Storbank nere – kunder slår larm

2023 01 30

Kunder till Skandiabanken upplever omfattade problem med bankens tjänster.

Det rapporterar Aftonbladet, som menar att mängder med användare hör av sig till tidningen för att berätta om besvären.

Flera tjänster ska ligga nere, bland annat går det inte att betala med kort eller swish. 

Även hemsidan ska präglas av problem och kunder rapporterar om att det inte går att att logga in.

Banken förnekar

När tidningen frågar banken om besvären har man dock inga uppgifter om några tekniska problem.

– Vi har inga kunder som har hört av sig kring några problem i nuläget, säger Jonatan Ohlin, pressansvarig på Skandiabanken.

På sociala medier ser det dock annorlunda ut. Flera kunder har slagit larm om problem med att nå sin bank, framför allt om man befinner sig utanför Sverige.

– Sidan uppe i Sverige men fortfarande går den inte att nå från utlandet, vet ni när problemet kan vara löst? vädjar en användare.

– Går inte att logga in från Sverige, svarar en annan skribent på inlägget nu på morgonen.

Kunder rasar: "Oacceptabelt"

I flera dagar har kunder klagat till Skandiabankens Facebooksida på stora problem kopplat till bankens tekniska tjänster.

– Det är fortfarande inloggningsproblem! Försökt senaste 24 timmar! Kommer inte in på hemsidan, skrev en kund under gårdagskvällen.

– Har ni tagit helgledigt? Och stängt av servern? framhåller en annan.

– Skandia.se har nu varit nere i minst 1 dygn. Detta är oacceptabelt!!!! uttryckte en tredje av flera frustrerade kunder igår.

Klagomål fortsätter

I Skandiabankens kommentarsfält har banken uppmärksammat problemen, men uttrycker att de ska ha blivit åtgärdade under veckan.

– De generella problemen ska vara åtgärdade, framhöll banken för tre dagar sedan, men klagomålen har alltså fortsatt.

Inga uppgifter om riktad attack

Skandiabanken grundades 1994 och har drygt 1,8 miljoner kunder. Storleksmässigt är det Sveriges elfte största bank, men tack vare sina 87 miljarder kronor i utlåning hamnar Skandiabanken på sjunde plats när det gäller bostadskrediter, enligt Dagens industri.

Banken gjorde 2021 en vinst på 311 miljoner kronor och hade förra året 275 anställda.

Det finns inga uppgifter om att de tekniska besvären de senaste dagarna skulle bero på en riktad attack, vilket var fallet med Swedbank i fredags då även fler banker och myndigheter varnades för att vara måltavlor för en grupp turkiska hackare.

Foto: Swish

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen