Stridsvagnar avancerar mot regeringshögkvarter – presidenten slår larm

2024 06 27

Väpnade styrkor är på plats i Bolivias regeringshögkvarter.

På onsdagskvällen kommer uppgifter om att en statskupp är nära förestående i Bolivia.

Den bolivianska presidenten Luis Arce har tidigare under dagen varnat för att just en statskupp kan vara på väg att ske.

Nu befinner sig väpnade styrkor i Bolivias regeringshögkvarter.

Det rapporterar AP.

“Kan inte fortsätta”

General Juan Jose Zuniga tycks bekräfta att det rör sig om en statskupp.

– Befälhavare för de väpnade styrkorna har kommit för att uttrycka vårt missnöje. Det kommer att bli nya ministrar, saker och ting kommer att förändras, men vårt land kan inte fortsätta på det här viset, säger han enligt Reuters.

Har samlats

President Luis Arce uttrycker via X att “demokratin behöver respekteras”.

Samtidigt samlas soldater och stridsfordon på flera platser i landet.

Trupper uppges just nu vara på väg in i Bolivias regeringshögkvarter.

Bolivias vicepresident framhåller via X att "det pågår en statskupp mot vår demokratiskt valda regering"

Det är i nuläget oklart exakt vad det är som pågår men uppgifter pekar på att stridsvagnar och väpnade styrkor rör sig mot högkvarteren, och tycks ämna inta byggnaderna.

Stora problem

Det råder ett mycket problematiskt politiskt klimat i landet och missnöjet är stort.

– De demokratiska institutionerna är svaga i Bolivia och bristerna stora i respekten för mänskliga och medborgerliga friheter samt rättsstatens principer, förklarar Utrikespolitiska institutet.

– I internationella rankningar som mäter demokrati och rättssäkerhet hamnar Bolivia långt ned bland de latinamerikanska länderna.

Sedan 2020

Luis Arce har suttit som president i landet sedan 2020.

– Bolivia är en republik där socialistpartiet MAS har styrt sedan 2006, med undantag för en ettårig övergångsperiod efter oroligheter hösten 2019, fortsätter UI.

– President sedan november 2020 är Luis Arce och MAS är största parti i parlamentet.

– En dryg tredjedel av befolkningen lever under den nationella fattigdomsgränsen. Fattigdomen är värst på landsbygden, och de sociala och ekonomiska klyftorna mellan stad och land är djupa.

Text: Redaktionen


JUST NU: Elon Musk lanserar strategi – mot Trump

2025 07 04

Elon Musk lanserar en ny strategi med ”laserfokus” på att förändra USA.

Efter månader av samarbete har Elon Musk och Donald Trump hamnat i luven på varandra.

Samtidigt är Musk fast besluten att förändra det amerikanska samhället.

Nu överväger han en oväntad strategi för att ställa till problem för bland annat Donald Trump.

Lanserar strategi

Det är sedan tidigare känt att Musk överväger att starta ett nytt parti.

Men nu avslöjar Musk en mycket specifik strategi som han och det eventuella partiet skulle kunna ha för att förändra den amerikanska politiken.

Enligt Musk handlar det om att lägga laser-fokus på ett specifikt mål om partiet bildas och ställer upp i val.

– Ett sätt att genomföra detta vore att laserfokusera på bara 2 eller 3 platser i senaten och 8 till 10 distrikt i representanthuset, skriver Musk på X.

Enligt Elon Musk skulle han och det nya partiet, som han överväger att starta, alltså kunna söka en roll som vågmästare.

Det skulle räcka för att kunna få stor påverkan på politiken, menar han.

– Med tanke på de rakbladstunna legislativa marginalerna skulle det räcka för att fungera som den avgörande rösten för omtvistade lagar, och säkerställa att de tjänar folkets sanna vilja, menar Elon Musk.

Vill bryta upp tvåpartisystem

Om Elon Musk väljer att starta det nya partiet, som i så fall skulle få namnet America Party, så skulle målet alltså vara att bli vågmästare mellan republikaner och demokrater, och på så vis spela en avgörande roll.

Syftet skulle vara att bryta upp det amerikanska tvåpartisystemet, som Musk sarkastiskt kallar för ett ”enpartisystem”.

I ett annat inlägg på X har Musk gjort en omröstning om det nya partiet.

– Självständighetsdagen är det perfekta tillfället att fråga om ni vill ha självständighet från tvåpartisystemet (vissa skulle säga enpartisystemet). Borde vi bilda America Party? frågar han sina följare.

Elon Musk har varit starkt kritisk till Donald Trumps nya budget, och bland annat hävdat att den satsar pengar på föråldrade industrier samt går emot effektiviseringsmyndigheten Doges syfte att minska slöseriet med skattepengar.

Musk och Donald Trump har riktat hårda ord mot varandra efter att Musk lämnade sin roll som inofficiell ledare för just Doge.

Foto: Daniel Oberhaus (2018) resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Regeringen skärper kontroller – angrips av S

2025 07 04

Regeringen angrips av S efter besked om skärpta kontroller.

Regeringen meddelar på fredagen att de kommer att skärpa kontrollerna av svenskt bistånd.

Samtidigt angrips regeringen av Socialdemokraterna, som anklagar Tidöpartierna för ett ”präktigt självmål”.

Angrips av S

Biståndsminister Benjamin Dousa (M) meddelar att Sida nu har ombetts att stärka kontrollen av svenskt bistånd, rapporterar TV4.

Man ska bland annat stärka arbetet mot jäv och penningtvätt, samt motverka terrorfinansiering.

Detta mot bakgrund av uppgifter om korruption i så mycket som åtta procent av biståndsprojekten, enligt kanalen.

Men regeringen angrips nu av S.

Partiet är kritiskt till regeringens hantering av bistånd och menar att åtgärderna är otillräckliga. Dessutom anklagar de regeringen för att ha påverkat Sida att bevilja pengar till SD:s biståndsstiftelse Hepatica.

– Här har regeringen precis tvingat Sida att betala ut 14 miljoner kronor till Sverigedemokraternas stiftelse Hepatica, trots att den egentligen inte skulle ha haft pengar, för den kvalificerar sig inte för de krav som finns, säger Morgan Johansson (S).

”Ljuger oblygsamt”

Benjamin Dousa anklagar i sin tur S för att ljuga.

– Det är som vanligt med Socialdemokraterna. De ljuger helt oblygsamt och sprider felaktigheter, säger Dousa, enligt kanalen.

Biståndsministern understryker att inga pengar ska betalas ut till organisationer som inte använder dem ansvarsfullt, och menar att S, snarare än SD, länge har haft en priviligierad ställning.

Bråket om SD:s biståndsstiftelse Hepatica har pågått en längre tid.

Bråket har uppstått efter att Sida ändrat sitt beslut att neka Hepatica pengar, vilket DN har rapporterat. Enligt uppgifter till tidningen har Sida ändrat sig efter att Björn Söder (SD) klagat hos Benjamin Dousas statssekreterare.

Detta har lett till anklagelser åt båda håll.

I samband med bråket om Sida och Hepatica gick Björn Söder ut och krävde att Sida skulle läggas ned.

– Det vore bra om Sida lades ner, så man kan bygga upp en ny myndighet. Sida är full av aktivistiska tjänstemän och för stort också, har Björn Söder tidigare sagt till tidningen.

Foto: Niklas Forsström Regeringskansliet

Text: Redaktionen