3 december 2025

JUST NU: Fyra partier försöker avsätta Morgan Johansson

2022 06 02

Sverigedemokraterna väcker misstroende mot den socialdemokratiska justitie- och inrikesministern.

Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) tog idag plats i riksdagen för att svara på frågor från ledamöterna. 

Då meddelade Sverigedemokraterna att partiet har för avsikt att avsätta ministern och därför riktar en misstroendeförklaring mot Johansson, rapporterar TV4 Nyheterna.

Vill förtidspensionera ministern

Det var SD:s riksdagsledamot Henrik Vinge som gick ut med att partiet önskar att förtidspensionera ministern.

– Det skulle inte vara en dag för tidigt att byta ut honom, säger Henrik Vinge till TV4.

“Förvandlats till gangsterland”

Även partiets ordförande Jimmie Åkesson har kommenterat misstroendeförklaringen.

– Morgan Johansson måste avgå som minister. Otryggheten biter sig fast och gängkriminaliteten är allt annat än knäckt. Antalet skjutningar ökar och sätter skräck i varje del av vårt land. Sverige har förvandlats till ett gangsterland, framhäver partiledaren på Twitter.

Stöd av KD, L och M

Sverigedemokraterna backas upp i frågan av ytterligare tre partier i riksdagen. På sociala medier ger Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch sitt stöd för misstroendeförklaringen mot Johansson.

– Under hans ledning har våldet eskalerat och enbart mötts med bortförklaringar och ursäkter. Det är dags att återta den demokratiska kontrollen. Ett första bra steg är att byta justitieminister, meddelar Ebba Busch på sociala medier.

Även Moderaterna uppges stötta förslaget att avsätta Morgan Johansson, erfar nyhetsbyrån TT. Liberalerna bekräftar sitt stöd på sociala medier.

Då kan ministern avsättas

För att väcka en misstroendeförklaring mot en regering eller minister krävs att minst 35 riksdagsledamöter står bakom förklaringen.

Därefter måste en majoritet, det vill säga minst 175 av riksdagens 349 ledamöter, rösta för misstroendeförklaringen för att den utpekade ska få lämna sitt uppdrag.

Kritik av KU

Morgan Johansson anklagades idag av Konstitutionsutskottet, KU, för att ha fällt olämpliga uttalanden i samband med svenska tolkars arbete i Afghanistan. Kritiken handlade om att ministern ska ha ljugit om det skydd som tolkarna erbjöds.

KU:s ordförande Karin Engström (M) menar att Morgan Johansson kritiserats av utskottet förr.

– Man ska lyssna på vad KU säger, framhåller hon till TV4.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Unik syn på natthimlen i veckan – chansen kommer aldrig igen

2026 03 17

En komet från solsystemets yttersta regioner kommer nära jorden.

I mars 2024 upptäcktes en ny komet av den polske astronomen Kacper Wierzchoś.

Upptäckten bekräftades senare av observationer från James Webb-teleskopet.

Kometen kommer från det så kallade Oortmolnet – som är längre bort från solen än solsystemets yttersta planet, Neptunus.

I veckan kan den skådas med bara en kikare, rapporterar Illustrerad Vetenskap.

Unik syn

Som närmast kommer kometen att vara 150 miljoner kilometer från jorden.

Förmodligen kommer den därmed att vara synlig med kikare.

Illustrerad Vetenskap har några tips för den som vill ta chansen och skåda kometen.

– Nätterna runt den 19 mars är de bästa tiderna att se kometen. Det är nymåne här, så månens ljus inte stör. Hitta en mörk plats med fri sikt i västsydvästlig riktning.

Dit ska du titta

En bra kikare eller ett litet teleskop kan användas för att bevittna kometen.

– Gå ut när himlen har blivit mörk, strax efter skymningen. Rikta blicken mot sydväst, cirka fem grader under och 25 grader till höger om de tre stjärnorna i Orions bälte.

Kometen – som fått namnet C/2024 E1 – kommer enligt tidningen aldrig att kunna skådas igen.

Läs mer: Ryssland med ”massiv” plan – hela Europa kan tvingas tänka om

Även Lyriderna

Den kommande tiden kommer himlaobservatörer även att kunna skåda meteorregnet Lyriderna.

– Lyriderna är ett meteorskur med medelstyrka som vanligtvis ger bra observationstal under tre nätter kring maximum, förklarar American Meteor Society.

– Dessa meteorer saknar ofta långvariga spår, men kan producera eldklot. Meteorerna ses bäst från norra halvklotet, där radiantens position är högt på himlen vid gryning.

Om en månad

Om lite drygt en månad är chansen störst att få se Lyriderna.

– Lyriderna kommer nästa gång att nå sitt maximum under natten mellan 21–22 april 2026.

Läs mer: UPPGIFTER: “Trump befinner sig på bristningsgränsen”

Foto: L. Marconnet

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Var tredje person missar regeln – körkortet ryker direkt

2026 03 17

Transportstyrelsen återkallade nästan 40 000 körkort under fjolåret.

Totalt fattade myndigheten beslut om att dra kortet 39 949 gånger, visar ny statistik som släpps på tisdagen.

Det är den högsta siffran någonsin, med undantag för pandemiåren, och en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024.

– Antalet körkortsåterkallelser på grund av allvarliga trafikförseelser ökar. Det handlar vanligtvis om grova fortkörningar men kan också bero på exempelvis att man kört mot rött ljus eller inte hållit tillräcklig avstånd till framförvarande fordon, säger Benny Carlstedt-Duke, verksamhetsspecialist på Transportstyrelsen, i en kommentar.

"Blir av med körkortet direkt"

När det gäller den sistnämnda regeln om att inte hålla avstånd är det många som gör sig skyldiga. 

Faktum är att var tredje bilist bryter mot den, enligt en stickprovsundersökning som gjordes av TV4 och trafikpolisen i somras.

– Han där blir av med körkortet direkt, förklarar trafikpolisen Joakim Abrahamsson för kanalen när han visar ett klipp med en förare som inte håller avstånd.

Hade kunnat ta hundratals varje dag

Undersökningen genomfördes på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34, alltså drygt var tredje bilist, för kort avstånd till bilen framför.

– Hade vi haft resurser så hade det varit hundratals bilister per dag bara här på E6:an som vi hade kunnat både bötfälla och omhänderta körkortet ifrån, sade Joakim Abrahamsson i samband med kartläggningen.

LÄS MER: Åkeri i konkurs

Borde dubblas på vintern

Den så kallade tresekundersregeln används för att bedöma om man har tillräckligt stort avstånd till fordonet framför.

Man väljer ut en punkt, exempelvis en vägstolpe, och räknar sekunder från att fordonet framför passerar punkten, till att man själv passerar den. Avståndet bör vara minst tre sekunder, enligt den traditionella rekommendationen.

På vintern bör den dock dubblas, enligt riskexperten Magnus Holmberg på Umeå Trafiksäkerhetscenter.

– Tresekundersregeln håller inte på vinter, ta ut det dubbla kanske. Ta ut tillräckligt avstånd, har han sagt till SR.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord idag måndag – nya prislappen vid pump

Foto: K. Eliason

Text. Redaktionen