20jan2026

JUST NU: Socialdemokraterna tvärvänder – ger efter för övriga partier

2022 06 09

Socialdemokraterna svänger och kommer nu att tillsätta en granskningskommission som utreder upploppen i påskas.

Efter de våldsamma upploppen under påskhelgen motsatte sig Socialdemokraterna att tillsätta en oberoende kommission som skulle granska händelserna.

Nu svänger partiet efter att ha gett efter för övriga partier i justitieutskottet, rapporterar Sveriges Radio.

“Förutsätter att Morgan lyssnar”

Riksdagen kräver nu att en kommission granskar både hur polisen och regeringen agerade under den aktuella helgen för att förebygga liknande händelser igen.

– Jag förutsätter att Morgan Johansson (justitie- och inrikesminister, red anm.) ändrar uppfattning och lyssnar till vad riksdagen har sagt och ser till att det blir en kommission som tillsätts före sommaren, säger Moderaternas rättspolitiske talesperson Johan Forssell till SR.

Tvärvänder om utredning

Fram till nu har Socialdemokraterna som enda parti bromsat en oberoende granskning av upploppen. Men nu har partiet alltså tvärvänt i frågan.

– Polisen gör nu utredningar själva för att se hur de bättre kan förebygga sådana händelser. Vi i politiken är eniga om att det är viktigt att utreda dessa händelser i grunden så att vi ska vara bättre förberedda och kunna motverka att sådant sker igen, framhåller Fredrik Lundh Sammeli (S), ordförande i justitieutskottet, till SR.

Uppges ha varnats på förhand

Efter upploppen kallades bland annat rikspolischef Anders Thornberg till justitieutskottet och sade där att polisen inte kunde ha förutsett de kravaller som uppstod.

Enligt Ekots uppgifter fanns det dock underrättelserapporter som varnade för stenkastning mot polis och bilbränder hela sju veckor före upploppen.

183 skadade poliser

Under den våldsamma helgen skadades hela 183 poliser enligt en sammanställning från myndigheten som TV4 har tagit del av.

Polisen anmälde efter händelserna sig själva för att utreda om brister ägt rum inom den egna organisationen som utgör brott.

“Viktigt att pröva”

– Utifrån de anmälningar som inkommit och övriga omständigheter är det viktigt att få till stånd en prövning av om brott har begåtts. En sådan prövning säkerställs genom den anmälan som nu har gjorts, säger rikspolischef Anders Thornberg enligt SVT.

M välkomnar oberoende utredning

Johan Forssell (M) välkomnar nu beskedet om att våldet tillsammans med regering och myndigheter nu ska utredas grundligt.

– Jag är såklart väldigt glad att det finns ett så starkt stöd för Moderaternas förslag att tillsätta en oberoende kommission som ska gå till botten med vad som egentligen hände under påskkravallerna, säger han till SR.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


22 januari 2026

Pensionärer riskerar skattesmäll – uppmanas kontrollera

2026 01 23

Många pensionärer riskerar en otrevlig överraskning när det är dags för deklaration.

I det svenska skattesystemet beräknas skatteavdraget utifrån en skattetabell, som styrs av var man bor.

– Skattetabellerna är numrerade från 29 till 42 och din skattesats är summan av din kommunalskatt, landstingsskatt, begravningsavgift och eventuell avgift till Svenska kyrkan eller annat trossamfund eller församling, säger Pensionsmyndighetens handläggare Sanna Rosenqvist, i ett uttalande.

Huvudinkomst och sidoinkomst

De flesta pensionärer får sin inkomst från flera håll.

Den som betalar ut huvudinkomsten, alltså det högsta beloppet, ska dra av skatt enligt aktuell skattetabell.

På de övriga inkomsterna ska ett skatteavdrag på 30 procent göras, oavsett skattetabell.

– Pensionsmyndigheten förutsätter att vi betalar ut din huvudinkomst och därför drar vi skatt enligt tabell. På samma sätt förutsätter vanligtvis tjänstepensionsbolagen och de privata pensionsbolagen att de betalar ut så kallade sidoinkomster och därför drar de 30 procent i skatt, uppger Sanna Rosenqvist.

Riskerar restskatt

Det gör att det finns en risk att det dras alldeles för låg skatt och det är upptill varje pensionär att ansvara för att det blir rätt.

Nu går Pensionsmyndigheten ut och uppmanar pensionärer att agera för att undvika hög restskatt när inkomsterna ska deklareras.

– Om du har en hög tjänstepension, eller privat pension, eller bor i en kommun med hög skattesats kan det sammanlagda skatteavdraget bli för lågt, förklarar Sanna Rosenqvist.

– Det sker ingen samordning mellan dina olika utbetalare. Du behöver därför själv ta reda på vilka skatteavdrag som görs och därefter se till att du inte betalar för lite i skatt på totalen.

LÄS OCKSÅ: Hotar hela Sveriges ekonomi – nödrop från svensk flygplats

Uppmaning från Pensionsmyndigheten

- Ta fram utbetalningsbeskeden från alla dina utbetalare för att se hur mycket skatt varje utbetalare drar.

- Gå sedan till Skatteverkets webbsida och gör en beräkning av hur mycket skatt du ska betala.

- Jämför, blir skatten du ska betala högre än den skatt dina utbetalare drar kan du begära högre skatteavdrag från Pensionsmyndigheten eller ansöka om jämkning hos Skatteverket.

Källa: Pensionsmyndigheten

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: Andrea Piacquadio

Text: Redaktionen