6 februari 2026

Två populära livsmedel blir billigare

2023 09 05

Svenska folket har satt rejäl press på Sveriges livsmedelsbutiker.

I samband med att matpriserna skenade i våras gavs flera uppmaningar till landets konsumenter om att byta butik, handla på extrapris och byta märken.

Svenska folket lyssnade – och agerade.

Det har nu gjort konkret skillnad, menar matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur.

– Tappar man försäljning och vi konsumenter väljer andra märken som måste man till slut göra något, säger han till SVT.

"Enormt stora" sänkningar – två livsmedel

Det är två livsmedelskategorier som sticker ut: ost och mejeriprodukter.

Mest sjunker crème fraiche och gräddfil som blev sex procent billigare i augusti. 

Hårdost samt mjölk och grädde sjunker med 4,5 respektive 4,4 procent. Även fil, yoghurt och matfett har vänt kraftigt nedåt.

Enligt Ulf Mazur är sänkningarna “enormt stora”.

– Det är positivt att det kan bli sänkningar. Att om vi beter oss annorlunda och köper mindre av något så till slut kanske man tvingar producenterna att sänka priserna, säger han till tv-kanalen.

Annonserade tioprocentig minskning

Förklaringen till det kraftiga prisraset hittar Matpriskollens grundare hos Arla food. 

Det var två veckor sedan mejerijätten gav besked om en sänkning värd tio procent på sina produkter gentemot butikerna – vilket nu även slår över på kunderna.

Nu tror Ulf Mazur att samma sak kommer att ske inom andra kategorier.

– På samma sätt som i mejeri där Arla har sänkt och även kedjornas egna varumärken har hängt på, säger han till Dagens Nyheter.

Blygsam totalsänkning

Den totala minskningen på livsmedel var dock betydligt blygsammare och stannar på 0,1 procent.

En del priser steg, värst var kattmat (3,9 procent) samt olja och vinäger (2,8 procent).

I dessa fall handlar det ofta om att varorna är importerade, och med en svag krona är det svårt att inte höja priserna på just produkter som tas in från utlandet.

– Det är så mycket som är importerat, nästan hälften av allt i dagligvaruhandeln är det, och en del av prisökningarna har med det att göra, säger Ulf Mazur till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning av butikskedja – över 1 000 varor

Foto: Mårten Rynher, Axfood

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 25

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


”Det är slutdaltat” – stenhård lag införs i Sverige

2026 02 25

Tidöpartierna föreslår nu ännu hårdare regler.

Beskedet kommer på onsdagseftermiddagen.

Regeringen och Sverigedemokraterna föreslår nu att ännu hårdare regler ska införas i Sverige.

Fler utländska medborgare som begår brott i landet ska dömas till utvisning, rapporterar Aftonbladet.

Stenhårda regler

I dagsläget kan utvisning dömas ut vid minst sex månaders fängelse.

Men regeringen och SD vill nu att en utländsk medborgare ska kunna dömas till utvisning vid brott som ger minst en månads fängelse.

– Sverige har hittills hanterat kriminella med silkesvantar men de silkesvantarna ska nu plockas av, säger Sverigedemokraternas migrationspolitiska talesperson Ludvig Aspling enligt tidningen.

“Det är slutdaltat”

Migrationsminister Johan Forssell (M) menar att de nya reglerna i praktiken kommer att innebära en “avsevärd ökning” av utvisningar av utländska medborgare som begår brott i Sverige.

Uppskattningsvis kommer det att leda till 3 000 utvisningar till år, från 500.

I och med skärpningen ska det bli svårare för kriminella i Sverige att begå upprepade brott, menar migrationsministern.

– Det är helt enkelt slutdaltat. Jag bedömer att Sverige med det här regelverket kommer att få de tuffaste reglerna i Norden, säger han.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

“Ska bli en självklarhet”

Tidöpartiernas nya förslag utgör en fortsättning av den tuffare migrationspolitiken.

– Sverigedemokraterna och regeringen lägger nu fram lagförslag som tydligt markerar att utvisning inte längre ska vara ett undantag utan en självklarhet, kommenterar Sverigedemokraterna på X.

– Åklagare blir skyldiga att yrka på utvisning och alla brott med högre straff än böter blir utvisningsgrundande.

Ingen kommentar ännu

Det ska enligt Tidöpartierna även rensas upp bland de undantag som görs enligt dagens lagstiftning.

Oppositionen har ännu inte kommenterat det nya lagförslaget.

Advokatsamfundet har dock tidigare riktat kritik mot tuffare regler.

– Utvisning kan onekligen innebära ett mycket stort men för den som utvisas. Det är enligt Advokatsamfundet oskäligt att inte ta hänsyn till ett sådant men vid påföljdsbestämningen.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen