Storbank nere – kunder slår larm

2023 01 30

Kunder till Skandiabanken upplever omfattade problem med bankens tjänster.

Det rapporterar Aftonbladet, som menar att mängder med användare hör av sig till tidningen för att berätta om besvären.

Flera tjänster ska ligga nere, bland annat går det inte att betala med kort eller swish. 

Även hemsidan ska präglas av problem och kunder rapporterar om att det inte går att att logga in.

Banken förnekar

När tidningen frågar banken om besvären har man dock inga uppgifter om några tekniska problem.

– Vi har inga kunder som har hört av sig kring några problem i nuläget, säger Jonatan Ohlin, pressansvarig på Skandiabanken.

På sociala medier ser det dock annorlunda ut. Flera kunder har slagit larm om problem med att nå sin bank, framför allt om man befinner sig utanför Sverige.

– Sidan uppe i Sverige men fortfarande går den inte att nå från utlandet, vet ni när problemet kan vara löst? vädjar en användare.

– Går inte att logga in från Sverige, svarar en annan skribent på inlägget nu på morgonen.

Kunder rasar: "Oacceptabelt"

I flera dagar har kunder klagat till Skandiabankens Facebooksida på stora problem kopplat till bankens tekniska tjänster.

– Det är fortfarande inloggningsproblem! Försökt senaste 24 timmar! Kommer inte in på hemsidan, skrev en kund under gårdagskvällen.

– Har ni tagit helgledigt? Och stängt av servern? framhåller en annan.

– Skandia.se har nu varit nere i minst 1 dygn. Detta är oacceptabelt!!!! uttryckte en tredje av flera frustrerade kunder igår.

Klagomål fortsätter

I Skandiabankens kommentarsfält har banken uppmärksammat problemen, men uttrycker att de ska ha blivit åtgärdade under veckan.

– De generella problemen ska vara åtgärdade, framhöll banken för tre dagar sedan, men klagomålen har alltså fortsatt.

Inga uppgifter om riktad attack

Skandiabanken grundades 1994 och har drygt 1,8 miljoner kunder. Storleksmässigt är det Sveriges elfte största bank, men tack vare sina 87 miljarder kronor i utlåning hamnar Skandiabanken på sjunde plats när det gäller bostadskrediter, enligt Dagens industri.

Banken gjorde 2021 en vinst på 311 miljoner kronor och hade förra året 275 anställda.

Det finns inga uppgifter om att de tekniska besvären de senaste dagarna skulle bero på en riktad attack, vilket var fallet med Swedbank i fredags då även fler banker och myndigheter varnades för att vara måltavlor för en grupp turkiska hackare.

Foto: Swish

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen