Stor skräck i 6-miljonersstaden Kabul – Talibanerna mycket nära

2021 08 17

Efter att talibanerna i dag intagit storstaden Mazar-i-Sharif är skräcken nu stor i 6-miljonersstaden Kabul. De brutala militanta islamisterna är bara någon mil utanför megastaden som är världens 5:e snabbast växande stad.

Sedan USA ökade säkerheten efter att talibanerna störtades 2001 utvecklades Kabul till en levande metropolis som idag bedöms ha cirka 6,3 miljoner invånare . Många från landsbygden flyttade till landets huvudstad för att få ökad trygghet. Men efter att Väst och Nato lämnat landet står nu talibanerna bara  någon mil från Kabul.

Det kommer rapporter från flera håll i landet om talibanernas grymma framfart och folk i provinser som intagits av talibanerna misshandlas redan för att de bryter mot talibanernas extrema sociala regler rapporterar BBC.  Oron är mycket stor över att talibanerna ska förvandla hela landet till ett skräckvälde, precis som innan Nato gick in i landet 2001.

Talibanernas framfart

Här är en tabell som visar hur snabbt de militanta islamisterna dragit fram i landet de senaste två veckorna. Nr visar kronologisk ordning, H-stad är provinshuvudstaden och Milj är provinsens befolkningsstorlek.

Nr Datum        H-stad            Provins      Milj

1   Fr 6 aug      Zaranj              Nimruz        0,3

2   Lö 7 aug     Sheberghan   Jawzjan       0,7

3   Sö 8 aug     Sare-e-Pul      Saree Pul    0,9

4                          Kunduz             Kunduz       1,5

5                          Taluqan            Takhar          1,5

6   Må 9 aug   Aybak                Samangan  0,6

7   Ti 10 aug   Farah                 Farah            0,7

8                          Pule Khumri  Baghlan       1,3

9   On 11 aug Faizabad         Badakstan  1,5

10 To 12 aug  Ghazni             Ghazni          1,7

11                       Herat                 Herat             2,8

12                      Kandahar         Kandahar     1,7

13 Fr 13 aug Laskhar Gah   Helmand      1,3

14                      Qala-e Naw     Badghis        0,7

15                      Feruz Koh        Ghor               1,2

16                      Pul-e Alam       Logar             0,6

17                      Terakot              Uruzgan       0,6

18                      Qalat                  Zabul              0,4

19 Lö 14 aug Balkh          Mazar-i-Sharif  1,9

ANALYS

Risken är nu mycket stor för följande:

◾Inbördeskrig som kan orsaka enormt lidande och död för Afghanistans 40 miljoner invånare. 

◾Att talibanerna återinför skräckväldet i landet som rådde 1996 - 2001 när de styrde senast.

◾Stora flyktingströmmar som rör sig mot Europa där länder som till exempel Sverige redan har problem med integrationen och där intresset för att ta emot ytterligare flyktingar är lågt bland en majoritet av befolkningen enligt flera mätningar.

Foto: Golbez Dev

[yop_poll id="481"]

Tung smäll för Donald Trump – sämsta någonsin för presidenten

2025 06 16

De amerikanska väljarnas förtroende för president Trump har sjunkit till historiskt låga nivåer.  

Det visar två färska opinionsundersökningar från Quinnipiac University och Associated Press-NORC.

I mätningarna uppger 38 respektive 39 procent av väljarna att de stödjer president Trump, rapporterar Newsweek.

Historiskt låga siffror för Donald Trump.

– De senaste siffrorna tyder på att amerikanerna i stort sett ogillar Trumps hantering av protesterna i Los Angeles och hans ökade tillämpning av migrationslagarna, framhåller den amerikanska tidskriften.

”Drivs på av kaos”

Flera experter delar Newsweeks bedömning.

– Opinionsundersökningarna visar att åsikterna om Trumps insatser under hans andra mandatperiod fortsätter att vara mestadels negativa. Vi ser också hur stödet bland presidentens starkaste anhängare urholkas, säger Costas Panagopoulos, professor i statsvetenskap vid Northeastern University, till Newsweek.

– Den nedgång som nu sker drivs sannolikt på av det kaos som väljarna upplever att administrationens agerande orsakar – dess oförmåga att hantera globala konflikter i Ukraina och Mellanöstern samt att ta itu med ekonomiska problem, fortsätter statsvetaren.

”Bordet är dukat”

Grant Davis Reeher är professor i statsvetenskap vid Syracuse University.

Han konstaterer att den amerikanska väljarkåren verkar reagera mot administrationens "aggressiva taktik” mot illegala invandrare i USA. Under Trumps styre har migrationspolisen ICE utfört flera räder mot personer som vistas olagligt i USA.

De hårda tagen verkar inte uppskattas av de amerikanska väljarna, uppger experterna.

– Bordet är dukat för Demokraterna att dra nytta av den växande politiska frustrationen – men det är oklart om de faktiskt kommer att lyckas. Jag förväntar mig att de återtar representanthuset 2026, men presidentvalet 2028 är fortfarande helt öppet, säger Grant Davis Reeher till Newsweek.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Person utklädd till Ulf Kristersson – väcker starka reaktioner

2025 06 16

Under lördagens pro-palestinska demonstration i Stockholm klädde en av aktivisterna ut sig till Sveriges statsminister Ulf Kristersson.

Personen bar en mask som föreställde statsministern. I händerna hade aktivisten en blodig docka och en israelisk flagga. På armarna noterades två röda armbindlar.

”Normaliserar hat och politiskt våld”

Statsvetaren Daniel Schatz anser att aktionen gick för långt. Han jämför händelsen med hatkampanjen mot dåvarande statsminister Olof Palme på 1980-talet, då bland annat en docka föreställande Palme kastades upp på ett valmöte med Moderaterna.

– Vi bevittnade en grotesk gatuteater där en person, utklädd till Ulf Kristersson, bar en israelisk flagga och ett dött spädbarn – innan han "misshandlades” av demonstranter. Det må framställas som symbolik – men i praktiken normaliserar det hat och politiskt våld mot våra folkvalda, framhåller Schatz i ett inlägg på X.

– Det ramaskri vi såg efter Palme-dockan är som bortblåst. I dag möts samma hat med applåder – så länge det riktas åt rätt håll. Det är inte bara motbjudande. Det är farligt. Och det måste få ett slut, fortsätter statsvetaren som delat ett filmklipp på händelsen.

Daniel Schatz får medhåll av Moderaternas riksdagsledamot Fredrik Kärrholm.

– Det här är farligt, skriver M-politikern som också delat videoklippet på X.

Statsminister Ulf Kristersson har inte kommenterat händelsen.

Uppmanar världen att agera

Protesterna mot Israels krig i Gaza fortsätter i Sverige och andra länder i västvärlden.

Under måndagen går organisationen Läkare utan gränser ut med en skarp uppmaning till världens ledare.

– Kriget i Gaza är ett av de mest outhärdliga, dödliga och hänsynslösa krig som har förts mot ett folk i vår tid, säger Christopher Lockyear, Läkare utan gränser internationella generalsekreterare.

–Att stoppa detta kräver politiskt mod, juridiskt ansvar och moraliskt engagemang. Omfattningen av lidandet i Gaza kräver mer än tom retorik.

Över 50 000 palestinier har dött i Gaza sedan kriget började i oktober 2023, enligt siffror från hälsoministeriet i Gaza.

LÄS MER: Två miljoner människor i hungersnöd – 500 000 riskerar katastrof

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen