Turkiet byter sida – börjar leverera vapen

2024 02 05

Efter drygt tio år av frostiga relationer säger nu Turkiet ja till en uppmärksammad vapenaffär.

I ett helt decennium har Turkiet och Egypten uttryckt ömsesidig misstro och varit öppna fiender.

Detta efter att den egyptiska överbefälhavaren Abdelfattah al-Sisi 2013 avslutade det muslimska brödraskapets styre och utropade sig till ny diktator.

Kuppen följdes av att många medlemmar ur brödraskapet dödades och Recep Tayyip Erdoğan, som då var premiärminister i Turkiet, tog tydlig ställning för den avsatta presidenten Mohammed Morsi.

Erdoğan slog fast al-Sisi som en mördare och en skam för islam. Han pekade ut Egypten som “ondskan” – som i sin tur anklagade Turkiet för att ge islamister en fristad.

Byter fot

Nu byter Turkiet officiellt fot i frågan.

Från och med nu börjar turkarna tillhandahålla efterfrågade drönare till Egypten som ett tecken på en mer normaliserad relation, rapporterar Reuters.

– Normalisering i våra relationer är viktigt för att Egypten ska ha viss teknologi. Vi har ett avtal om att tillhandahålla flygfarkoster och annan teknik, bekräftar Turkiets utrikesminister Hakan Fidan.

Steg framåt

Beskedet är ett tydligt steg framåt mot försoning mellan två stora fiender.

Redan i somras tog de första stegen då länderna för första gången sedan 2013 återupprättade diplomatiska band.

– Det återspeglar den ömsesidiga viljan att förbättra de bilaterala förbindelserna i det turkiska och egyptiska folkets intresse, framhöll länderna i ett uttalande enligt Al-Jazeera.

Ekonomin i kras

Mycket av svängningen kopplas till en ansträngd ekonomi i Turkiet där landets inflationen skjutit i höjden till, periodvis, över 60 procent.

Ett stort missnöje har pyrt över den ekonomiska situationen och den turkiska regeringen har pressats hårt om att stabilisera ekonomin.

Att inleda nya samarbeten med Egypten bedöms kunna vända ekonomin åt rätt håll igen.

Efterfrågade drönare

Enligt Hakan Fidan kommer Turkiets ledare nu även att diskutera bilaterala och regionala frågor om handel, energi och säkerhet med a-Sisi.

De turkiska drönarna som ska levereras är populära på marknaden efter att ha gjort succé i Syrien, Libyen, Zerbajdzjan och Ukraina, skriver Reuters.

LÄS MER: Uppgifter: Egypten säljer tillbaka militärutrustning till Ryssland

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


18 oktober 2025

UPPGIFTER: Nato lurar Putin

2025 10 18

Nato lurar Putin och öppnar upp för ukrainska styrkor.

USA och Nato är på väg att lura Vladimir Putin och hjälpa Ukraina – från en minst sagt oväntad plats.

Natos agerande i Arktis kan leda till stora problem för Putin och få konsekvenser för kriget i Ukraina, rapporterar Kyiv Post.

Lurar Putin

USA och Nato är på väg att tvinga Moskva att ägna mer uppmärksamhet åt ”den arktiska fronten”, menar Michael Walsh, senior fellow vid Foreign Policy Research Institute i USA.

Många har missförstått Natos satsning i Arktis och haft en för snäv syn på den, menar han.

USA gör stora investeringar i Arktis och har nyligen bland annat gjort en stor beställning av isbrytare från Finland. Även andra Natoländer, exempelvis Danmark, stärker sina positioner i Arktis.

Men det många inte förstår är att detta kan leda till enorma fördelar – för Ukraina, menar Michael Walsh.

Nato lurar Putin och tvingar honom att rikta fokus mot Arktis.

– Genom att tvinga Moskva att ägna mer uppmärksamhet åt den arktiska fronten i det positionella maktspelet mellan Nato och Ryssland kan USA öppna möjligheter för Ukrainas styrkor, skriver Walsh i en opinionsartikel i tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump - "kostar bara 76 miljarder"

Arktis en plats för motåtgärder

Arktis är en plats där Nato kan rikta motåtgärder mot Putin, anser han.

– I Washington finns det många beslutsfattare som anser att Rysslands president Vladimir Putin har överansträngt sin militär och sina säkerhetsstyrkor i Ukraina, förklarar Michael Walsh.

– Denna överutvidgning skapar en strategisk möjlighet för Trump-administrationen att använda arktiska motspel som avskräcker från att verkställa ryska hot i Ukraina, tillägger han.

Putin vill säkra regimens överlevnad

Ryssland är rädda för att de ska försvagas när USA och Nato stärker sina positioner i Arktis.

– I Moskva är de främsta nationella säkerhetsprioriteringarna regimens överlevnad och inrikes säkerhet. Denna hierarki av hot skapar en taktisk möjlighet för Trump-administrationen att använda arktiska lockbeten och avledningar för att dra ryska styrkor till Arktis och/eller locka bort ryska styrkor från Ukraina, skriver Michael Walsh i tidningen.

För att motåtgärderna i Arktis ska ge effekt måste USA och Nato dock fortsätta att stärka sina positioner, och satsningarna i Arktis bör ses ur det perspektivet, menar han.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 oktober 2025

JUST NU: Allvarlig varning om Bank-ID

2025 10 18

Nu kommer en varning från utlandet om svenska Bank-ID.

Att använda sig av Bank-ID och Swish har blivit en självklarhet i Sverige, som blir ett allt mer kontantlöst samhälle.

Nu kommer en varning om att Sverige är utsatt för en allvarlig risk.

Varnar om Bank-ID

Ryska hybridattacker blir allt vanligare, och Sverige är extra sårbart eftersom 90 procent av våra transaktioner är digitala, rapporterar Bloomberg.

En av dem som varnar är Marcus Murray, grundare av företaget Truesec som är ett av Sveriges största cybersäkerhetsföretag.

– Banksystemet är ett prioriterat område för ryssarna, säger Murray till tidningen.

– De förstår hur mycket skada det gör på samhället, tillägger han.

Även Riksbanken varnar för riskerna med svenskars beroende av Bank-ID och liknande tjänster.

Människor tar dessa tjänster för givna, vilket betyder att det kan uppstå kaotiska situationer om de plötsligt slutar fungera, menar Riksbanken.

– Svenskar är beroende av betalningar i nästan alla aspekter av sina liv – för mat, bränsle, medicin, löner och sociala förmåner, säger Maria Lundström, beredskapschef på Riksbanken, till tidningen.

– Om systemet bryter samman blir konsekvenserna omedelbara och allvarliga, menar hon.

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Jämför med Ukraina

Som exempel nämns en händelse i april i år, då Bank-ID utsattes för en stor överbelastningsattack, där angripare överbelastar systemet med förfrågningar tills det tvingas offline eller inte fungerar mera.

Attacken gjorde att Bank-ID och Swish inte fungerade på flera timmar, enligt tidningen.

– Det är som en lång kö av människor som står framför en butiksdörr. Butiken är intakt inuti, men kunderna kan inte komma in, säger Maria Lundström.

Jämförelser görs också med en händelse i Ukraina dagar innan den ryska invasionen inleddes.

Ukrainare fick då ett sms där det stod att deras insättningar hade försvunnit, samtidigt som bankerna drabbades av cyberattacker så att folk inte kunde komma åt sina konton.

– Folk försökte logga in, kunde inte – och tänkte sedan: ”kanske är mina pengar borta'", Säger Marcus Murray.

– Det är så man skapar rädsla och bryter förtroende, och banker kan inte existera utan förtroende, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Bank-ID slutar fungera på vissa telefoner - detta gäller

Foto: Bank-ID

Text: Redaktionen