Statsministern agerar efter hoten mot Sverige

2023 01 27

Statsminister Ulf Kristersson (M) och regeringen kallar in oppositionen med anledning av hotutvecklingen mot landet.

En inbjudan med “hög prioritet” har skickats ut till samtliga partiledare i riksdagen, avslöjar Expressen.

Kallelsen till mötet ska vara direkt relaterad till de senaste veckornas aktioner i Stockholm, med allt från hängningen av Erdogandockan utanför stadshuset till koranbränningen och de efterföljande protesterna.

Mötet uppges äga rum på tisdag klockan 17.00.

Förväntas vidta åtgärder

Mötets syfte ska vara att upplysa partiledarna om den senaste informationen vad gäller hoten.

– Statsministern önskar informera om händelseutvecklingen och delade regeringens bedömning av säkerhetsläget med anledning av de demonstrationer och hot som nu riktas mot Sverige och svenska intressen efter de senaste veckornas aktioner i Stockholm, står det i kallelsen enligt Expressen.

– Vid mötet ges tillfälle till dialog om åtgärder för att stärka Sveriges säkerhet, står det fortsatt i Kristerssons inbjudan.

Erdoğan stängde dörren

Efter Rasmus Paludans koranbränning utanför den turkiska ambassaden förra helgen har ilskan från den muslimska världen haglat mot Sverige.

Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan har deklarerat att han stänger dörren för Sveriges ansökan till Nato.

– Det kommer inte att hända, sade han enligt Reuters och syftade på Turkiets stöd, även om den svenska regeringen inte har tolkat det som att chanserna är avskrivna.

Hat och uppmaning om bojkott

I veckan har den inflytelserika institutionen al-Azhar-universitet i Kairo uppmanat till bojkott av svenska varor.

Den svenska Myndigheten för psykologiskt försvar, MPF, har även höjt sin beredskap för att bevaka “hatet mot Sverige”.

– Vi följer det här för att vara beredda om det kliver in i vårt ansvarsområde och det börjar bedrivas otillbörlig informationspåverkan riktad mot Sverige, att man sprider desinformation och vilseledning och det får en större effekt, sade Mikael Tofvesson, operativ chef på myndigheten, till Aftonbladet i onsdags.

På fredagskvällen har kraftiga protester ägt rum mot Sverige i minst sju olika länder. 

Pakistan 

Demonstrationer mot Sverige har ägt rum i Pakistans två största städer, Lahore och Karachi. 

12 000 personer demonstrerade bara i Lahore. 

Dessutom försökte demonstranter marschera mot Sveriges ambassad i huvudstaden Islamabad. 

Afghanistan 

Vilda protester har också brutit ut mot Sverige i Afghanistan. 

– Död åt Sveriges regering, skanderade folkmassor i landet.  

– Död åt sådana politiker. 

Irak och Iran 

Även i Irak och Iran har protester ägt rum mot Rasmus Paludans koranbränning. 

– Hundratals marscherade i Irans huvudstad Tehran samtidigt som de brände upp en svensk flagga, rapporterar Reuters. 

Libanon, Bahrain och Malaysia 

200 arga demonstranter brände svenska och nederländska flaggor i Libanons huvudstad Beirut vid Martyrernas Torg. 

Protester har även genomförts i önationen Bahrain vid Persiska Viken och i Malaysia i sydöstra Asien. 

I sociala medier cirkulerar det listor som kräver bojkott mot svenska företag som HM och Ikea.

LÄS MER: Mycket stor oro uppges spridas inom svenska myndigheter

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen