JUST NU: Statsministern ger tydligt besked

2022 06 17

– Regeringen för inte förhandlingar med Amineh Kakabaveh.

Det konstaterar statsminister Magdalena Andersson (S) i en intervju med SvD.

Hennes besked kommer kort efter att Kakabaveh ställt nya krav på regeringen.

Vapenembargo och pengar mot hedersförtryck

Den politiska vilden vill se en garanti på att Sverige inte ska exportera vapen till Turkiet, annars kommer hon inte stödja regeringens budget i omröstningen nästa vecka.

– Det vore som om jag skulle skicka vapen dit som används mot kurderna, sa hon i onsdags till nyhetsbyrån TT.

Dessutom kräver hon att regeringen ska satsa mer pengar mot hedersförtryck i sin budget.

Hänvisar till uppgörelse

Finansminister Mikael Damberg (S) förlitar sig på att Amineh Kakabaveh kommer förhålla sig till den uppgörelse som finns mellan henne och regeringen.

– Som alla vet har vi gjort en uppgörelse med henne tidigare. Vi hedrar den och hoppas att hon gör det, sa han på en pressträff och tillade:

– Det handlar ytterst om Kakabaveh vill ha ett pensionsförslag som gynnar de fattigaste kvinnorna i Sverige eller om det förslaget ska röstas ned. Jag har högt förtroende för att hon kommer se att ett alternativ ligger närmare henne politiskt och ideologiskt när hon väger förslagen mot varandra.

Kort efter Mikael Dambergs uttalande meddelade Amineh Kakabaveh sitt nya krav om ett vapenembargo mot Turkiet.

Det kommer i en känslig tid, mitt under pågående Natoförhandlingar mellan Sverige och Turkiet.

Känsligt för Natofrågan

Magdalena Andersson avfärdar Kakabavehs krav och pekar på att det är myndigheten ISP som fattar beslut om svensk vapenexport. ISP har stoppat all svensk vapenexport till Turkiet efter landets invasion av Syrien 2019.

– Man fattar beslut från fall till fall. Så det är inte så att vi i dagsläget har ett vapenembargo, säger statsministern till SvD och tillägger att hon snart hoppas att dialogen med Turkiet ger resultat.

– Vi för kontinuerligt samtal nu för att reda ut en del frågetecken som funnits kring hur vi jobbar med bland annat terrorismbekämpning i Sverige och jag hoppas såklart att de svar som vi ger kan föra processen framåt.

Lotten kan avgöra

Amineh Kakabaveh har inte kommenterat statsministerns besked. 

Om hon står fast vid sina krav och lägger ner sin röst blir resultatet 174-174, vilket innebär att frågan måste avgöras genom lottning. 

Foto:  Riksdagen resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk polis slår till mot klubbar i Moskva

2025 10 20

Moskva-polisen slår till mot “icke-traditionella” nattklubbar.

Utåt så menas det att polisens arbete har att göra med att förhindra förekomsten av droger på klubbarna.

Men i själva verket slår Moskva-polisen till mot sådana klubbar som bedöms vara “icke-traditionella”.

Det kan exempelvis handla om tillslag mot klubbar som “bryter mot reglerna gällande HBTQ-propaganda”, rapporterar ryska oberoende Novaja Gazeta.

Tillslag mot klubbar

Moskva-polisen har nu genomfört en razzia mot ett självutnämnt "kysskalas" på en nattklubb i den östra delen av den ryska huvudstaden, i vad som är det senaste exemplet på att myndigheterna slår ner på vad de betraktar som "icke-traditionella" evenemang.

Enligt ryska medier hävdar polisen att razzian var narkotikarelaterad, men poliser ska enligt uppgift ha plockat ut festdeltagare med ett "ovanligt utseende", varpå en gäst fick sitt rosa bälte beslagtaget för att han "såg för omanlig ut".

"Förödmjukande"

Moskvas nattliv har förändrats dramatiskt under de senaste åren i samband med en ökning av polisrazzior mot "icke-traditionella platser" och den växande förföljelsen av HBTQ-personer sedan Rysslands Högsta domstol olagligförde den "internationella HBTQ-rörelsen" under 2023. 

Beväpnad polis har gjort sig känd för att terrorisera festdeltagare och tvinga dem att ligga med ansiktet mot golvet, ibland i timmar i sträck, och till och med “misshandla och förnedra gäster medan de kontrollerar deras dokument och telefoner”.

Läs mer: Allt ska bort – smocka mot Putin nu i veckan

Tydlig trend

Förra året uppmärksammades flera tillfällen då Moskva-polisen slog till mot klubbar och barer.

– Under razziorna beslagtogs smartphones, laptops och videokameror, samtidigt som klubbgästernas dokument kontrollerades av poliser, rapporterade DW då.

“Hade propagerat”

Inrikesministeriet uppgav att polisen också hade gjort en razzia mot en icke namngiven nattklubb på Skladochnayagatan som hade "propaganderat för den förbjudna HBTQ-rörelsens ideologi”.

Moskva framställer ofta att det finns en tydlig skillnad vad gäller deras egna och västerländska moraliska ideal.

Läs mer: Rysk jätteindustri i fritt fall – rekordlåga siffror

Foto: A. Popov

Text: Redaktionen


Jätteras – svenskar vägrar USA

2025 10 20

– USA:s har länge varit ett favoritland för svenska utlandsstuderande, men den politiska turbulensen i år i kombination med osäkra visumregler och angrepp på olika lärosäten kan ha bidragit till det kraftigt minskade intresset. 

Det säger Linnéa Fredin, kommunikationschef vid söktjänsten studentum.se.

Fredin hänvisar till en ny undersökning som visar att intresset för att studera i USA bland svenska studenter har minskat kraftigt. Jämfört med 2022 har intresset för att studera i USA fallit med hela 11 procent.

I stället söker sig svenska utlandsstudenter till närliggande länder – som Italien, Schweiz, Finland och Tyskland.

Störst ökning noteras för Italien och Schweiz. Intresset för att studera i länderna har ökat med över 9 procent.

Samtidigt nobbar svenska studenter USA.

Den politiska turbulensen i landet oroar många.

–  Vi märker av att vi får fler frågor från studenter om hur det kommer se ut framöver. Därför är det kanske inte så konstigt att intresset för att studera i länder närmare Sverige ökar, det är en annan trygghet, säger Linnéa Fredin,

Resorna störtdyker

Samma trend noteras hos svenska resenärer.

Svenska resebokningar till USA har sjunkit med 30 procent under 2025, rapporterar Realtid.

LÄS MER: Jättekris för klassisk bransch i USA – folk vägrar att köpa 

50 procent överens

I somras presenterade storbanken Nordea en undersökning som visade att svenska folket väljer bort USA som resmål. Hälften av svenskarna (50 procent) uppgav att den hårdare politiken i USA gör dem mindre intresserade av att resa just dit.

– På grund av det hårdare politiska klimatet i USA, känner många svenskar att det inte är lika lockande att resa dit, även fast dollarn är billigare, kommenterade Nordeas privatekonom Anders Stenkrona.

LÄS OCKSÅ: Allt ska bort – smocka mot Putin nu i veckan

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen