JUST NU: Upprörda känslor efter Centerns S-besked

2022 08 15

Annie Lööf (C) har öppnat för att Centerpartiet kan sitta i en S-ledd regering efter höstens val.

Beskedet väcker en stor upprördhet  inom partiets ungdomsorganisationer.

– Ett borgerligt liberalt mittenparti, som går till val på sin egen politik och vill ha lyhördhet avseende sin politik, bör vara försiktiga med att surra fast sig vid en statsministerkandidat en månad innan valet, skriver Julia Eriksson, förbundsordförande för Centerstudenter, på Twitter.

Cuf:s jämställdhets- och rättspolitiska talesperson  Elin Venholen instämmer i kritiken.

– Alla timmar jag och så många i CUF och andra i centerrörelsen har lagt ner för liberal politik känns vatten värda om ändå ska sätt oss i en regering med S. Jag kan inte låta bli att gråta en skvätt idag, framhåller hon på sociala medie-plattformen.

Ilska från M

Företrädare för Centerns tidigare allianskollegor –  Moderaterna och Liberalerna –  anser att Centerpartiets vänstersvägning nu är fullbordad och offentlig. 

– Det gick alltså inte att lura väljarna längre. Annie Lööf vill bilda regering med S som alla redan har fattat, twittrar Liberalernas integrationspolitiske talesperson Robert Hannah.

"Sätter ner vänsterfoten"

Moderaternas presschef Niklas Gillström skriver att Annie Lööf ”sätter ner vänsterfoten” i ett inlägg på Twitter.

– Lööf sätter ner vänsterfoten. When you dance with the devil, the devil doesn't change. The devil changes you.

Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) kommenterar Niklas Gillströms utspel.

– Så enligt Moderaterna så är alltså Magdalena Andersson nu ingen mindre än djävulen… Och detta sagt av ett parti som tänker ge inflytande åt ett parti med nazistiska rötter. Valrörelsen har knappt börjat, och den har redan spårat ur, framhåller Morgan Johansson. 

Statsministern välkomnar Centerns besked

Magdalena Andersson (S) har kommenterat Centerpartiets besked.

Statsministern vill inte diskutera specifika regeringsalternativ, men framhäver att hon välkomnar Centerpartiets regeringsbesked.

– Centerpartiet har ju vid flera tillfällen tagit stort ansvar för Sverige i svåra situationer, under de senaste fyra åren och under 90-talskrisen. Det är ett ansvarskännande parti. Annie Lööf har ett ledarskap som behövs, säger hon till nyhetsbyrån TT.

Partiledare reagerar

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch beskriver Annie Lööfs besked som en ”varumärkesdeklaration”.

– Lööf är klar med varumärkesdeklarationen. En röst på C är en röst på M Andersson. För att sedan förhandla ekonomi med V samt landsbygd, skog och migration med MP. Jag tror dagens besked smärtar oerhört mycket för borgerligt sinnade landbygdsvänner. Det finns ett annat alternativ, skriver hon på Twitter.

Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar är uppenbart irriterat.

– Absurda besked från Annie Lööf. Inte kan hon väl tro att hon skulle sitta i en regering på våra mandat men inte samarbeta med oss? Nej, Sverige behöver en majoritetsregering, då ingår V om SD ska hållas borta från inflytande. Trots våra skillnader är vi beredda att ta ansvar, skriver hon i en kommentar på sina sociala medier.

LÄS MER: ANNIE LÖÖF GER NYTT REGERINGSBESKED 

Foto: Centerpartiet resp Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


Jättesmäll i Sverige – hundratusentals jobb i fara

2025 12 25

Elprisklyftorna fortsätter att öka.

Under årets första elva månader har de genomsnittliga spottpriserna i södra Sverige varit fyra gånger så höga som i norra delen av landet, rapporterar SVT. 

I det sydligaste elområdet E4 ligger snittspotpriset på 67,43 öre per kilowattimme. Det kan jämföras med 17,25 respektive 17,02 öre per kilowattimme i de norra elområdena E1 och E2.

Prisskillnaderna har ökat kraftigt under 2025.

– De senaste åren har vi haft ungefär dubbelt så höga priser i södra Sverige som i norra och det är det vi ser framför oss också. Men i år ser det ut att bli ännu större skillnader, säger Christian Holtz, elmarknadsanalytikern vid analysfirman Merlin & Metis, till tv-kanalen.

Larmet: Hundratusentals jobb i fara

Johan Eklund, vd för Sydsvenska handelskammaren, varnar för att de höga elpriserna kan få ödesdigra konsekvenser för företag i södra Sverige.

I ett värsta scenario kan hundratusentals jobb gå förlorade, varnar Eklund.

– Om vi inte löser situationen så kommer vi att tappa, i värsta fall, 200 000 sysselsättningstillfällen i elprisområde 3 och 4 på grund av höga och volatila elpriser, säger han till SVT.

"Väldigt skadligt"

Redan i dag syns konsekvenserna av de stora elprisskillnaderna. Många företag i södra Sverige väljer att flytta investeringar norrut, där elpriserna är lägre.

– Det är effekter av att man flyttar produktion och anställning över gränserna för att utnyttja prisskillnaderna. Det är väldigt skadligt och innebär samhällsekonomiska förluster, har Johan Eklund berättat för Affärsvärlden.  

Roger Bergström, vd på pappersbruket Hylte Papers, påpekar att en stor del av Sveriges industri finns i de södra elområdena SE3 och SE4. Dessutom slår de höga elpriserna också mot svenska företag på den internationella marknaden, enligt Bergström. 

– Elpriset slår hårt mot hela industrin. Både mot de som är små, och de som är stora, har han sagt till Affärsvärlden.

LÄS MER: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

FAKTA: Elprisskillnaderna i Sverige

- Sverige består av fyra elområden:

  • Elområde Luleå SE 1
  • Elområde Sundsvall SE 2
  • Elområde Stockholm SE 3
  • Elområde Malmö SE 4

- Syftet med indelningen i olika elområden är att tydliggöra var i Sverige det finns behov av att förstärka elnätet och var det finns behov av ökad elproduktion.

- Elkunder i södra Sverige får tidvis betala ett högre pris jämfört med elkunder i norra Sverige. Orsaken till prisskillnaderna är att det normalt sett finns mer och billigare el att tillgå i norra Sverige. Hur mycket och hur ofta priserna kommer att skilja mellan norr och söder är svårt att förutsäga

Källa: Energimarknadsinspektionen

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin 

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


God jul ”avskum” – Trump ser rött på juldagen

2025 12 25

USA:s president Donald Trump går ut med en arg julhälsning.

I ett inlägg på sin sociala medieplattform Truth social önskar presidenten god jul till alla amerikanska medborgare. Samtidigt passar han på att kalla vänsterväljare för ”avskum”.

– God jul till alla, inklusive avskummen i den radikala vänstern som gör allt för att förstöra vårt land, skriver Trump.

Presidenten fortsätter inlägget med att räkna upp saker som hans administration har åstadkommit under 2025.

– Vi har inte längre öppna gränser, män i damidrott, transsexualitet för alla och en svag brottsbekämpning. I stället har vi en rekordstor aktiemarknad och den lägsta brottslighet på årtionden. Vi har ingen inflation och en BNP på 4,3 procentenheter, två procentenheter bättre än väntat.

Faktakollen

USA:s BNP ökade mer än väntat under det tredje kvartalet. Tillväxten med 4,3 procent i årstakt. Siffran var betydligt högre än förhandsprognoserna, men inte två procentenheter bättre än väntat som Trump antyder. Förhandsprognoserna låg på 3,3 procent, rapporterar Reuters.

Inflationstakten sjönk till 2,7 procent i november i USA. En större minskning än väntat. Samtidigt ligger inflationen fortfarande över den amerikanska centralbankens mål på 2 procent.

Brottsligheten i USA har sjunkit i vissa avseenden under Trumpstyret. Bland annat har antalet massmord minskat till den lägsta nivån sedan 2006, uppger Axios.

Samtidigt tampas USA med flera stora problem. Arbetslösheten har stigit till den högsta nivån på flera år och reallöneökningarna har avtagit.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tullfiasko

Dessutom väntas Trumps handelstullar dra in mindre intäkter än väntat. I augusti uppgav finansminister Scott Bessent att intäkterna från tullarna skulle uppgå till omkring 500 miljarder dollar på årsbasis.

Men en färsk sammanställning från Pantheon Macroeconomics – ett oberoende forskningsinstitut specialiserat på makroekonomiska analyser – fastslår att tullarna förväntas generera omkring 400 miljarder dollar i intäkter på årsbasis, det vill säga 100 miljarder dollar mindre än Vita husets prognos.

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen