Underrättelsetjänsten varnar – Putin har hemlig plan

2024 02 20

Sveriges underrättelsetjänst analyserade Vladimir Putins intervju med Tucker Carlson i detalj.

För större delen av omvärlden framstod den ryska diktatorns intervju med den omtalade amerikanska journalisten som en upprepning av tidigare ryska påståenden om att man bedriver en “avnazifiering” av Ukraina.

Intervjun har kallats för en “propagandaseger” för Kreml och kritiken mot Tucker Carlson har varit massiv.

Mustchefen: "Kan bara dra en slutsats"

Men videon har också väckt uppmärksamhet hos bland annat Must, Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten, i Sverige.

Varenda ord, kroppsrörelse och gest studerades in i minsta detalj.

Thomas Nilsson, chef för Must, menar att Putins historiska utläggning i intervjun tyder på att diktatorn talade om betydligt mer än enbart kriget med Ukraina.

– Dels hur han på sitt sätt motiverar varför Ryssland anfaller Ukraina och vilket mål man ska ha. Sätter man det i ett större sammanhang så kan jag bara dra slutsatsen att det inte enbart handlar om Ukraina i hans egen uppfattning, säger Mustchefen till Expressen.

"Måste avskräcka det"

Till skillnad från många experter är dock inte Thomas Nilsson lika säker på att Putins stora mål är att återställa Sovjetunionens gamla territorium, men han påminner om Rysslands hotfulla meddelande till OSSE:s medlemsländer precis före invasionen.

I ett brev som bland annat skickades till dåvarande utrikesminister Ann Linde (S) varnade Ryssland för en ny världsordning.

– Vi  måste bygga upp vår egen förmåga och hantera det och förhoppningsvis avskräcka detta, säger Thomas Nilsson efter sin analys om Rysslands militära planer.

Natoland varnar för militär konfrontation

Ryssland själva förnekar att man har siktet inställt på andra länder än Ukraina.

– Varför skulle vi göra det? Vi har inget intresse av det. Det är bara skräckpropaganda, sade Putin i intervjun med Carlson.

Den försäkringen räcker inte varken för Nato eller flera av deras medlemsländer. Så sent som förra veckan varnade Estland för att Ryssland förbereder för en militär konfrontation med Nato inom en tioårsperiod.

– Ryssland har valt en väg som innebär långsiktig konfrontation, sade den estniska underrättelsechefen Kaup Rosin till Reuters vid tillfället.

LÄS MER: Estland slår larm – Ryssland förbereder militär konfrontation

LÄS MER: Ryssland vill plocka in Estlands premiärminister

LÄS MER: Ukraina varnar för katastrof i Sverige

Foto: President of Russia Office resp Försvarsmakten

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 27

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen


27dec2025

Pressad Putin erkänner – ”fienden har övertag”

2025 12 27

Rysslands diktator Vladimir Putin är pressad.

Pressen kommer både från den egna befolkningen och från omvärlden.

Länderna i väst arbetar febrilt på att ta fram ett nytt fredsavtal som kan accepteras av både Ryssland och Ukraina.

Den senaste planen har ratats av Kreml.

– Moskva betraktar 20-punktsplanen som en utgångspunkt för vidare förhandlingar, eftersom den saknar krav som är viktiga för Ryssland, säger en källa nära Kreml till Bloomberg.

”Fienden har övertag”

Under det snart fyraåriga kriget har också ett informationskrig utkämpats.

Kreml har ofta hävdat stora framgångar på slagfältet.

Samtidigt har analyser från Ukraina och länderna i väst vittnat om stora förluster och förhållandevis små landvinningar för den ryska krigsmakten.

Och nu erkänner Vladimir Putin att den ryska militären ligger efter den ukrainska inom ett visst stridsområde, vilket sätter press på Ryssland att skynda på utvecklingen.

– Fienden har ett övertag i detta segment, säger han, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Halkar efter

Det handlar om striderna som Ukraina utkämpar med hjälp av attackdrönare.

Den ryske diktatorn slår fast att Ryssland ligger efter sin motståndare inom drönartekniken.

– Ryssland erkänner att de halkat efter inom tunga drönare på grund av Ukrainas aktiva användning av sådan teknik. Som svar på detta har den ryska militären börjat utveckla nya plattformar för godstransport och potentiellt anfallsuppdrag, uppger tidningen.

Massiva attacker

Samtidigt kommer rapporter om att Ryssland genomfört massiva attacker mot Ukraina det senaste dygnet.

Bland annat mot Kiev som varit huvudmålet för nattens attacker, uppger president Volodymyr Zelenskyj.

Attackerna har resulterat i stor förstörelse och stora delar av staden är utan ström och värme.

– Om Ryssland gör till och med jul- och nyårsperioden till en tid av förstörda hem och kraftverk, då kan denna sjuka aktivitet bara besvaras med verkligt starka åtgärder, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, rapporterar tidningen.

– Amerika har denna kapacitet. Europa har denna kapacitet. Många av våra partners har denna kapacitet. Nyckeln är att använda den.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen