JUST NU: Statsministern bjuder in oppositionsparti till samarbete

2022 07 04

Socialdemokraterna vill locka över Liberalerna från oppositionen.

Enligt Socialdemokraterna är inte högeroppositionen ett trovärdigt regeringsalternativ. 

Partiet menar att den infekterade relationen och potentiella låsningen mellan Liberalerna och Sverigedemokraterna kommer att sätta käppar i hjulet för Ulf Kristerssons (M) ambition att bilda regering, rapporterar Expressen.

Vill samarbeta med L

Nu vill istället statsminister Magdalena Andersson (S) locka över just Liberalerna till ett regeringssamarbete efter valet.

– Jag tycker inte att man ska utesluta det. Vi fick ett väldigt komplicerat läge efter förra valet och får vi det igen så kommer vi behöva förvalta valresultatet och ta ansvar, säger hon till tidningen.

“Obekväm med Åkesson”

Hon tillägger:

– Det faktum att Jimmie Åkesson inte kunde välja mellan president Biden och president Putin veckan före det här kriget bröt ut gör att det finns en del även till höger som känner sig obekväma med att Jimmie Åkesson ska sitta i regeringen eller att Sverigedemokraterna ska ha tjänstemän i regeringskansliet som får ta del av säkerhetsklassad information.

Spricka mellan L och SD

Uppgifter förra veckan gjorde gällande att Sverigedemokraterna kan kräva att moderatledaren ska porta Liberalerna från regeringen om han vill att SD ska stötta honom som statsministerkandidat.

Liberalerna själva har tidigare gått ut med att man hellre ser nyval än att släppa fram Jimmie Åkesson (SD) till regeringsmakt.

– För Sveriges socialliberala parti är det inte aktuellt att släppa fram en regering med SD.  Om det går så långt är Liberalerna redo att möta väljarna i val både 11 september och 11 oktober, sade Johan Pehrson, partiledare för Liberalerna, till Svenska Dagbladet i början av maj.

“Många är djupt obekväma”

Splittringen har orsakat huvudbry för Moderaterna, vilket Socialdemokraterna i sin tur tolkar som att Ulf Kristersson inte kommer att lyckas samla ihop till ett regeringsunderlag, skriver Expressen.

– Vi vet att många liberaler är djupt obekväma med det här ställningstagandet att samarbeta med SD, säger Magdalena Andersson när hon får frågan om hur ett nytt samarbete med Liberalerna skulle vara möjligt.

Har samarbetat förr

Efter förra valet ingick både Socialdemokraterna och Liberalerna i det så kallade januariavtalet, tillsammans med Miljöpartiet och Centerpartiet.

Avtalet upplöstes i samband med att dåvarande statsminister Stefan Löfven röstades bort i en misstroendeomröstning för drygt ett år sedan.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


7 november 2025

Aldrig skådad rusning till Ullared – en vara ökar 29 procent

2025 11 06

Gekås Ullared har slagit nytt rekord.

Igen.

Det är bara en dryg månad sedan varuhuset meddelade att höstförsäljningen öppnat rekordstarkt. Aldrig förr hade september gått så bra som i år.

Nu meddelar Gekås att ytterligare ett rekord har slagits.

Höstlovsveckan 2025 blev nämligen den bästa någonsin i Gekås Ullareds över 60 år långa historia. Varuhuset besöktes av 125 000 personer som handlade för sammanlagt 222 miljoner kronor under samma vecka.

Det är en ökning på 10 procent jämfört med fjolåret.

– Det är fantastiskt att se så många besökare i alla åldrar i varuhuset, säger Gekås vd Patrik Levin i en kommentar.

Extrema rusningen: hela oktober blev rekord

Men det var inte bara höstlovsveckan som blev en succé.

Hela oktober innebar den bästa försäljningsmånaden i hela företagets historia. Försäljningen uppgick då till 890 miljoner kronor, en ökning på 11 procent. 

– Det är otroliga siffror som vi givetvis ser till att fira tillsammans med våra fantastiska medarbetare, säger Patrik Levin.

Och det är en vara som tycks ha lockat besökarna särskilt.

Godis ökade nämligen med hela 29 procent, jämfört med exempelvis barnmode på 13 procent, kosmetiska på 12 procent och leksaker på 11 procent.

LÄS OCKSÅ: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Började julskylta i juli

Förklaringen hittas sannolikt i att många storhandlade inför den stora godishögtiden halloween.

– Vi har massor av barn och ungdomar som kommer hit med sina mor- och farföräldrar. För våra kunder handlar en Ullaredsresa självklart om att shoppa, men också om att umgås och göra något roligt tillsammans. Det är helt unikt för Gekås Ullared, säger vd Patrik Levin.

Nu säger Levin att man laddar om inför en julhandel “som ser ut att bli något alldeles extra”.

Själva julskyltningen började redan i juli. 

– Jag vet att det är lite galet att börja sälja julpynt redan i juli, men vi gör det faktiskt för våra kunders skull, säger Patrik Levin i somras.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären

Foto: Gekås Ullared

Text: Redaktionen


STORBRITANNIEN: ”Fullständigt kaos” – 262 fångar släppta av misstag

2025 11 06

Brittiska fängelser är fulla till bristningsgränsen.

Och nu går landets regering ut och medger att rättssystemet och fängelserna i landet har stora brister.

– Systemet är i fullständigt kaos, säger justitiedepartementets Alex Davies-Jones, till BBC.

262 fångar har frigivits felaktigt – ökar kraftigt

Regeringen meddelar att 262 fångar har frigivits av misstag det senaste året, enligt en rapport från regeringens kriminalvårdsmyndighet.

Det är mer än en fördubbling mot föregående år då 115 fångar släpptes av misstag.

Antalet fångar i de brittiska fängelserna har fördubblats de senaste 30 åren, delvis på grund av ett misslyckat migrationssystem, uppger nyhetsbolaget.

– Utländska medborgare borde kunna utvisas direkt efter att de dömts, anser Alex Davies-Jones.

Starmer rasar mot siffrorna – "måste kliva fram"

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer är förfärad över statistiken.

Han beskyller den konservativa regeringen för "bördan och påfrestningen på systemet" och uppmanar till att de förändringar som behövs kommer att genomföras.

– Men jag inser att det är vårt jobb att kliva fram och fixa det här, och det kommer vi att göra, säger han, till BBC.

– Nu måste vi ta tag i det här och kavla upp ärmarna. Vi måste vidta åtgärder här.

LÄS OCKSÅ: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Vanligt problem i Storbritannien – skadar förtroendet

Enligt rapporten från kriminalvårdsmyndigheten i Storbritannien är det tyvärr inget ovanligt att misstag sker på landets fängelser.

Och det skadar förtroendet för rättssystemet i landet.

– Dessa misstag inkluderar individer som släpps antingen för tidigt eller för sent från sitt straff, båda scenarierna får allvarliga konsekvenser och undergräver allmänhetens förtroende, uppger PGA, fackförbundet för anställda vid landets fängelse, till BBC.

LÄS OCKSÅ: USA i rekordras – värsta siffrorna på 20 år

Text: Redaktionen