JUST NU: Upprörda känslor efter Centerns S-besked

2022 08 15

Annie Lööf (C) har öppnat för att Centerpartiet kan sitta i en S-ledd regering efter höstens val.

Beskedet väcker en stor upprördhet  inom partiets ungdomsorganisationer.

– Ett borgerligt liberalt mittenparti, som går till val på sin egen politik och vill ha lyhördhet avseende sin politik, bör vara försiktiga med att surra fast sig vid en statsministerkandidat en månad innan valet, skriver Julia Eriksson, förbundsordförande för Centerstudenter, på Twitter.

Cuf:s jämställdhets- och rättspolitiska talesperson  Elin Venholen instämmer i kritiken.

– Alla timmar jag och så många i CUF och andra i centerrörelsen har lagt ner för liberal politik känns vatten värda om ändå ska sätt oss i en regering med S. Jag kan inte låta bli att gråta en skvätt idag, framhåller hon på sociala medie-plattformen.

Ilska från M

Företrädare för Centerns tidigare allianskollegor –  Moderaterna och Liberalerna –  anser att Centerpartiets vänstersvägning nu är fullbordad och offentlig. 

– Det gick alltså inte att lura väljarna längre. Annie Lööf vill bilda regering med S som alla redan har fattat, twittrar Liberalernas integrationspolitiske talesperson Robert Hannah.

"Sätter ner vänsterfoten"

Moderaternas presschef Niklas Gillström skriver att Annie Lööf ”sätter ner vänsterfoten” i ett inlägg på Twitter.

– Lööf sätter ner vänsterfoten. When you dance with the devil, the devil doesn't change. The devil changes you.

Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) kommenterar Niklas Gillströms utspel.

– Så enligt Moderaterna så är alltså Magdalena Andersson nu ingen mindre än djävulen… Och detta sagt av ett parti som tänker ge inflytande åt ett parti med nazistiska rötter. Valrörelsen har knappt börjat, och den har redan spårat ur, framhåller Morgan Johansson. 

Statsministern välkomnar Centerns besked

Magdalena Andersson (S) har kommenterat Centerpartiets besked.

Statsministern vill inte diskutera specifika regeringsalternativ, men framhäver att hon välkomnar Centerpartiets regeringsbesked.

– Centerpartiet har ju vid flera tillfällen tagit stort ansvar för Sverige i svåra situationer, under de senaste fyra åren och under 90-talskrisen. Det är ett ansvarskännande parti. Annie Lööf har ett ledarskap som behövs, säger hon till nyhetsbyrån TT.

Partiledare reagerar

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch beskriver Annie Lööfs besked som en ”varumärkesdeklaration”.

– Lööf är klar med varumärkesdeklarationen. En röst på C är en röst på M Andersson. För att sedan förhandla ekonomi med V samt landsbygd, skog och migration med MP. Jag tror dagens besked smärtar oerhört mycket för borgerligt sinnade landbygdsvänner. Det finns ett annat alternativ, skriver hon på Twitter.

Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar är uppenbart irriterat.

– Absurda besked från Annie Lööf. Inte kan hon väl tro att hon skulle sitta i en regering på våra mandat men inte samarbeta med oss? Nej, Sverige behöver en majoritetsregering, då ingår V om SD ska hållas borta från inflytande. Trots våra skillnader är vi beredda att ta ansvar, skriver hon i en kommentar på sina sociala medier.

LÄS MER: ANNIE LÖÖF GER NYTT REGERINGSBESKED 

Foto: Centerpartiet resp Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 juni 2026

Amerikansk bjässe öppnar i Sverige – tusentals ska jobba

2026 06 02

Ett av världens största företag storsatsar på Sverige.

Börsvärdet ligger på över 4,5 biljoner dollar och det finns fler än 191 000 anställda i koncernen.

Det är ingen mindre än teknikgiganten Google som riktar blickarna mot svensk mark. På tisdagen meddelar jätten att man tänker bygga ett stort datacenter i Horndal, Avesta kommun.

– När bygget är i full gång kommer flera tusen personer jobba här. Vi hoppas vara klara 2028  och kommer då erbjuda 100 fasta tjänster, säger Google Sveriges samhällspolitiska chef Sara Överby enligt SVT Nyheter.

29 000 kvadratmeter

Google har ägt marken där datacentret ska stå i nio år. Det handlar om en plats på 109 hektar, lika stort som 150 fotbollsplaner, med skog.

Nu tas första spadtaget för den 29 000 kvadratmeter stora huvudbyggnaden som Google fått bygglov för. Utöver serverutrymme ska det även finnas kontor och personalytor i lokalen, rapporterar Di.

– Det här är en stor dag, säger Googles Sverigechef Anna Wikland enligt tidningen.

Detta datacenter kommer att ge den breda allmänheten och företag och offentlig sektor ännu bättre och snabbare tillgång till Googles teknik, vilket i sin tur stödjer den digitala omställningen.

Välkomnas av regeringen

Benjamin Dousa (M), bistånds- och utrikeshandelsminister, välkomnar den amerikanska etableringen. 

Inte minst tack vare möjligheten för nya arbetstillfällen på både lång och kort sikt.

Det här kommer skapa många jobb. Vi ser ju många underleverantörer här idag och också jobb i framtiden i kommunen, säger han till SVT.

Google har redan ett datacenter i finländska Hamina och bygger även en i norska Skien. Anläggningen i Avesta blir emellertid den första i Sverige. Den väntas stå klar 2028.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Flera företag

Det är andra gången på kort tid som världsledande amerikanska megaföretag satsar på Sverige. Så sent som i maj öppnade Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, ett 2 800 kvadratmeter stort laboratorium i Göteborg.

ANDRA LÄSER: Ikea öppnar flera nya butiker

Foto: Frida Drake/Regeringskansliet

Text: Redaktionen