15 maj 2026

Ulf Kristerssons nya löfte till Erdoğan

2023 02 15

Sverige fortsätter att sluta upp bakom Turkiet efter jordbävningskatastrofen.

Regeringen har lovat ytterligare insatser för att öka stödet till förra veckans jordbävningsoffer. 

Därför presenteras nu ett nytt stödpaket på 80 miljoner kronor som ska gå till mat, sjukvård, ambulanser och tält.

– Vi kommer att göra allt som står i vår makt för att hjälpa de drabbade i nästa fas av återhämtningen, bekräftar statsminister Ulf Kristersson (M) på Twitter.

Stödet riktar sig även till drabbade i Syrien.

Fler paket kan vänta

Totalt har nu Sverige bidragit med 117 miljoner kronor till stöd för de turkiska och syriska jordbävningsoffren.

– Den 12 februari genomfördes också en transport av 300 familjetält till Turkiet, framhåller regeringen i ett pressmeddelande.

Och fler stödpaket kan sannolikt vänta framöver.

– Sverige kommer att fortsatt stödja nödställda och lidande i Turkiet och Syrien. Som ordförande i EU har Sverige också tagit initiativ till att med EU-kommissionen anordna en givarkonferens för de som drabbats av jordbävningarna, meddelar regeringen.

Befinner sig i Ukraina

För närvarande befinner sig Ulf Kristersson på besök i krigets Ukraina och Kyiv.

Statsministern anlände till Volodymyr Zelensky idag och det ukrainska presidentkansliet har redan pumpat ut bilder på de två regeringsföreträdarna.

– En gemensam pressträff väntas hållas i staden inom kort, rapporterar SVT.

Besöket är Kristerssons första i Ukraina som statsminister. Företrädaren Magdalena Andersson (S) var på plats och besökte Zelensky i somras.

Nytt paket även till Ukraina

Sverige är även med och bidrar till ett stödpaket till Ukraina värt cirka 200 miljarder kronor, erfar Sky News.

Paketet baseras på en internationell fond som ska stärka det ukrainska försvaret och innebära ett “betydande lyft” för Ukrainas stridsförmåga, meddelar det brittiska försvarsdepartementet.

Innehållet är ammunition, reservdelar till stridsvagnar samt material för övervakning och spaning.

– Detta utrustningspaket kommer att ge en betydande kapacitetshöjning för de väpnade styrkorna i Ukraina och kommer att stödja deras förmåga att försvara sitt land, säger Storbritanniens försvarsminister Ben Wallace.

Danmark, Nederländerna, Island och Litauen är andra länder som bidragit till fonden.

LÄS MER: Sverige svarar på förfrågan – flygplan på väg mot Turkiet

LÄS MER: Regeringen ger besked om stöd efter jordbävningen

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen