Skakande nyheter för Centerpartiet

2023 02 17

Centerpartiets nya partiledare Muharrem Demirok har fått en blytung start på jobbet.

Väljarstödet för partiet sjunker nämligen igen och närmar sig kritiska nivåer.

Nu balanserar Centerpartiet precis på riksdagsspärren, enligt en purfärsk mätning från SvD/Sifo.

Samma som MP och KD

Med sina 4,3 procent är Centern på exakt samma nivå som Miljöpartiet och Kristdemokraterna.

Tillsammans med Liberalerna tillhör man den grupp av fyra partier som just nu ser ut att gå en kamp om sin framtida existens i riksdagen.

Centerpartiets tapp motsvarar 140 000 väljare. De flesta har gått till Socialdemokraterna.

Enligt Sifos opinionschef Toivo Sjörén går det dock inte att enkom skylla på Muharrem Demirok.

Det är knappast något som beror på den nye partiledaren, problemen har funnits under lång tid. Innan valet såg vi att besvikna C-sympatisörer gick över till andra borgerliga partier, men så är det inte längre. Partiet har skaffat sig en ny position och ingår nu tydligt i det rödgröna blocket samtidigt som C fått en tydlig övergång av väljare till S, säger han till SvD.

Rasat under lång tid

Centerpartiet har vacklat under längre period.

I valet var man det parti som backade mest av allihop – från 8,6 till 6,7 procent.

Sedan Annie Lööf meddelade sin avgång har raset därefter fortsatt.

Sämst är stödet i små och medelstora städer, där man är ganska långt från att ens nå den gyllene andelen på fyra procent.

– Pressen är stor på den nye partiledaren, att ta en diskussion om vad partiet gör fel och vad man ska göra i stället. Samtidigt har han en möjlighet att lägga om kursen och försöka att profilera partiet starkare, säger Toivo Sjörén.

Historiskt dålig siffra i veckan

Mätningen är den andra på kort tid som sannolikt lär orsaka Demirok och Centerpartiet allvarlig huvudbry.

Siffror från Aftonbladet/Demoskop visade i veckan att enbart fyra procent har ganska eller mycket stort förtroende för den nya C-ledaren.

– Det är den hittills sämsta siffran i mätningens historia, konstaterade Aftonbladets politiska kommentator Lena Mellin.

Upplever starkt stöd

Muharrem Demirok själv upplever dock ett starkt stöd från det egna partiet.

– Folk som jag inte känner hörde av sig: “Du är helt rätt person att ta centerpartiet till nästa nivå”. Det är stöd från människor jag inte har träffat personligen. Man blir oerhört rörd och lite generad, sade han till SVT kort inpå att han presenterades som ny partiledare.

Hela mätningen

Nedan ser du mätningen i sin helhet. I den högra stapeln anges förändringen jämfört med i Sifos mätning i januari 2023.

🔴Vänsterpartiet                      7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna        36,5        +0,5
🟢Miljöpartiet                            4,3          -0,1
🟢Centerpartiet                        4,3          -0,9
🔵Liberalerna                             3,5          +0,2
🔵Moderaterna                         19,4       +0,9
🔵Kristdemokraterna            4,3          +0,2
🔵Sverigedemokraterna      18,4        -0,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                        52,6     -0,9
🔵🔵 M+KD+SD+L                    45,5 *   +0,7
*L under riksdagsspärren i denna mätning

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen