Två barn och två vuxna livshotande skadade

2024 01 21

Totalt sju personer har förts till sjukhus efter branden i Helsingborg.

Under eftermiddagen har det brunnit kraftigt i ett flerfamiljshus i Helsingborg.

Polis, räddningstjänst och ambulans tog sig till platsen fort och har genomfört en omfattande räddningsinsats.

Totalt sju personer har förts till sjukhus efter branden.

Det rapporterar TV4.

Två barn och två vuxna

Enligt Region Skåne drabbades åtta personer av branden, varav sju fördes till sjukhus.

Det ska röra sig om fyra barn och tre vuxna.

Däribland är det fyra personer som nu vårdas med livshotande skador.

– Av dem är det två barn och två vuxna som har livshotande skador, säger Jessica Schale hos Region Skåne till TV4.

Branden släckt

Det är oklart exakt hur branden uppstod men den ska nu vara släckt.

I samband med räddningsinsatsen ställde allmänheten till med stora problem.

– Det är personer som ställer sig i vägen och lägger sig i. Man försvårar helt enkelt räddningsarbetet, sade polisens presstalesperson tidigare under dagen.

Risken ökar

Man vet i nuläget inte exakt hur branden uppstod, men när det blir kallare ökar risken för bränder inomhus i samband med att folk eldar mer inomhus.

– Varje år sker cirka 500 bränder i skorstenar och eldstäder och årligen inträffar runt 25 000 bostadsbränder i Sverige, förklarar Brandskyddsföreningen via sin webbsida.

– När nu kylan är framme och energipriserna stiger väljer allt fler att elda hemma och risken är att antalet bränder ökar.

Viktigt att brandsäkra

Brandskyddsföreningen understryker vidare vikten av att brandsäkra hemmet.

– Förutom brandvarnare är en handbrandsläckare bra att ha för att snabbt kunna påbörja släckningen innan räddningstjänsten är framme, fortsätter föreningen.

– Alla i familjen bör känna till hur släckaren fungerar och var den är placerad. Också brandfilt är ett bra komplement till en brandsläckare för att släcka mindre bränder eller minska spridningen av en brand.

Man bör även ha koll på levande ljus och se till så att man släcker alla eldar som startas i hemmet för att förhindra att bränder uppstår.

Foto: E. Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


JUST NU: EU-jätte kan gå i konkurs

2025 09 08

Frankrikes nationalförsamling har avsatt premiärminister François Bayrou och hans minoritetsregering.

I måndagskvällens misstroendeomröstning röstade 364 ledamöter för att avsätta Bayrou, medan 194 röstade emot förslaget.

Bayrous ekonomiska politik pekas ut som den främsta förklaringen till hans fall. Premiärministerns regering har föreslagit massiva nedskärningar i nästa budget för att minska Frankrikes enorma statsskuld.

Riskerar konkurs 

Nu ser Bayrou föreslagna nedskärningarna ut att utebli. Det kan få stora konsekvenser för Frankrike, varnar TV2:s Frankrikekorrespondent Jesper Steinmetz.

– Det är ett djupt skuldsatt land. De lever på lånade pengar. Varje sekund lånar de ytterligare 5 000 euro och har faktiskt redan brutit gränserna för vad EU tillåter ekonomiskt, säger han till kanalen.

Om utvecklingen fortsätter kan Frankrike gå i konkurs, bedömer Steinmetz.

– Det finns inte samma tradition av att göra kompromisser som det exempelvis finns i Danmark. Det finns ingen acceptans för att sätta sig ner tillsammans och komma överens om en färdplan för framtiden.

Så går ett land i konkurs

Det är ovanligt att länder går i konkurs, men det har hänt vid några tillfällen under historien. Det hände bland annat Argentina 2001 och Ryssland i slutet av 1990-talet.

Till skillnad från ett företag som går i konkurs upphör inte ett land att existera.

– Ett land kan inte gå i konkurs på samma sätt som ett företag, men de kan "ställa in betalningar", som det kallas, har Harry Flam, professor i nationalekonomi vid Stockholms universitet, sagt till Expressen.

Om Frankrike inte kan betala sina räntor och lån kommer landet att tvingas till förhandlingsbordet.

– Långivare och den som är skyldig sätter sig ner och försöker komma fram till hur mycket landet kan betala, sade Harry Flam till DN när Grekland riskerade konkurs 2012.

LÄS MER: Chockbesked för stormakt – tillväxten halveras

Foto: Ratfink1973

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk militärhelikopter i Baltikum

2025 09 08

En rysk militärhelikopter har kränkt Natolandet Estlands luftrum.

Helikoptern av modellen MI-8 befann sig i estniskt luftrum i flera minuter. Händelsen inträffade i regionen Vaindloo, utanför Estlands norra kust.

Nu kallar Estlands utrikesdepartement upp Rysslands chargé d'affaires som tjänstgör i ambassadörens ställe.

– Detta är ett allvarligt brott mot internationell rätt. I dag kallar vi upp Rysslands chargé d'affaires för att lämna en protest, skriver Estlands utrikesminister Margus Tsahkna på X.

Stängde av kommunikationen

Den estniska flygledningen försökte kontakta den ryske piloten.

Men eftersom piloten stängt av helikopterns transpondrar gick det inte att upprätta någon kommunikation.

– Vid tidpunkten för överträdelsen hade helikoptern inte någon kontakt med den estniska flygtrafikledningen, rapporterar den estniska nyhetsbyrån ERR.

Flera incidenter

Det är den tredje gången under 2025 som ryska flygfarkoster kränker Estlands luftrum.

Den 22 juni flög ett ryskt transportflygplan av modellen IL-76 in i estniskt luftrum nära Vaindloo. Flygplanet stannade kvar i estniskt luftrum i cirka fyra minuter.

Några veckor tidigare, den 13 maj, hade ett rykst stridsflygplan kränkt Estlands luftrum. Händelsen inträffade samtidigt som den estniska flottan eskorterade ett fartyg som tillhörde den ryska skuggflottan. Enligt flera medier var incidenterna kopplade till varandra.

LÄS MER: USA ställer ultimatum: Då slår vi till mot Putin

Fördömer terrorbombningarna 

Margus Tsahkna riktar också kritik mot den ryska upptrappningen i Ukraina. De senaste veckorna har Ryssland genomfört några av krigets största luftattacker mot ukrainska städer och byar.

– Vi fördömde Rysslands eskalerande attacker mot Ukraina, inklusive den stora drönar- och robotattacken i går, som drabbade Kyiv och flera andra städer, skriver utrikesministern.

Minst elva personer dödades och 75 skadades i attacken.

Regeringsbyggnaden i Kyiv var ett av flera mål som attackerades i huvudstaden. Byggnadens tak och övre våningar träffades. Det är första gången som Ryssland lyckas attackera regeringsbyggnaden.   

LÄS MER: Rysk vd hittad död – utan huvud 

Arkivfoto: Igor Dvurekov

Text: Redaktionen