Trumps märkliga lögn – Ukraina nekar bestämt

2025 03 18

Den amerikanske presidenten Donald Trump säger sig ha räddat ukrainska soldater – något som inte stämmer, enligt Ukrainas generalstab.

Donald Trump påstod under gårdagen att han räddat ukrainska soldater som omringats av ryska trupper i Kurskregionen.

Dock utan att specificera hur det hela gick till.

– De var omringade av ryska soldater, och jag tror inte att de skulle finnas längre om det inte vore för mig, uppgav den amerikanske presidenten på sociala medier.

Ukraina nekar bestämt

Det finns dock ett problem – Trumps påstående stämmer inte.

Detta enligt Ukrainas generalstab, som nekar bestämt till att ukrainska trupper ska ha omringats i regionen.

Det rapporterar Kyiv Independent.

“Våra soldater slår tillbaka”

Ukraina menar att dessa uppgifter spridits från ryskt håll – för att “sätta press på Ukraina och dess allierade”.

Samtidigt erkänner man att ukrainska trupper tvingats retirera och överge Sudzha efter att ryska trupper avancerat mot staden.

– Våra enheter har omgrupperat, förflyttat sig till mer gynnsamma försvarslinjer och fullgör sina uppgifter i Kurskregionen. Det finns inget hot om inringning av våra enheter. Våra soldater slår tillbaka fiendens offensiv, uppger Ukrainas generalstab.

Läs mer: Dansk reaktion mot USA chockar forskarna: “Helt sjukt”

Det var tidigare under månaden som ryska trupper återtog stora delar av Kurskregionen i ett stort anfall.

Detta efter att ukrainska trupper ockuperat området sedan augusti förra året.

Ska tala med Putin idag

Trumps utspel om omringade ukrainska soldater kommer inför ett planerat telefonsamtal med den ryske presidenten Vladimir Putin under tisdagen.

De två världsledarna förväntas diskutera den föreslagna 30 dagar långa vapenvila som USA och Ukraina kommit överens om i Saudiarabien den 11 mars.

Enligt Trump är många delar av ett slutligt avtal överenskommet redan inför samtalet.

– Men mycket återstår, säger den amerikanske presidenten enligt Kyivtidningen.

Läs vidare: UPPGIFTER: USA överväger häpnadsväckande besked om Ukraina

Foto: G. Skidmore samt President of Ukraine office

Text: Redaktionen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen