Ukraina rasar mot Elon Musk

2023 09 08

Entreprenören och Teslagrundaren Elon Musk har hamnat i blåsväder.

Musk ska ha förhindrat en ukrainsk drönarattack mot ryska krigsfartyg vid den ockuperade Krymhalvön under förra året.

Entreprenören uppges ha stängt av drönarnas uppkoppling till satellitkommunikationssystemet Starlink – som hans företag SpaceX har försett den ukrainska militären med efter invasionen.

Drönarna, som färdades under vatten, missade därmed sina mål.

Det skriver den amerikanske författaren och journalisten Walter Isaacson i sin nya bok om förmögna personer som fått en roll i Rysslands anfallskrig mot Ukraina.

Isaacson uppger att flera ukrainska undervattensdrönare närmade sig de ryska krigsfartygen när de plötsligt förlorade kontakten med satellitsystemet och därmed inte kunde fullfölja attacken.

Fruktade vedergällning från Putin

Författaren hävdar att Musk beordrade Starlinks ingenjörer att stänga av tjänsten i området för att förhindra angreppet.

Entreprenören uppges ha fruktat att Rysslands diktator Vladimir Putin skulle svara med kärnvapen på en ukrainsk attack mot Krym.

– Han ska ha sagt att ”Ukraina går för långt när de försöker tillfoga Kreml ett strategiskt nederlag”, rapporterar The Guardian som tagit del av utdraget i boken.

Ukraina rasar

Ukraina har reagerat kraftigt på uppgifterna om Elon Musk.

Mychajlo Podoljak, rådgivare till den ukrainske presidenten Volodomyr Zelenskyj, anser att den påstådda nedstängningen av sattelitnätverket i förlängningen har lett till att ”civila och barn” har dödats i Ukraina.

– Ibland är ett misstag mycket mer än ett misstag. Genom att inte tillåta ukrainska drönare att förstöra en del av den ryska militärflottan tillät Elon Musk stridsfartygen att avfyra robotar mot ukrainska städer. 

– Som ett resultat av detta har civila och barn dödats. Detta är priset som vi får betala på grund  av ett för stort ego och okunnighet, skriver Podoljak på X, tidigare Twitter.

Förnekat uppgifterna

Elon Musk har förnekat uppgifterna.

I ett inlägg på X skriver han att SpaceX medvetet stängde av tjänsten i samband med attacken.

– Dessa Starlink-områden hade inte aktiverats. Space X stängde inte av något.

I Walter Isaacsons bok kommenterar Musk sin roll i Ukrainas försvarskrig mot den ryska krigsmakten.

Han beklagar att Starlink-satelliterna blivit en del av kriget.

– Starlink är inte skapat för krig. Det är till för att titta på Netflix, koppla upp sig till skolan och göra andra bra och fredliga saker. Inte drönarangrepp, säger Musk enligt CNN.

Foto: Debbie Rowe resp Volodymyr Zelenskyj

Text: Redaktionen


JUST NU: Dystert besked – folk stormar till a-kassan

2025 07 10

Arbetslösheten är fortsatt hög i Sverige.

Någon trendbrott är inte att förvänta förrän tidigast om flera månader.

Det konstaterar Tomas Eriksson, kanslichef, på Sveriges a-kassor, på torsdagen.

Samtidigt sker en kraftig tillströmning av ansökningar om arbetslösersättning.

I juni vände sig 35 233 nya personer till a-kassan.

Det motsvarar en ökning med 14 procent jämfört med maj då 30 874 personer för första gången valde att ansöka om ersättningen.

"Tydlig ökning"

Även jämfört med motsvarande period förra året ökar antalet ansökningar. Den ligger på drygt åtta procent i förhållande till juni 2024.

Att det sker en ökning i början av sommaren är visserligen normalt, men enligt Tomas Eriksson sticker årets siffror ut.

Detta är en tydlig ökning och högre än förra årets sommar. Det visar att arbetslösheten fortsatt ligger på en hög nivå och att vi fortfarande inte ser något tecken på en minskning, säger kanslichefen i en kommentar.

– En nedgång i antalet ansökningar om arbetslöshetsersättning lär vi tidigast kunna se under hösten, tillägger Tomas Eriksson.

LÄS MER: Många får pengar på kontot – ”överraskning” från Pensionsmyndigheten

Arbetsförmedlingen: kommer gå långsamt

I mitten av juni meddelade Arbetsförmedlingen att lågkonjunkturen förlängs. Det får konsekvenser för arbetsmarknaden.

– Återhämtningen på arbetsmarknaden väntas gå långsammare än tidigare beräknat. Den ekonomiska oron i omvärlden dämpar både konsumtion och investeringar, säger Eva Samakovlis, analysdirektör på Arbetsförmedlingen.

Beskedet följer siffrorna från i början av året då antalet arbetslösa mellan januari 2024 och 2025 hade ökat med 114 000 till totalt 592 000.

Totalt låg arbetslösheten då på 10,4 procent, vilket var en ökning på 1,9 procentenheter.

LÄS MER: Forex uppmanar – kom och ta ut kontanter

Ljuset i mörkret

Tomas Eriksson understryker att tillströmningen av a-kassans nya medlemmar är en spegling av arbetsmarknadens utveckling.

A-kassan är viktig för att den fungerar som både en trygghets- och en omställningsförsäkring för människor att våga byta jobb eller bransch också i osäkra tider, fortsätter Tomas Eriksson.

Allt är dock inte mörker, enligt Arbetsförmedlingen. Det finns ljusning i sikte.

– Vi ser viss optimism bland arbetsgivarna, framför allt på längre sikt. Vi spår gradvis minskad arbetslöshet under 2026, säger Eva Samakovlis, Arbetsförmedlingens analysdirektör.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Sverige tvåa på kritiserad lista – bara USA hamnar högre

2025 07 10

Svenska folket utklassar övriga världen.

USA är landet där människor flyger allra mest.

På plats nummer två på listan kommer Sverige, enligt en rapport från Chalmers.

Det är ett beteende som ökar utsläppen markant. En beräkning visar att en flygresa till exempelvis Malaga eller Aten står för fyra gånger så mycket utsläpp som om resan hade gjorts med tåg, rapporterar DN.

– Flyget lockar lätt till väldigt långa resor, vilket gör utsläppen ännu högre, säger forskaren Jörgen Larsson som varit med och tagit fram tjänsten “Klimatsmart semester”, till tidningen.

Sänker flygskatten

Från och med 1 juli sänktes flygskatten i Sverige.

En anledning är att Tidöpartierna hoppas kunna öka flygresandet och stärka landets konkurrenskraft.

– Flygskatten gör att många företag riskerar att lägga ner för att flyglinjer försvinner, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till SVT när beskedet kom.

Avskaffandet välkomnas bland annat av Skavsta flygplats. Vd:n Brett Weihart ser framför sig just ett ökat flygresande till följd av sänkt flygskatt.

– Jag tror ni kommer att se ett antal nya destinationer som dyker upp på kartan 2026, säger han till samma tv-kanal.

"Mest effektivt att avstå"

Sänkt flygskatten har varit föremål för kritik. Ett skäl är just resandet ökar – och därmed också utsläppen.

Att avstå från en flygresa är ofta den mest effektiva klimatåtgärd en individ kan göra. En enda lång flygresa kan överskrida en persons årliga koldioxidbudget om klimatmålen ska nås, säger Maria Wolrath Söderberg, docent i retorik vid Södertörns högskola, som bedriver forskning om inställningen till klimatfrågor, till DN.

LÄS MER: Kundilska mot Norwegian – vägrar betala tillbaka

Så mycket billigare blir det

Enligt Tidöpartiernas beräkningar ska en flygbiljett inom Sverige och Europa bli cirka 80 kronor billigare efter slopandet av flygskatten.

Den som reser utanför Europa väntas kunna betala cirka 325 kronor mindre för sin flygbiljett, enligt SVT.

LÄS MER: Stort larm om elbilar – “114 företag kommer gå under”

Foto: Johannes Frandsen/Regeringskansliet

Text: Redaktionen