Svensk matjätte ger besked – höjer priserna snart

2025 01 28

Högre priser på livsmedel är att vänta inom den närmaste tiden.

Det säger Coops nya vd Anders Torell.

Beskedet kommer trots att Riksbanken imorgon onsdag väntas sänka styrräntan, vilket matjätten längtat efter.

– För oss är det bra att räntan sänks. jag tror att det behövs för att få igång vårt maskineri, säger Anders Torell i en längre intervju i Svenska Dagbladet.

Oväntad effekt: priserna stiger

En lägre ränta innebär lägre räntekostnader för bönderna. Traktorlånen minskar. Samma sak sker hos matfabrikanten. 

Av det skälet vore det för många naturligt att vänta sig lägre priser i butik.

Men så lär det inte bli, menar Anders Torell.

Istället blir det tvärtom – priserna stiger.

– Det finns aviserade prishöjningar i mejerisektorn. Vi har ett fortsatt underliggande inflationsdriv på råvaror, framför allt världsråvaror som kaffe, säger den nya Coop-vd:n.

Kedjan i kris

Enligt Anders Torell är räntesänkningen primärt gynnsam för konsumenterna, även om det också innebär en bättre kalkyl för inhemsk livsmedelsproduktion och för Coop i förlängningen.

Det kan behövas för matjätten som det senaste året fått se krisrubrikerna avlösa varandra.

En granskning från Dagligvarunytt kunde nyligen avslöja att Coop förlorar överlägset flest kunder i hela dagligvaruhandeln.

Över två år är det 400 000 kunder som sagt tack och hej och hittat nya butiker.

– Coop supermarkets kundstock sjunker snabbt. Kedjan måste få stopp på blödningen, sade Fredrik Bendz, analytiker vid undersökningsföretaget Yougov, till sajten i december.

LÄS MER: Jättesmäll för Coop – “gigantiskt dråpslag”

Banderoll med avgångskrav

Häromveckan hängdes det till och med upp en banderoll på en bro i Värmland som krävde att Anneli Borg Lundgren, vd för Coop i samma län, skulle avgå.

Ilskan baserades på att vd:n dragit in miljonlön och tilldelats en bonus på 300 000 kronor samtidigt som kedjans förluster växer.

– Ja det kan jag förstå på ett sätt, men den rollen som jag och våra andra vd:ar har så är det lite så som avtalen ser ut. Det var en engångsföreteelse och inget som skett flera år i rad, säger Anneli Borg Lundgren i en kommentar till NWT efteråt.

LÄS MER: Det är bekräftat – detta är dyraste matkedjan i Sverige

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


05 jun 26

UPPGIFTER: Skattechock för bensin- och dieselbilar

2026 06 05

I dag måste köpare av nya bensin- och dieselbilar betala en förhöjd fordonskatt under tre års tid. 

– Malus – en förhöjd fordonsskatt under de tre första åren – gäller för bensin- och dieseldrivna personbilar klass I och II, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare, skriver Transportstyrelsen om skatten.

Nu kan det bli ännu dyrare.

Regeringens egen utredare Svante Mandell föreslår att straffskatten ska höjas och tas ut under längre tid, rapporterar Vi Bilägare.

Enligt förslaget ska köpare av nya bensin- och dieselbilar betala den förhöjda fordonskatten under fem år i stället för dagens tre år.

Dessutom föreslår Mandell att det så kallade grundbeloppet höjs från 360 till 420 kronor samt att gränsen för när den förhöjda fordonsskatten börjar tas ut sänks.  

– För att påskynda utfasningen av konventionella fordon föreslår utredningen att gränsen för när malus inträder sänks från 75 till 50 gram koldioxid per kilometer vilket motsvarar gränsen för ett lågutsläppsfordon enligt EU:s koldioxidkrav, skriver han i utredningen.

”Skattechock”

Bilsajten Carup beskriver förslagen som en ”skattechock på både nya och äldre bensinbilar”.

– En SUV kan få 2 700 kronor ytterligare skatt per år. Allra hårdast slår det mot små hybrider som kan gå från 1 500 till 4 200 kronor i skatt, skriver sajten.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

FAKTA: Förhöjd fordonskatt i dag

- I vissa fall tas ett förhöjt koldioxidbelopp (malus) ut under de första tre åren från att ett fordon blir skattepliktigt för första gången. Detta gäller personbilar klass I, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare som blivit skattepliktiga för första gången 1 juli 2018 eller senare.

- Efter dessa tre år är beloppet samma som för fordon som blivit skattepliktiga för första gången före den 1 juli 2018.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Börsbolag i konkurs

Foto: Kathy

Text: Redaktionen