Storbrand på Liseberg – flera skadade

2024 02 12

En mycket kraftig brand skakar Liseberg.

Det är nöjesparkens senaste stora attraktion och bygge, badhuset Oceana, som har fattat eld.

Enligt vittnen på plats fullkomligt väller det ut svart rök som stiger mot himlen.

"Brinner i rutschkana"

Räddningstjänsten har bekräftat eldsvådan.

– Det stämmer att det brinner i Oceana, säger larm- och ledningsoperatören Jörgen Bäck till Göteborg-Posten.

– Det brinner i en rutschkana och vi är där med många enheter.

Det finns i nuläget ingen prognos för när branden kan vara släckt. Ett intensivt släckningsarbete pågår. 

– Just nu brinner det med kraftiga lågor, vi jobbar på för fullt, säger Björn Bjärenstam,  larm- och ledningsoperatör hos räddningstjänsten, till SVT Nyheter. 

Flera skadade

Polisen uppger att några personer kommit till skada till följd av branden.

De ska själva ha uppsökt sjukvård.  Huruvida det rör sig om anställda på Liseberg eller förbipasserande finns det inga uppgifter om vid 13-tiden. 

– I övrigt har vi fortfarande inga uppgifter om skadeläget, framhåller polisen. 

22 personer 

Sahlgrenska sjukhuset i Göteborg bekräftar att man fått in sexton personer som sökt vård för skador orsakade av branden. Det rör sig om lindriga skador, enligt sjukhusets presstalesperson. 

Ytterligare sex personer ska ha fått vård på plats, men inte behövt uppsöka sjukhus. 

Särskild händelse 

Polisen uppger att man inlett en särskild händelse med anledning av branden. 

I nuläget hanteras händelsen som en arbetsplatsolycka, men rubriceringen kan komma att ändras.

Byggnader evakueras 

Flera byggnader i närområdet har evakuerats med anledning av rökutvecklingen, bland annat PEAB:s kontorslokaler och Lisebergs hotell Grand Curiosa, uppger Expressen. 

– Det är spridningsrisk till närliggande fastigheter, säger räddningstjänstens Björn van der Kaay till tidningen. 

Uppgifter: badhuset har kollapsat

Om det brinner i någonting annat än rutschkanan finns det initialt inga uppgifter om.

Det är även oklart hur branden har uppstått. Enligt SVT Nyheter har badhuset kollapsat vid 11-tiden och flera explosioner har ägt rum.

Lokala rapporter beskriver hur tung rök nu ligger över Göteborg som följd av den kraftiga branden som uppstått.

– Det är sirener och stora lågor, säger en uppgiftslämnare till Expressen.

Andra vittnen beskriver kaotiska scener på platsen.

– Hela byggnaden är övertänd. Delar från en rutschkana flög över området, säger Magnus Bengtsson, som följer händelserna från andra sidan gatan, till Aftonbladet.

VMA utfärdat

En knapp timme efter branden bröt ut har ett VMA, Viktigt meddelande till allmänheten, utfärdats till invånarna i Göteborg och i Liseberg/Mölndal i synnerhet.

Räddningsledaren uppmanar alla i området att gå inomhus och stänga dörrar, fönster och ventilation, framhålls i meddelandet.

Allmänheten uppmanas också att fortsätta hålla sig uppdaterade.

Vd:n: "Viktigt att ingen blir skadad"

Liseberg har kommenterat branden i ett kort uttalande till lokaltidningen.

– Jag vet inte så mycket mer än att det är en brand och att brandkåren är på plats, säger Lisebergs vd Andreas Andersen till GP.

Han är själv på väg till platsen efter att ha nåtts av nyheten.

– Framför allt hoppas jag att det inte är några personskador. Det är det absolut viktigaste.

Både ambulans och räddningstjänst har larmats till branden. Ett intensivt släckningsarbete pågår. 

Flera vägar har stängts av och GP rapporterar om trafikkaos i närheten av Liseberg.

"Olikt allt annat"

Det var förra året som Liseberg slog på på stora trumman när man gav besked om att det nya äventyrsbadet var på gång.

Attraktionen har kallats Lisebergs stora jubileumsprojekt och ska stå helt färdigt till våren och ta emot 500 00 besökare varje år.

– Det blir en storslagen vattenupplevelse, olik allt annat som finns på marknaden i Skandinavien idag, framhåller man på sin hemsida.

Badytan kommer att vara nästan 6 000 kvadratmeter inomhus och 4 000 kvadratmeter utomhus och beskrivs vidare av Liseberg själva som “norra Europas häftigaste vattenattraktioner”.

Bygget har i perioder varit i blåsväder på grund av ett avslöjande som visade att Liseberg direkt eller indirekt anlitat samarbetspartners med  tvivelaktiga incidenter i bagaget.

Texten uppdateras

LÄS MER: Lisebergs jättesatsning i blåsväder

Text: Redaktionen


JUST NU: Hel bransch kan utraderas

2025 07 04

Endast 89 av 2 397 ansökningar för bärplockare har beviljats av Migrationsverket i år.

– Migrationsverket har även i år gjort bedömningen att arbetstagare inom bärbranschen riskerade att inte få sina arbetsvillkor uppfyllda, därför har myndigheten beslutat att avslå större delen av ansökningarna för thailändska bärplockare, säger Hanna Geurtsen, biträdande uppdragsledare för arbetstillstånd på myndigheten.

Den nya siffran är en kraftig minskning jämfört med föregående år. Förra åtet beviljades 1 272 ansökningar och 2023 landade beviljades 5 372 tillstånd.

I år kommer alltså endast 89 bärplockare till Sverige.

Larmet: Hela branschen kan försvinna

Bransch- och arbetsgivarorganisationen Livsmedelsföretagen rasar mot beslutet. Vd:n Björn Hellman hävdar att Migrationsverkets avslag riskerar att utradera hela den svenska bärbranschen.

– Besluten kan innebära nådastöten för svenska bär. När det gäller tillgång till svenska bär är arbetskraftsinvandring helt avgörande. Utan dessa säsongsarbetare kommer de svenska bären inte att bli plockade, säger han.

– Vi kommer att ha ännu mindre svensk råvara för att producera exempelvis sylt och saft. Vi kommer att behöva säga upp personal eller i värsta fall lägga ner verksamheter.

”Högst anmärkningsvärt”

Björn Hellman ifrågasätter Migrationsverket vedömning. Han anser att ansökningarna uppfyller kraven. 

Hellman påpekar att  bärplockarna är direkt anställda vid ett företag med säte i Sverige och inte via ett utländskt bemanningsföretag, vilket har varit fallet under tidigare år.

– Det innebär ett tydligare arbetsgivaransvar för det svenska företaget. Det ska finnas anställningsavtal påskrivet av båda parter, anställningsvillkor ska vara i linje med svenska kollektivavtal och det ska finnas tecknade försäkringar. 

– Vi finner det högst anmärkningsvärt att Migrationsverket avslår ansökningar baserat på att det är osannolikt att arbetsgivaren kommer att erbjuda villkor som är i nivå med svenska kollektivavtal när ansökningarna uppfyller de krav som är i linje med svenska kollektivavtal.

LÄS MER: Anrik kedja går i konkurs – hundratals butiker påverkas

Noggrann granskning

Inför sommaren 2024 förstärkte Migrationsverket granskningen av de ansvariga bemanningsföretagen och deras åtaganden som arbetsgivare.

Detta eftersom myndigheten under flera års tid sett indikationer på missbruk inom bärbranschen – bland annat har Migrationsverket fått signaler om oseriösa kontrakt och uteblivna löner kopplat till bemanningsföretag i Thailand.

Samtliga ansökningar som inkommit inför årets bärsäsong har utretts med fokus på anställningsvillkoren som ska gälla utifrån svenska regler och kollektivavtal.

– Oavsett vilket lagrum som ansökan prövas inom är många krav för att beviljas tillfälligt arbetstillstånd fortfarande desamma. Det handlar bland annat om att det ska finnas anställningsavtal påskrivet av båda parter och att anställningsvillkoren ska vara i linje med svenska kollektivavtal. För majoriteten av de ansökningar som kommit in i år har inte kraven varit uppfyllda, säger Hanna Geurtsen.

Foto: Clas Ohlson

Text: Redaktionen


Turister varnas för fem populära resmål – ”kan komma hem i kistor”

2025 07 04

Varje år reser miljontals svenskar utomlands.

Men jakten på sol, bad och billiga drinkar kan vara livsfarlig.

I alla fall om resan bär till Thailand, Indonesien, Indien, Vietnam och Filippinerna.

De populära resmålen toppar den så kallade metanollistan – en lista med länder som har högst risk för dödlig alkohol.

– Vi ser unga människor från Danmark, Storbritannien och Australien komma hem i kistor. Det är brutalt, men sant, säger Knut Erik Hovda, överläkare vid Oslo universitetssjukhus och professor vid universitetet i Oslo, till VG.

Blir inte sjuk direkt

Varje år dör turister efter att ha druckit alkohol som är förfalskat av metanol – en alkohol som används som lösningsmedel och bränsle.

När metanol blandas i vanlig alkohol är det omöjligt att se, lukta eller smaka skillnaden. Denna dödliga fälla är särskilt vanlig i Thailand, Indonesien, Indien, Vietnam och Filippinerna, rapporterar VG med hänvisning till den internationella metanollistan.

Nu varnas turister som planerar att besöka resmålen.

Överläkare Hovda betonar att även små mängder metanol kan leda till nervskador, blindhet – och i värsta fall dödsfall.

– Det som är extra farligt är att man inte blir sjuk direkt när man dricker det. Symtomen visar sig först efter 12–24 timmar, säger han till tidningen.

Stort mörkertal

Varje år rapporteras tusentals dödsfall som orsakats av metanolförgiftning.

Men mörkertalet är stort, uppger Knut Erik Hovda.

– Vi har ingen aning om hur stort problemet är. Vi ser bara småbitar här och där genom nyheterna.

Tipset: Kolla på flaskan

Johanna Nordmark Grass, överläkare på Giftinformationscentralen, uppmanar alkoholsugna turister att hålla koll på spritflaskorna.

– Om man håller sig till alkoholsorter man känner igen och man ser att flaskan är förseglad på rätt sätt är man ju i väldigt hög grad säker, säger hon till Yle.

Foto: P. Duarte

Text: Redaktionen