Tegnell om beskedet att Pfizers skydd avtar snabbare än väntat

2021 09 30

Folkhälsomyndigheten med Anders Tegnell i spetsen följer utvecklingen i Sverige mycket noga.

Det är beskedet i samband med att statsepidemiolog Anders Tegnell nu kommenterar den oroväckande nyheten om att antikropparna för Pfizers vaccin är nere på bara 15 % efter sju månader för de som blivit dubbelvaccinerade.

Tredje dos

– Det viktigaste att titta på är om fler börjar insjukna efter att de blivit vaccinerade. Det följer vi väldigt noga, vi har sett lite sådana tecken hos de allra äldsta. Det är därför vi har tagit beslut om att de ska få en tredje dos, säger Anders Tegnell till SVT.

Ser det inte alls

En viktig fråga är hur det ser ut hos svenska folket i övrigt men på den punkten är inte Tegnell särskilt orolig.

– Vi ser det inte alls hos allmänheten i övrigt, säger statsepidemiologen.

SVT frågar därefter om Anders Tegnell anser att alla bör ta en tredje dos redan nu.

Om ett halvår

–  Nej nu ska man definitivt inte göra det. När tecknen börjar komma då kan vi börja diskutera det. De stora experterna på området säger "definitivt inte nu", förmodligen pratar vi åtminstone ett halvår till, troligen mer, framhåller Anders Tegnell till SVT.

ANALYS

Det blir nu oerhört stort fokus på utvecklingen framöver. Den stora frågan blir att följa om det inträffar en tidpunkt då folk som fått två doser blir smittade i alla fall. Då flera länder låg längre fram än Sverige med vaccineringen i början så lär dessa signaler komma relativt snart.

Israel har troligen facit

En tydlig indikation kommer redan från Israel som låg långt fram med vaccineringen i ett tidigt skede. Plötsligt blev många smittade i alla fall och landet erbjuder nu en tredje dos till alla över 12 år som fått sin vaccinering för 5 månader sedan eller mer.

Foto: Folkhälsomyndigheten

[yop_poll id="693"]

20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 26

Skatt på ISK höjs kraftigt

2026 10 21

I dag använder över fyra miljoner svenskar investeringssparkontot ISK.

Snart höjs skatten på den populära sparformen.

Skatten på ISK – som räknas ut genom att statslåneräntan plus en procentenhet multipliceras med en schablonskatt på 30 procent – beräknas höjas från 1,065 procent till cirka 1,22 procent, rapporterar Di.

Det motsvarar en ökning på cirka 15 procent.

Då behöver du betala

Den som har ett sammanlagt sparande på högst 300 000 kronor på ISK behöver inte betala någon schablonskatt på sparandet. Det beror på att den skattefria grundnivån uppgår till 300 000 kronor sedan årsskiftet 2025/26.

För sparare med större kapital kan det däremot vara fördelaktigt att placera en del av pengarna i en annan sparform.

– För den som redan utnyttjat den skattefria delen på 300 000 kronor och vill ha ett räntesparande med en stabil men lite lägre avkastning kan en vanlig aktiedepå ge mer. Men om du förväntar dig en avkastning högre än 3,7 procent så ska du ha pengarna på ett investeringssparkonto, säger Länsförsäkringars sparekonom Stefan Westerberg till Di.

Kan tjäna mer 

En aktiedepå är ett konto där du kan köpa och sälja aktier och andra värdepapper. Till skillnad från ISK, där sparandet beskattas med en årlig schablonskatt, betalas skatt på ett depåkonto varje gång ett värdepapper säljs med vinst.

– Med en riktigt lång spartid, omkring 30 år, kan aktiedepån vinna genom att pengarna växer innan vinsten beskattas, säger Stefan Westberg till tidningen.  

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen 

Så beräknas ISK-skatten

- Med ett investeringssparkonto betalar du ingen skatt på de vinster du gör när du säljer aktier, fonder och andra tillgångar, och inte heller på räntor och utdelningar.

- Du kan inte heller göra avdrag i deklarationen om du gör förlust när du säljer värdepapper. Istället betalar du en schablonskatt på hela kapitalet varje år.

- Schablonskatten baseras på statslåneräntan och för 2026 är schablonskatten 1,065 procent.

Källa: Skandia 

Andra läser: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den 

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen