VAL 2022: Ställningen två dagar till valet

2022 09 10

Novus har idag släppt sin sista mätning inför valet på söndag.

Och det är upplagt för en sanslös nagelbitare.

Det skiljer för närvarande enbart 0,3 procentenheter mellan de två regeringsunderlagen – och det är Magdalena Anderssons (S) underlag som nu går om Ulf Kristerssons (M) dito jämfört med igår, enligt Novus mätning.

175-174 i mandatfördelning

Men ledningen är oerhört knapp.

Tillsammans med Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartiet samlar Socialdemokraterna totalt 49,7 procent.

Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna är hack i häl – högeroppositionen landar nämligen på 49,4 procent.

Översatt i mandatfördelning är ställningen 175-174 till S-sidans fördel.

"Upp till väljarna"

Novus vd Torbjörn Sjöström betonar att det nu är upp till väljarna.

– Politikerna vill att du skall rösta på deras parti. Det är lätt att glömma att det faktiskt är dom som jobbar för dig. På söndag bestämmer du vem du tycker är bäst lämpad att leda landet, framhåller han på Novus hemsida.

S och SD ökar

Noterbart i mätningen är att Sverigedemokraterna fortsätter att öka jämfört med gårdagen och mäter nu 21,2 procent.

Så gör även Socialdemokraterna som når över 30-procentstrecket för första gången sedan 29 augusti.

Panik hos MP

Däremot sjunker Miljöpartiet till 4,5 procent – vilket orsakade panik på Miljöpartiets kansli tidigare idag.

– Tar man hänsyn till felmarginalen är det inte säkert att MP ligger över spärren. Räknar man in att vi brukar överskattas i mätningarna är det en väldigt skrämmande siffra, framhåller Per Bolund i ett krismejl till partiets medlemmar enligt Aftonbladet.

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning för 9 september jämfört med 8 september.

🔴Vänsterpartiet                    7,8        +0,4
🔴Socialdemokraterna     30,3        +1,3
🟢Miljöpartiet                          4,5         -0,7
🟢Centern                                  7,1         -0,4
🔵Liberalerna                           5,2        +0,1
🔵Moderaterna                     17,1        -0,9
🔵Kristdemokraterna           5,9       +0,1
🔵Sverigedemokraterna   21,2       +0,2
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49,7        +0,6
🔵🔵 M+KD+SD+L             49,4         -0,5 
 

Mandatfördelning 

🔴🟢 S+V+MP+C = 107 + 27 + 16 + 25 = 175
🔴🟢 S+V+MP  = 107 + 27 + 16 = 150
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 60 + 21 + 75 + 18 = 174
 
3 903 personer har deltagit i undersökningen som ägt rum 6-8 september. Det är en utökning av antalet respondenter jämfört med tidigare.
 
Det här var sista mätningen som Novus släpper innan svenska folket går till val på söndag 11 september.
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Dramatisk eskalering av Ryssland – bara början

2025 07 16

En massiv rysk attack skakar ukrainska städer.

Ryska drönare och missiler regnar över regioner i nästan hela Ukraina under natten till onsdagen.

Explosioner hörs i städerna och landets flygvapen har utfärdat flera varningar om en våg luftattacker mot huvudstaden Kyiv, rapporterar Kyiv Independent.

Den kraftiga attacken kommer blott dagen efter att USA:s president Donald Trump varnat Rysslands diktator Vladimir Putin att han enbart har 50 dagar på sig att avsluta kriget.

Annars väntar hårda konsekvenser i form av 100-procentiga tullar.

– Han pratar trevligt och bombar sedan alla på kvällen. Det finns ett litet problem där. Jag gillar det inte, sade Trump häromdagen när han även bekräftade att USA skickar de omtalade Patriotmissilerna till Ukraina.

Tidningen: det är bara början

Den ukrainska tidningen beskriver nattens attacker som en fortsättning på en dramatisk eskalering av ryska flyganfall mot Ukraina under senvåren och sommaren.

Våldsamheterna i natt beskrivs dessutom som bara början.

– Massattack drabbar städer i natt medan ukrainare förbereder sig för ytterligare 50 dagar av rysk terror, framhäver Kyiv Independent.

LÄS MER: Putin har fått tungt besked – direkt från toppminister

Värst drabbat i natt är sannolikt Charkiv i nordöstra Ukraina som varit under intensiv beskjutning. 

– Med minst 17 explosioner på 20 minuter, uppger den regionala guvernören Oleh Syniehubov.

Kryvi Rih i centrala Ukraina utsattes för en massattack av iranska Shaheddrönare. Omfattande strömavbrott har uppstått till följd av attackerna och en sjuttonårig pojke rapporteras skadad.

Trump: 50 dagar inte lång tid

För en vecka sedan genomförde Ryssland sin största attack hittills sedan den fullskaliga invasionen för tre och ett halvt år sedan.

Hela 728 attackdrönare samt ett flertal kryssningsmissiler och ballistiska missiler avfyrades mot Ukraina.

Attackvågen var en av de utlösande faktorerna till att Trump satte ned foten mot Ryssland i dagarna, vilket ledde till ett ultimatum om 50 dagar istället för omedelbara sanktioner.

– Jag tycker inte att 50 dagar är särskilt lång tid, säger presidenten i en kommentar till beskedet.

LÄS MER: Drömbesked för Ukraina – en ”första våg” är på väg

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Donald Trump: ”Jag vill inte ens tänka tanken”

2025 07 16

För ganska exakt ett år sedan var Donald Trump centimeter från döden.

Åtta skott avfyrades av 20-årige Thomas Matthew Crooks mot den dåvarande presidentkandidaten under ett kampanjmöte i Butler, Pennsylvania.

Ett av dem träffade Trump i höger öra. En person i publiken dog och ytterligare två skadades allvarligt av skottlossningen.

– Gud skonade mitt liv av en anledning, framhöll republikanen när han knappt fyra månader senare vann valet och blev USA:s 47:e president.

Vill inte ens tänka tanken

Men om nära döden-upplevelsen förändrade Trump har presidenten inte reflekterat kring.

Faktum är att han inte ens vill tänka tanken.

Det framhåller Trump i en intervju med BBC i samband med årsdagen för mordförsöket.

– Jag gillar inte att tänka tanken på om det förändrade mig.

– Det skulle kunna förändra mitt liv, säger presidenten om att “älta frågan”.

“Häpnadsväckande”

I samma intervju säger Trump att det var “häpnadsväckande” att Natoledarna gick med på att öka försvarsutgifterna till 5 procent av respektive lands BNP.

Nato har gått från att vara “föråldrat” till “raka motsatsen” eftersom alliansen “betalar sina egna räkningar”.

– Ingen trodde att det var möjligt, säger Donald Trump.

LÄS MER: Sverige hotar Trump

Avslöjar: trodde på deal vid fyra tillfällen

Trump kommenterar även den senaste händelseutvecklingen vad gäller det prestigefulla, och enligt de flesta experter, omöjliga vallöftet om att uppnå fred mellan Ryssland och Ukraina inom 24 timmar.

Nu har det snart gått ett halvår sedan Trump installerades.

– Vi jobbar på det, säger presidenten.

– Vi kommer att ha ett bra samtal. Jag säger: “Det är bra, jag tror att vi är nära att få det klart” och sedan river han (Putin) ned en byggnad i Kyiv.

Trump avslöjar också att han vid fyra tillfällen trott att han en överenskommelse med Ryssland om att avsluta kriget varit aktuellt.

– Jag är besviken på honom, men jag är inte klar med honom. Men jag är besviken på honom, säger Trump om den ryska diktatorn.

LÄS MER: Trump bekräftar massivt avtal för Ukraina – hotar Vladimir Putin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen