BEKRÄFTAT: Sverige ska göra stor Natoinsats – “väldigt snart”

2024 04 04

Svenska stridsplan ska bevaka Natos östra gräns.

Det uppdraget kommer Sverige att få redan till våren, meddelar James, B. Hecker, Natos flygvapenchef i Europa.

Konkret handlar det om att snabbt identifiera främmande plan som flyger nära alliansens territorium.

Vi pratar med det svenska flygvapnet hela tiden och vi kommer att komma fram till en exakt tidpunkt, men det kommer att vara väldigt snart, säger han till SVT.

Identifierade två ryska plan

I mars deltog Sverige i sitt första uppdrag sedan man blev medlem i försvarsalliansen.

Stridsflygplan av modellen Jas 39 Gripen användes då för att gemensamt med Nato spana över Östersjön där två ryska stridsflyg identifierades.

– Tillsammans utförde de svenska Jas 39 Gripen, belgiska F-16 och tyska Eurofighters ett identifieringsuppdrag där de identifierade ett ryskt TU-134 och ett ryskt AN-26 i luftrummet mellan den svenska ön Gotland och Estland, uppger flygvapnet, uppgav flygvapnet i ett uttalande vid tillfället.

Flera regioner

Det uppdrag som Sverige nu ska ingå i kallas för Air Policing-missioner.

Försvarsalliansen har flera pågående uppdrag av typen i Baltikum, på Island och vid Svarta havet.

Sverige förväntas kunna delta i allihop.

– Jag tror att vi kommer att få se det svenska flygvapnet delta i Air Policing potentiellt även nere i de södra Nato-länderna, säger James. B. Hecker.

Känslig gräns

Natos östra gräns är den kanske mest känsliga i hela alliansen.

Estland har varnat för att Ryssland förbereder en militär konfrontation med väst inom bara några år och sedan tidigare har Tyskland fattat beslut om att placera 4 800 stridsberedda soldater i regionen senast 2027.

Natos stridsflygplan patrullerar regelbundet luftrummet över Östersjön för att identifiera ryska plan som  flyger i internationellt luftrum nära Natos territorium. 

Försvarsalliansen spårar de ryska stridsflygplanens flygväg när de opererar nära försvarsalliansens territorium. Om de ryska planen kommer för nära är Nato noga med att markera.

LÄS MER: Sverige har identifierat ryska stridsflygplan

LÄS MER: Estland slår larm – Ryssland förbereder militär konfrontation

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Var tredje person missar regeln – körkortet ryker direkt

2026 03 17

Transportstyrelsen återkallade nästan 40 000 körkort under fjolåret.

Totalt fattade myndigheten beslut om att dra kortet 39 949 gånger, visar ny statistik som släpps på tisdagen.

Det är den högsta siffran någonsin, med undantag för pandemiåren, och en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024.

– Antalet körkortsåterkallelser på grund av allvarliga trafikförseelser ökar. Det handlar vanligtvis om grova fortkörningar men kan också bero på exempelvis att man kört mot rött ljus eller inte hållit tillräcklig avstånd till framförvarande fordon, säger Benny Carlstedt-Duke, verksamhetsspecialist på Transportstyrelsen, i en kommentar.

"Blir av med körkortet direkt"

När det gäller den sistnämnda regeln om att inte hålla avstånd är det många som gör sig skyldiga. 

Faktum är att var tredje bilist bryter mot den, enligt en stickprovsundersökning som gjordes av TV4 och trafikpolisen i somras.

– Han där blir av med körkortet direkt, förklarar trafikpolisen Joakim Abrahamsson för kanalen när han visar ett klipp med en förare som inte håller avstånd.

Hade kunnat ta hundratals varje dag

Undersökningen genomfördes på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34, alltså drygt var tredje bilist, för kort avstånd till bilen framför.

– Hade vi haft resurser så hade det varit hundratals bilister per dag bara här på E6:an som vi hade kunnat både bötfälla och omhänderta körkortet ifrån, sade Joakim Abrahamsson i samband med kartläggningen.

LÄS MER: Åkeri i konkurs

Borde dubblas på vintern

Den så kallade tresekundersregeln används för att bedöma om man har tillräckligt stort avstånd till fordonet framför.

Man väljer ut en punkt, exempelvis en vägstolpe, och räknar sekunder från att fordonet framför passerar punkten, till att man själv passerar den. Avståndet bör vara minst tre sekunder, enligt den traditionella rekommendationen.

På vintern bör den dock dubblas, enligt riskexperten Magnus Holmberg på Umeå Trafiksäkerhetscenter.

– Tresekundersregeln håller inte på vinter, ta ut det dubbla kanske. Ta ut tillräckligt avstånd, har han sagt till SR.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord idag måndag – nya prislappen vid pump

Foto: K. Eliason

Text. Redaktionen