SVERIGE: Storbank går ut med löfte till bolånetagare

2023 09 27

En av Sveriges största banker avskaffar idag en kostnad för bolånetagare.

Sedan Riksbanken höjde räntan förra veckan har bolåneräntorna också höjts en efter en.

Först ut var Swedbank och så sent som idag, onsdag, höjer även SEB två av sina bolåneräntor.

För den senare gäller det den rörliga tremånadersräntan som dras upp 25 punkter till 5,99 procent och för de som binder räntan på två år gäller nu 4,94 procent – en höjning med fem punkter.

Går ut med löfte

Det är rimligt att anta att räntan även kommer att höjas hos en annan av Sveriges fem största banker: Handelsbanken.

Men idag kommer ett annat besked – ett löfte till såväl nya som befintliga bolånetagare.

Banken inför nämligen kostnadsfri ångerrätt på tvååriga bolån.

– Ränteskillnadsersättningen på bolån med två års löptid avskaffas från och med idag, lovar Handelsbanken i ett pressmeddelande.

"Valfrihet och trygghet"

Enligt Handelsbanken har kundernas behov av trygghet ökat i osäkrare tider.

Man pekar på ett tvåårigt bolån med ångerrätt fyller två funktioner – dels att kunden får veta vad bolånet kommer att kosta varje månad men också att man kan lösa bolånet i förtid utan kostnad.

– Vi vill ge kunderna valfrihet och trygghet genom att erbjuda ett bundet alternativ där det inte kostar något att avsluta lånet i förtid, säger Åsa Eriksson Hendesiö, privatmarknadschef på Handelsbanken Sverige, i samma utskick.

"Välkommet besked i hushållen"

Storbankens erfarenhet är att den längre bunden ränta ofta är önskvärt hos kunderna eftersom det innebär relativt stor säkerhet, men att man ändå avstår eftersom man vill ha flexibiliteten hos tremånaderslån.

– Vi har lyssnat på våra kunder. Jag är övertygad om att möjligheten att välja ett lån där banken lovar fast pris, men samtidigt ger möjlighet att ångra sig är ett välkommet besked i många hushåll, säger Åsa Eriksson Hedensiö

Handelsbanken försäkrar att alla bolånekunder omfattas av erbjudande – även de som sedan tidigare har två års bindningstid.

Fördjupad lågkonjunktur

Dagens besked från Handelsbanken kommer samtidigt som Konjunkturinstitutet förutspår en fördjupad lågkonjunktur under nästa år.

Först nästa höst börjar riksbanken sänka räntan och inte förrän 2026 kommer ekonomin hamna i “konjunkturell balans”, enligt myndigheten.

Foto: V. Quadros

Text: Redaktionen


JUST NU: Populärt EU-resmål totalförbjuder snus

2025 09 13

En EU-jätte agerar och totalförbjuder snus.

De svenskar som vill besöka Eiffeltornet eller de vackra stränderna i södra Frankrike får ta det säkra före det osäkra och lämna snusdosan hemma.

I ett aktuellt förslag är det inte bara försäljning av snus i Frankrike som ska förbjudas – utan det rör sig om förbud mot import, export, innehav och användning, rapporterar Aftonbladet.

Inför förbud

Följande framgår av dokumentet:

– Produktion, tillverkning, transport, import, export, innehav, utbud, överföring, förvärv och användning av produkter för oralt bruk som innehåller nikotin är förbjudna.

Från och med mars nästa år får svenska resenärer klara sig utan snusdosan.

"Ingen grund"

Svenska Snustillverkarföreningens generalsekreterare Patrik Strömer ställer sig frågande till det franska beslutet.

– Jag vet inte vad som funkar på de franska politikerna, för det finns ingen medicinsk, vetenskaplig, intellektuell eller principiell grund att komma fram till detta, säger han till tidningen.

Läs mer: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass – hela listan

Snusets historia

1800-talet var en tid då snustillverkning blir en lönsam affärsidé för många tobaksfabrikanter.

– Snuset är billigt att tillverka och efterfrågan stiger stadigt. Nya snusvarumärken dyker ständigt upp och några av dessa har överlevt ända fram till vår tid, förklarar Swedish Match.

Runda dosan

Strax efter att tobaksmonopolet gått ur tiden lanserade Svenska Tobaks AB (numera Swedish Match) den runda dosa som idag sammankopplas med snus.

Detta var under en period då snuset hade blivit omsprunget av cigaretterna.

– Cigaretten hade redan under mellankrigstiden blivit en statusmarkör, en symbol för ungdom och framgång, medan snuset i sin ovala pappdosa ansågs förlegat, förklarar bolaget.

– Med hjälp av de runda dosorna blir snuset åter igen accepterat bland den bredare massan och helt plötsligt är snusdosan en ägodel som du kan hitta i fickan hos både arbetare och tjänstemän.

Läs mer: EU:s vändning – ny chans för bensin- och dieselbilar

Foto: Swenico

Text: Redaktionen


“Kollaps” – sommarfiasko för Putin

2025 09 13

Rysslands sommaroffensiv har inte gått enligt plan.

Kreml fortsätter att pumpa in pengar i den ryska krigsmaskinen.

Samtidigt spenderar Ukrainas allierade stora summor på att säkra tillförseln av militärt materiel till det krigshärjade landet.

Resultatet är att krigsfronten inte rör sig speciellt mycket åt något håll.

“Sommarfiasko”

Chuck Pfarrer, före detta Navy SEAL och korrespondent för Kyiv Post, konstaterar att det rör sig om ett “sommarfiasko” för Putin.

– Rysslands mycket omtalade sommaroffensiv 2025 har kollapsat och blivit en strategisk katastrof, skriver Pfarrer.

– Trots enorma förluster – över 210 000 döda, skadade och försvunna soldater och tusentals stridsvagnar och fordon – har Moskva nästan inte uppnått någonting på slagfältet.

Analyserar sektorerna

Kollapsad logistik och svag moral har lett till begränsade framsteg, menar Pfarrer.

Han ger exempel på hur det har gått i sektorerna som Ryssland fokuserat mest på under sommaren:

- Kherson: Drönarattacker lamslår ryska försörjningslinjer.

- Pokrovsk: Ukraina avstår från värdelöst territorium och går sedan till motattack.

- Kupjansk: HIMARS utplånar två ryska bataljoner på 30 minuter.

- Strategisk sammanräkning: Ryssland förlorar motsvarande 26 divisioner för bara 0,3 procent av Ukrainas territorium.

Läs mer: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Har minskat

Även tankesmedjan Institute for the Study of War uppger att det inte sker några större rörelser i något håll.

Talespersonen för en ukrainsk brigad som opererar i Sumy-riktningen rapporterar enligt ISW att den ryska offensiven har avtagit i Sumy-regionen tack vare framgångsrika ukrainska försvarsoperationer.

“Har full kontroll”

Befälhavaren för ett ukrainskt drönarregemente som opererar i Kupjansk-riktningen uppger att ukrainska styrkor har full kontroll över Kupjansk, men att ryska styrkor ofta attackerar området.

– Befälhavaren uppgav att ryska styrkor försöker ta sig in i Kupjansk genom att korsa floden Oskil på provisoriska farkoster och inte kan använda pontonbroar, rapporterar ISW.

Läs mer: Polen markerar – Trump ifrågasätter drönarna

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen