29 april 26

Sverige uppmärksammas internationellt – ”chockerande”

2024 09 27

Våldsvågen och den organiserade brottsligheten i Sverige uppmärksammas återigen i internationell media.

Den här gången är det välansedda Politico som skriver om Sverige.

Tidningens journalist Charlie Suxbury beskriver en dyster utveckling och framhåller att både Norge och Danmark riktat hård kritik mot den svenska brottshanteringen. 

– Att bli utpekade av sina skandinaviska grannar är en chockerande och förödmjukande utveckling för Sverige, ett land som länge setts som en europeisk bastion för social stabilitet, skriver journalisten och tillägger:

– Enligt bedömare riskerar Sveriges säkerhetssituation att undergräva landets rykte hemma och utomlands.

Svenska institutet: Sverigebilden är positiv

Svenska institutet rapport ”Sverigebilden 2023” ger en annan bild av Sverige. 

Bilden av Sverige är fortfarande stabil och positiv i stora delar av världen, enligt rapporten. 

– Trots de motsägelsefulla bilderna är Sveriges nationsvarumärke starkt, framhåller Svenska institutet. 

Framför allt är uppfattningen om Sverige genomgående positiv i väst och andra demokratier. I USA, Kanada och Storbritannien fick man en mer positiv uppfattning om Sverige under 2023. 

Hos närliggande länder, som Norge och Danmark, är synen på Sverige överlag positiv.

– Dock anser grannländerna inte i samma utsträckning som andra att Sverige är tryggt och säkert, skriver Svenska institutet.

Går fram med kritiserat förslag

Regeringen och Sverigedemokraterna har gått fram med flera åtgärder för att bekämpa den grova brottsligheten.

I dag, fredag, presenterar Tidöpartierna ytterligare en åtgärd.

På en pressträff meddelar justitieminister Gunnar Strömmer (M) att vittnen kommer fårmöjlighet att vittna anonymt under en förundersökning och i domstol.

– De kriminella gängen hotar och tystar vittnen. Det innebär att många brottsutredningar som rör de kriminella nätverken blir svåra att ro i land. Det måste vi ändra på. Och det gör vi nu. Tystnadskulturen ska brytas och skyddet för vittnen stärkas. Det är också avgörande för tilliten till vår rättsordning att människor kan erbjudas trygga former för att prata med rättsväsendet, säger justitieminister Gunnar Strömmer. 

Förslaget om anonyma vittnen har mottagit hård kritik, bland annat från kriminologiprofessorn och tv-profilen Leif GW Persson.

LÄS MER HÄR:

Leif GW Persson ryter ifrån mot regeringen och SD – ”rent skitprat”

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 aug 26

Dubbelattack mot Ryssland

2026 08 30

Ukraina har slagit till mot Krasnodar och utanför St. Petersburg.

Tidigt på söndagsmorgonen kommer uppgifter om att ukrainska drönare har slagit ner på flera håll runt om i Ryssland.

Bland annat har Krasnodar och ett område utanför St. Petersburg attackerats.

Utanför Rysslands näst största stad är det ett av Rysslands största oljeraffinaderier som fått besök av drönare, medan det i Krasnodar är en flygbas som har träffats, rapporterar Kyiv Independent.

Dubbelattack

Ett av Rysslands största oljeraffinaderier, Kirishi Petroleum Organic Synthesis-anläggningen, även känd som Kinef-fabriken, har satts i brand efter att ha träffats av ukrainska styrkor utanför St. Petersburg.

Anläggningen omfattas av västliga sanktioner mot Ryssland som införts av Ukrainas allierade, däribland åtgärder som vidtagits av USA. 

Guvernör Aleksandr Drozdenko säger att "en drönarkrasch har rapporterats i närheten av ett raffinaderi i Kirishi-distriktet, vilket resulterat i en brand", samtidigt som 62 drönare sköts ner över regionen. 

Även flygbas

Samtidigt har en flygbas i staden Yeysk i Krasnodar oblast attackerats.

Personer som såg attacken vittnar om kraftfulla explosioner.

Explosionerna ska ha hörts under en längre tid.

Det är emellertid oklart exakt var det är som har träffats.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Tvingas köpa flygbränsle

Uppgifter kommer nu om att Ryssland tvingas importera flygbränsle på grund av Kyjivs attacker mot landets oljeraffinaderier.

– Ryssland tvingas importera flygbränsle av typen Jet A-1 efter en kraftig nedgång i den inhemska produktionen till följd av ihållande ukrainska attacker mot landets oljeraffinaderier, rapporterar RBC Ukraine.

Sydkorea och Egypten

Kreml ska bland annat ha importerat flygbränslet från Asien.

– Militära underrättelsetjänster har slagit fast att tre tankfartyg från Rysslands skuggflotta redan har levererat 70 000 ton Jet A-1-bränsle från Sydkorea och Egypten till hamnarna i Sankt Petersburg och Vladivostok.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: A. Wilson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen