolisen är Finland inte ett prioriterat mål för Ryssland, men hotet om sabotage på finsk mark är verkligt.

– Ryssland skulle sannolikt vilja rikta attacker i synnerhet mot västerländsk vapenindustri, fast vi inte än så länge sett attentat i betydande utsträckning. Även i Finland borde företag inom branschen vara medvetna om detta, skriver Skypo i en kommentar till HBL.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Flera attentat

Enligt västerländska underrättelsetjänster och säkerhetsmyndigheter kopplas Ryssland till flera sabotage på europeisk mark.

Polen, Litauen, Tyskland, Storbritannien och Estland är några exempel på länder som upplevt attentat mot fabriker, vapenlager och logistikcenter.

Den norska säkerhetspolisen PST har varnat för att Ryssland kan slå till mot mål i Norden.

– Det vi vet är att militära mål och kritisk infrastruktur kan vara utsatta. Norge är ett viktigt land när det gäller energi, så det är klart att det finns flera olika mål i Norge som kan vara av intresse, har PST-chefen Beate Gangås sagt till SR Ekot.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen