Sverige går emot USA – uppmärksammas internationellt

2025 02 13

Den amerikanske försvarsministern Pete Hegseth väckte stor uppmärksamhet när han uppgav USA:s nya riktlinje för Ukraina under ett försvarsmöte i Bryssel.

Hegseth gav flera tunga besked till Ukraina:

- Det är orealistiskt att Ukraina återfår sina gamla landgränser från 2014

- USA motsätter sig ett ukrainskt medlemskap i Nato som en del av ett fredsavtal med Ryssland

- USA kommer inte skicka fredsbevarande styrkor till Ukraina efter kriget och eventuella europeiska fredsbevarande styrkor ska inte omfattas av Natos artikel 5  

- USA kommer kraftigt minska det ekonomiska och militära stödet till Ukraina

Sverige går emot USA

Nu kommenterar försvarsminister Pål Jonson (M) USA:s nya linje.

Den svenske ministern går emot ett av de amerikanska kraven. Jonson understryker att Ukraina fortfarande kan bli en del av Nato, trots USA:s motstridighet.

Uttalandet har snappats upp av den internationella nyhetsbyrån Reuters.

– Ukraina kan fortfarande bli en Natomedlem i framtiden om landet uppfyller alla villkor. Jag tror inte att ett Natomedlemskap är borta från bordet för Ukraina, säger Sveriges försvarsminister enligt Reuters.

Vidare understryker Pål Jonsson att alla fredssamtal måste bygga på en stark ukrainsk position, vilket även Natos generalsekreterare Mark Rutte har betonat.

– Nato måste göra mer. Vi måste stödja Ukraina så länge som det behövs. Ju starkare Ukraina är på slagfältet, desto starkare kommer de att vara vid förhandlingsbordet, sade Rutte under onsdagen.

Läs mer här:

USA sätter ned foten: Flera katastrofbesked för Ukraina

”Svaret kommer bli förödande” – Nato varnar Ryssland

Zelenskyj kommenterar beskedet om fredsförhandlingar

Foto: Niklas Forsström Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötslig förändring för svenska kronan

2025 09 16

Sveriges valuta når nivåer som inte setts på flera år.

Den svenska kronan har gjort en remarkabel revansch under 2025.

Nu fortsätter valutan att gå framåt.

Och en plötslig förändring innebär att kronan idag når en nivå gentemot dollarn som inte noterats på över tre år.

– US-dollarn fortsatte att tappa mark igår mot de flesta valutor, men vi noterar framför allt rörelsen för kronan som gick under 9,30 för första gången sedan första kvartalet 2022, framhåller ekonomen Marcus Widén på SEB på måndagsmorgonen.

Positiv prognos

Redan i våras konstaterades det att det är värt att satsa på den svenska kronan.

– Vi har en intressant försvarsindustri och när den växer i Sverige så ger det ringar på vattnet och spridningseffekter till större delar av ekonomin, sade SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist till TV4 i mars.

Prognosen då var att kronan skulle stärkas ytterligare 2,5 procent mot euron, efter att stigit med mer än två procent mot dollarn vid tillfället.

LÄS MER: City Gross och Stora Coop sågas

Väntas gå under tian

Även nu på hösten är flera experter eniga om att kronan kommer att fortsätta stärkas.

Prognosen är att en euro, som idag ligger på 10,92 kronor, ska kosta under tian vid årsskiftet.

– Jag tror att vi är bland de som är mer optimistiska kring tillväxten, så det finns en logik i det, sade Amanda Sundström, valutastrateg på SEB, till DN tidigare i september.

Upp till Sveriges konsumenter

Framför allt är förhoppningen att konsumenterna ska få igång konjunkturen. Regeringen har satsat 80 miljarder kronor i höstbudgeten som ska sätta fart på utvecklingen.

– Även om de här åtgärderna inte sjösätts förrän 2026 kan det fortfarande verka via förtroendekanaler så att hushållen känner sig lite tryggare med att det kommer bli bättre framöver, säger Tommy von Brömsen, valutastrateg på Handelsbanken, till samma tidning.

LÄS OCKSÅ: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Foto:

Text: Redaktionen


16 september 2025

JUST NU: Giftinformationscentralen larmar– får in rekordmånga samtal

2025 09 16

Aldrig tidigare har så många hört av sig till Giftinformationscentralen på så kort tid.

Bara under de två första veckorna i september har 246 samtal om misstänkt svampförgiftning kommit in. Det är nästan lika många som under hela september i fjol.

– Värmen och regnet har gjort att vi har mycket svamp i naturen – och ju mer svamp, desto fler samtal till oss, säger Peter Hultén, apotekare och svampexpert till DN.

Okunskap bakom fall

Många av de samtal Giftinformationscentralen får handlar om svamp som redan har ätits men som inte kunnat artbestämmas.

– Tyvärr har många svampplockare inte tillräckligt med kunskap, det är därför vi varje år går ut och uppmanar människor att bara äta svamp man säkert vet vad det är, säger Hultén.

LÄS MER: Matpriserna sjunker

Ofta lindriga symptom

De flesta samtal rör inte livshotande fall, utan magbesvär som illamående eller kräkningar.

Särskilt oroande är dock fall där vit flugsvamp är inblandad. Den innehåller amatoxin, som kan ge allvarliga leverskador och i värsta fall dödsfall.

– Varje år sker flera förgiftningsolyckor där bland annat vit och lömsk flugsvamp förväxlas med andra svampar, så som champinjoner, slidskivlingar och fjällskivlingar, uppger Giftinformationscentralen.

Sedan 1950 har totalt 20 personer i Sverige avlidit efter att ha ätit giftig svamp.

Fler larm oroar

Under året har ett flertal svampförgiftnignar uppmärksammats.

Bara i slutet av augusti gick sjukhuset i Kiruna upp i stabsläge efter att flera personer akut vårdats för svampförgiftning. Vilken svamp som låg bakom är ännu inte fastställt.

Ett annat fall handlar om en restaurang i centrala Stockholm som nyligen serverade den omdiskuterade och giftiga svampen stenmurkla.

Det var under en oanmäld livsmedelskontroll som inspektörerna upptäckte svampen, och även om personalen försäkrat att svampen kokats flera gånger innan den lagts på tallriken, menar inspektörerna att gifter kan finnas kvar även efter noggrann förvällning.

Livsmedelsverket varnar sedan länge för stenmurklan, som innehåller ämnet gyrometrin – ett gift som kan orsaka allt från illamående och kräkningar till skador på lever och njurar.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Foto: J Hochgesang

Text: Redaktionen