SVERIGE: Storbank går ut med löfte till bolånetagare

2023 09 27

En av Sveriges största banker avskaffar idag en kostnad för bolånetagare.

Sedan Riksbanken höjde räntan förra veckan har bolåneräntorna också höjts en efter en.

Först ut var Swedbank och så sent som idag, onsdag, höjer även SEB två av sina bolåneräntor.

För den senare gäller det den rörliga tremånadersräntan som dras upp 25 punkter till 5,99 procent och för de som binder räntan på två år gäller nu 4,94 procent – en höjning med fem punkter.

Går ut med löfte

Det är rimligt att anta att räntan även kommer att höjas hos en annan av Sveriges fem största banker: Handelsbanken.

Men idag kommer ett annat besked – ett löfte till såväl nya som befintliga bolånetagare.

Banken inför nämligen kostnadsfri ångerrätt på tvååriga bolån.

– Ränteskillnadsersättningen på bolån med två års löptid avskaffas från och med idag, lovar Handelsbanken i ett pressmeddelande.

"Valfrihet och trygghet"

Enligt Handelsbanken har kundernas behov av trygghet ökat i osäkrare tider.

Man pekar på ett tvåårigt bolån med ångerrätt fyller två funktioner – dels att kunden får veta vad bolånet kommer att kosta varje månad men också att man kan lösa bolånet i förtid utan kostnad.

– Vi vill ge kunderna valfrihet och trygghet genom att erbjuda ett bundet alternativ där det inte kostar något att avsluta lånet i förtid, säger Åsa Eriksson Hendesiö, privatmarknadschef på Handelsbanken Sverige, i samma utskick.

"Välkommet besked i hushållen"

Storbankens erfarenhet är att den längre bunden ränta ofta är önskvärt hos kunderna eftersom det innebär relativt stor säkerhet, men att man ändå avstår eftersom man vill ha flexibiliteten hos tremånaderslån.

– Vi har lyssnat på våra kunder. Jag är övertygad om att möjligheten att välja ett lån där banken lovar fast pris, men samtidigt ger möjlighet att ångra sig är ett välkommet besked i många hushåll, säger Åsa Eriksson Hedensiö

Handelsbanken försäkrar att alla bolånekunder omfattas av erbjudande – även de som sedan tidigare har två års bindningstid.

Fördjupad lågkonjunktur

Dagens besked från Handelsbanken kommer samtidigt som Konjunkturinstitutet förutspår en fördjupad lågkonjunktur under nästa år.

Först nästa höst börjar riksbanken sänka räntan och inte förrän 2026 kommer ekonomin hamna i “konjunkturell balans”, enligt myndigheten.

Foto: V. Quadros

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


15 maj 26

Ring direkt – polismeddelande till svenska folket

2026 05 15

Alla svenskar uppmanas att vara extra vaksamma.

Detta med anledning av en pågående stöldvåg.

På kort tid har tre husbilar stulits i Linköping, Bankeryd och Ulricehamn.

– Två av husbilarna stod på uppställningsplatser, medan husbilen i Ulricehamn stals från ett företag, uppger polisen.

Nu varnas alla med husbil.

– Från polisens sida vill vi varna husbilsägare för att nya stölder kan komma att ske, det gäller även andra märken och modeller, skriver polisen.

Uppmanar alla: Ring direkt

Polisen vädjar även om hjälp från allmänheten.

Myndigheten betonar att man efterlyser vittnen till stölderna och välkomnar tips som kan underlätta utredningarna och förhindra nya stölder.  

– Om du har sett något som avviker vid uppställningsplatser, exempelvis obehöriga som åker runt och rekognoserar för framtida stölder, hör av dig till polisen på telefonnummer 114 14! skriver polisen.

Kan ha lämnat landet

Det finns en betydande risk att de stulna husbilarna redan har lämnat Sverige.

– Historiskt har stulna husbilar förts ut ur landet med manipulerade chassinummer och falska registreringsskyltar, uppger polisen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

”Går i vågor”

Under 2025 efterlystes 32 husbilar i Sverige jämfört med 72 året tidigare.

Flera av ägarna får aldrig tillbaka sina fordon. Återfinnandegraden ligger på 41 procent, rapporterar Husbil.se.

– Det går lite i vågor gällande stölder av husbilar i Sverige. När kriminella ligor ligger bakom husbilsstölden är det ofta svårt att hitta husbilarna igen men man ska aldrig ge upp och tänka att den husbilen ser jag inte igen, säger Mats Carlsson, utredare på Larmtjänst, till sajten.

I Sverige finns det omkring 120 000 registrerade husbilar, enligt Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF),

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: . Leupe resp Koyos

Text: Redaktionen