Zelenskyj kommenterar beskedet om fredsförhandlingar

2025 02 12

Tidigare idag gav Donald Trump besked om att fredsförhandlingar nu inleds.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommenterar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj beskedet.

Zelenskyj kommenterar

Efter samtalet med Vladimir Putin pratade även Donald Trump med Zelenskyj.

Så här kommenterar Zelenskyj beskedet:

– Jag hade ett meningsfullt samtal med USA:s president, framhåller Zelenskyj via X.

– Vi talade länge om möjligheterna att uppnå fred, diskuterade vår beredskap att arbeta tillsammans på teamnivå och Ukrainas tekniska kapacitet - inklusive drönare och andra avancerade industrier. Jag är tacksam mot president Trump för hans intresse för vad vi kan åstadkomma tillsammans.

“Som Trump sade”

Zelenskyj fortsätter.

– Ingen vill ha fred mer än Ukraina. Tillsammans med USA kartlägger vi våra nästa steg för att stoppa den ryska aggressionen och säkerställa en varaktig och pålitlig fred, menar han.

– Som president Trump sade, låt oss få det gjort. Vi enades om att upprätthålla ytterligare kontakt och planera kommande möten.

“Är orealistiskt”

Fredsförhandlingarna är alltså igång och det återstår att se vad som blir av dem.

USA:s försvarsminister Pete Hegseth sade tidigare på onsdagen att det är orealistiskt att förvänta sig att Ukraina kan återställa gränserna från 2014 i eventuella förhandlingar med Moskva om ett slut på kriget.

Ryssland invaderade Donbass-regionen i östra Ukraina och annekterade Krym 2014 efter EuroMaidan-revolutionen som avsatte den proryske presidenten Viktor Janukovytj.

“Inget Nato”

Under ett tal vid toppmötet i Ramstein sade Hegseth att USA också vill se Ukraina som ”suveränt och välmående”, men att ”vi måste börja med att erkänna att det är ett orealistiskt mål att återgå till Ukrainas gränser före 2014”.

Hegseth sade också att USA inte tror att Ukrainas anslutning till NATO är ett ”realistiskt resultat” av förhandlingarna.

Han tillade att alla säkerhetsgarantier som ges till Ukraina också måste ”backas upp av kapabla europeiska och icke-europeiska trupper”.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead resp President of Ukraine

Text: Redaktionen


Ryanair sätter in direktflyg – till två nya svenskfavoriter

2025 06 29

Svenska folket tycks ha drabbats av ordentlig resfeber.

Efterfrågan på att åka utomlands har skjutit i höjden.

Den trenden har inte Ryanair missat.

Nu sätter lågprisbolaget in nya direktlinjer från Sverige till två nya resmål.

Ryanair kommer nämligen inom kort att börja flyga direkt från Göteborg Landvetter Airport till både Malta och Porto. 

"Mycket glädjande"

När det gäller den sistnämnda destinationen är det första gången som Ryanair kommer att flyga direkt från Sverige till den portugisiska staden.

Swedavia jublar över beskedet. 

Det är mycket glädjande att Ryanair nu expanderar sitt utbud på Göteborg Landvetter Airport. Swedavias främsta mål är att underlätta för människor att träffas, oavsett om det är för affärer, fritid eller för att besöka familj och vänner och Ryanair med sitt omfattande nätverk spelar en viktig roll i detta, säger Charlotte Ljunggren, direktör Marknad och försäljning på Swedavia.

Även Anna Störmwall, flygplatschef på Landvetter, är lyrisk.

– Jag är mycket glad över att Ryanair fortsätter att satsa på Göteborg Landvetter Airport. Både Porto och Malta känns som mycket spännande resmål, säger hon i ett uttalande.

LÄS MER: Ryanair flög till “fel” destination – passagerare i tårar

"Stor efterfrågan"

Beskedet är ett följd på den förstärkta ressuget bland svenska turister, understryker Anna Strömwall.

Vi ser en fortsatt stor efterfrågan på internationella resor till och från Sverige, och genom att kunna erbjuda ett brett utbud av destinationer på våra flygplatser stärker vi tillgängligheten och underlättar för människor att resa, oavsett om det är på fritiden eller för att besöka familj och vänner, säger hon.

Nya flyg även till Spanien

Premiär för Portoflygen blir 26 oktober. Ryanair kommer att flyga till staden två gånger i veckan, på onsdagar och söndagar. Den 28 oktober sätts flygen in till Malta. Även till Medelhavsön blir det två flyg i veckan som gäller.

Tidigare i våras gav Ryanair även besked om att nya direktlinjer kommer att sättas in till den nya semesterfavoriten Valencia i Spanien. Den linjen kommer att trafikeras från Stockholm Arlanda varje månad och torsdag.

Foto: K. Hackert

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Allvarlig ökning” av extrem bakterie

2025 06 29

Antalet fall av antibiotikaresistenta tarmbakterier ökar i Sverige.

Det visar Folkhälsomyndighetens rapport ”Swedres-Svarm 2024”.

I rapporten fastslår myndigheten att antalet fall av så kallade ESBL-CARBA-producerande bakterier ökade med 30 procent under 2024 jämfört med 2023 – från 310 till 414 fall.  

FHM kallar siffran för en ”allvarlig ökning”.

– Dessa bakterier kan orsaka allvarliga och svårbehandlade infektioner som särskilt drabbar känsliga patientgrupper, samt försvåra viktiga medicinska behandlingar som transplantationer, framhåller myndigheten.

I Sverige finns fortfarande väldigt få behandlingsalternativ mot bakterierna. Därför betraktas ökningen av ESBL-CARBA som extra allvarlig.

De antibiotikaresistenta bakterierna kan bland annat orsaka svårbehandlade urinvägsinfektioner, bukinfektioner, lunginflammation och sepsis.

”Goda möjligheter att bromsa spridningen”

Olov Aspevall, utredare på Folkhälsomyndigheten, tror att Sverige kan bromsa smittspridningen.   

– Svensk sjukvård är bra på att förebygga utveckling av resistens. Ett exempel är att stora spridningar av vankomycinresistenta enterokocker inte längre förekommer lika ofta som för ett tiotal år sedan. Det betyder att vi även bör ha goda möjligheter att bromsa spridningen av ESBL-CARBA, säger han.

Antibiotikaresistensen ökar långsamt

I samma rapport fastslår Folkhälsomyndigheten att antibiotikaresistensen fortsätter att öka långsamt Sverige.

– Det är viktigt att arbetet med att förebygga infektioner, förhindra smittspridning och att använda antibiotika ansvarsfullt alltid prioriteras högt. Våra kontinuerliga ansträngningar kan bromsa, men inte helt hejda, ökad antibiotikaresistens, kommenterar Olov Aspevall.

”Ett av vår tids största hälsohot”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) har beskrivit antibiotikaresistens som ett av vår tids största hälsohot.

– Om det inte lyckas så kommer även vi i Sverige, trots att vi själva är väldigt duktiga, att drabbas av resistenta bakterier. Så det krävs ett lokalt arbete men även en internationell och global approach i detta, har han sagt till Altinget.

Enligt Världshälsoorganisationen WHO sker mer än 700 000 dödsfall årligen till följd av resistenta mikroorganismer, däribland bakterier. 

I EU kopplas 33 000 dödsfall varje år till antibiotikaresistens. Unionens målsättning är att minska användandet av antibiotika med 20 procent till 2030. Mellan 2019 och 2023 har dock användandet ökat med en procent.

Foto: Folkhälsomyndigheten 

Text: Redaktionen