JUST NU: Ukrainas rikaste man planerar att stämma Ryssland

2022 05 26

Miljardären vill stämma Ryssland på 20 miljarder dollar efter bomberna i Mariupol.

Rinat Akhmetov är inte bara Ukrainas rikaste man. Han är även ägare av det stålverk i Azovstal, Mariupol, som lidit stora skador av Vladimir Putins bomber och beskjutning.

Stålverket blev den sista ukrainska förvarsstationen i hamnstaden och både civila och soldater tog skydd i anläggningen i flera veckor innan de kunde evakueras förra veckan.

Stämmer Ryssland på fantasisumma

Nu planerar stålverkets stenrika ägare att stämma Ryssland på grund av de skador som orsakats stålverket under de ryska anfallen, rapporterar Sky News.

Stämningen uppges vara värd 20 miljarder dollar, det vill säga nästan 200 miljarder svenska kronor.

Kräver kompensation

– Vi kommer definitivt att stämma Ryssland och kräva ordentlig kompensation för alla förluster och förlorade affärer, säger Rinat Akhmetov till den ukrainska nyhetsportalen mrpl.city, enligt Sky News.

Äger fotbollsklubb

Rinat Akhmetov, bland annat ägare av den ukrainska fotbollsklubben Shakhtar Donetsk, säger sig ha stannat kvar i sitt hemland under hela kriget.

– Vi tror på vårt land och på vår seger, säger han.

Har inte kunnat göra affärer

Miljardären äger även företaget och ståltillverkaren Metinvest, vars affärer slagits i spillror redan före kriget. De åtta åren av strider i Ukrainas östra delar av landet efter att proryska separatister tagit över delar av området har blivit lidande för affärerna.

Metinvest har sedan kriget började inte kunna fullfölja sina leveranskontrakt, erfar Sky News.

Ukraina andades ut

Det var förra veckan som Ukraina andades ut när 260 människor som satt fast i stålverket äntligen kunde räddas. De ukrainska trupperna hade då kämpat i 82 dagar med brist på förnödenheter som mat, vatten, ammunition, medicin och elektricitet. 

Hyllades som hjältar

När soldaterna släpptes ut hyllades de som hjältar.

– Tack vare Mariupols försvarare har vi vunnit kritisk tid för att bilda reserver, omgruppera styrkor och ta emot hjälp från partners. Mariupols försvarare uppfyllde alla de uppgifter som ställts av kommandot till fullo, sade Ukrainas vice försvarsminister Hanna Malyar i samband med evakueringen, enligt CNN.

“För alltid i historien”

Militären stämde in i hyllningskören.

– Mariupols försvarare är vår tids hjältar. De kommer för alltid att vara nedtecknade i historien, framhäver landets generalstab i ett uttalande, uppger kanalen.


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 feb 2026

Okänd farkost gör sanslös manöver – “är det Kina är vi helt körda”

2026 02 11

En “chockerande” video på en mystisk farkost uppges ha läckt från Pentagon.

År 2022 och 2023 släppte Pentagon flera filmer tagna av den amerikanska militären. Klippen föreställde flygande föremål som försvaret inte kunde förklara vad det var.

Filmerna fick spekulationer om ufo och eventuellt utomjordiskt liv att gå på högvarv.

Nu har det hänt igen.

En påstådd läckt video från Pentagon och som publicerats av journalisten och dokumentärfilmaren Jeremy Corbell uppges visa en svampformad farkost som gör “omöjliga” manövrar, rapporterar Daily Mail.

Ufot ska ha filmats av en amerikansk militärdrönare.

I vad som skulle kunna jämföras med en scen i en science fiction-film såg drönarens kamera hur objektet antingen svävade eller flög i normal hastighet innan det accelererade till nästan ljusets hastighet och försvann ur sikte, skriver den brittiska tidningen.

"Omänsklig"

Händelsen uppges ha ägt rum över Suwaydaprovinsen i Syrien år 2021. Enligt Jeremy Corbell kommer videon direkt från militära arkiv som flaggat farkosten som en UAP, unidentified aerial phenomena, okänt flygande fenomen. 

Den svampformade farkostens plötsliga acceleration beskrivs som “omänsklig” i Corbells podd Weaponized, där videon diskuteras med tv-profilen George Knapp, som undersökt ufofenomen i decennier, och analytikern och journalisten Marik von Rennenkampff.

– Det bryter mot våra föreställningar om fysik att något kan göra det, säger Corbell.

LÄS MER: “Helt galet – kan inte tro på det”: Trumps besked väcker ramaskri

"Då är vi körda"

När ufoobservationer har dokumenterats har det ofta spekulerats i om det är Kina som ligger bakom, som till exempel vid fallet när flera kinesiska ballonger sköts ned över USA häromåret.

Den förklaringen ger inte Marik von Rennenkampff mycket för.

– Om Kina har den här typen av teknologi är vi alla körda. Jag ska vara ärlig mot er. Vi är helt körda. Man kan bara släppa en kärnvapenbomb var som helst i världen på ett ögonblick, säger journalisten.

– Och utöver det, vad skulle Kina uppnå genom att flyga ultraavancerad teknologi över den syriska öknen? Det finns absolut ingen anledning för dem att göra det.

Pentagon har officiellt hävdat att det aldrig samlats in några bevis som bekräftar att oidentifierade farkoster skulle komma från utomjordiskt liv.

LÄS MER: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

Arkivfoto: U.S. Navy

Text: Redaktionen