Underrättelsetjänsten varnar – Putin har hemlig plan

2024 02 20

Sveriges underrättelsetjänst analyserade Vladimir Putins intervju med Tucker Carlson i detalj.

För större delen av omvärlden framstod den ryska diktatorns intervju med den omtalade amerikanska journalisten som en upprepning av tidigare ryska påståenden om att man bedriver en “avnazifiering” av Ukraina.

Intervjun har kallats för en “propagandaseger” för Kreml och kritiken mot Tucker Carlson har varit massiv.

Mustchefen: "Kan bara dra en slutsats"

Men videon har också väckt uppmärksamhet hos bland annat Must, Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten, i Sverige.

Varenda ord, kroppsrörelse och gest studerades in i minsta detalj.

Thomas Nilsson, chef för Must, menar att Putins historiska utläggning i intervjun tyder på att diktatorn talade om betydligt mer än enbart kriget med Ukraina.

– Dels hur han på sitt sätt motiverar varför Ryssland anfaller Ukraina och vilket mål man ska ha. Sätter man det i ett större sammanhang så kan jag bara dra slutsatsen att det inte enbart handlar om Ukraina i hans egen uppfattning, säger Mustchefen till Expressen.

"Måste avskräcka det"

Till skillnad från många experter är dock inte Thomas Nilsson lika säker på att Putins stora mål är att återställa Sovjetunionens gamla territorium, men han påminner om Rysslands hotfulla meddelande till OSSE:s medlemsländer precis före invasionen.

I ett brev som bland annat skickades till dåvarande utrikesminister Ann Linde (S) varnade Ryssland för en ny världsordning.

– Vi  måste bygga upp vår egen förmåga och hantera det och förhoppningsvis avskräcka detta, säger Thomas Nilsson efter sin analys om Rysslands militära planer.

Natoland varnar för militär konfrontation

Ryssland själva förnekar att man har siktet inställt på andra länder än Ukraina.

– Varför skulle vi göra det? Vi har inget intresse av det. Det är bara skräckpropaganda, sade Putin i intervjun med Carlson.

Den försäkringen räcker inte varken för Nato eller flera av deras medlemsländer. Så sent som förra veckan varnade Estland för att Ryssland förbereder för en militär konfrontation med Nato inom en tioårsperiod.

– Ryssland har valt en väg som innebär långsiktig konfrontation, sade den estniska underrättelsechefen Kaup Rosin till Reuters vid tillfället.

LÄS MER: Estland slår larm – Ryssland förbereder militär konfrontation

LÄS MER: Ryssland vill plocka in Estlands premiärminister

LÄS MER: Ukraina varnar för katastrof i Sverige

Foto: President of Russia Office resp Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen


8 jan 2026

JUST NU: 17 länder går ihop mot Putin

2026 04 11

En mängd europeiska länder ska ställa Putin inför rätta.

Minst 17 europeiska länder är redo att stödja en särskild tribunal mot Ryssland.

Ett avgörande steg mot att kunna lagföra aggressionen och kriget mot Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Genombrott i Europa

Planerna på en särskild tribunal för att åtala Rysslands aggression mot Ukraina har nu nått en kritisk punkt.

Minst 17 europeiska länder har signalerat sitt stöd – fler än de 16 som krävs för att processen ska gå vidare inom Europarådet.

Det innebär att frågan kan tas upp på allvar vid ministermötet i maj.

–Det är ett genombrott som förändrar dynamiken i Europa, uppger tidningen.

Belgien är ett av länderna som är nära att ansluta sig formellt.

–Vi anser att det är både en juridisk nödvändighet och en politisk skyldighet att täppa till straffriheten för aggressionsbrottet, säger landets utrikesdepartement i ett uttalande.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Tribunalens uppgift

Den särskilda tribunalen är tänkt att fokusera på själva beslutet att inleda krig – det som i folkrätten kallas aggressionsbrott.

Det skiljer sig från krigsbrott, som redan utreds av Internationella brottmålsdomstolen i Haag.

Bakgrunden är att den nuvarande domstolen saknar jurisdiktion över just beslutet att invadera Ukraina.

Därför behövs ett separat rättsligt organ.

Ukraina uppmanar fler

Utöver de europeiska länderna har även Costa Rica anslutit sig, vilket visar att initiativet kan få global räckvidd.

Samtidigt hoppas Ukraina på ännu bredare stöd.

–Vi räknar med en mycket bredare krets av deltagare, säger Andrij Sybiha, Ukrainas utrikesminister.

Danmark och Österrike är bland de länder som tydligt signalerat sitt stöd, även om vissa formella beslut fortfarande väntar.

Beslut i maj

Mycket tyder på att Nederländerna kan bli värdland för tribunalen, med Haag som en naturlig plats för internationell rättskipning.

Förberedelserna är redan i gång, enligt nederländska företrädare.

Moldavien, som håller i ordförandeskapet, har gjort tribunalen till sin högsta prioritet.

När Europarådets 46 medlemsländer möts i Chisinau den 14–15 maj väntas frågan ta ett stort steg framåt.

LÄS MER: Stor explosion i Ryssland

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen