Skakande nyheter för Centerpartiet

2023 02 17

Centerpartiets nya partiledare Muharrem Demirok har fått en blytung start på jobbet.

Väljarstödet för partiet sjunker nämligen igen och närmar sig kritiska nivåer.

Nu balanserar Centerpartiet precis på riksdagsspärren, enligt en purfärsk mätning från SvD/Sifo.

Samma som MP och KD

Med sina 4,3 procent är Centern på exakt samma nivå som Miljöpartiet och Kristdemokraterna.

Tillsammans med Liberalerna tillhör man den grupp av fyra partier som just nu ser ut att gå en kamp om sin framtida existens i riksdagen.

Centerpartiets tapp motsvarar 140 000 väljare. De flesta har gått till Socialdemokraterna.

Enligt Sifos opinionschef Toivo Sjörén går det dock inte att enkom skylla på Muharrem Demirok.

Det är knappast något som beror på den nye partiledaren, problemen har funnits under lång tid. Innan valet såg vi att besvikna C-sympatisörer gick över till andra borgerliga partier, men så är det inte längre. Partiet har skaffat sig en ny position och ingår nu tydligt i det rödgröna blocket samtidigt som C fått en tydlig övergång av väljare till S, säger han till SvD.

Rasat under lång tid

Centerpartiet har vacklat under längre period.

I valet var man det parti som backade mest av allihop – från 8,6 till 6,7 procent.

Sedan Annie Lööf meddelade sin avgång har raset därefter fortsatt.

Sämst är stödet i små och medelstora städer, där man är ganska långt från att ens nå den gyllene andelen på fyra procent.

– Pressen är stor på den nye partiledaren, att ta en diskussion om vad partiet gör fel och vad man ska göra i stället. Samtidigt har han en möjlighet att lägga om kursen och försöka att profilera partiet starkare, säger Toivo Sjörén.

Historiskt dålig siffra i veckan

Mätningen är den andra på kort tid som sannolikt lär orsaka Demirok och Centerpartiet allvarlig huvudbry.

Siffror från Aftonbladet/Demoskop visade i veckan att enbart fyra procent har ganska eller mycket stort förtroende för den nya C-ledaren.

– Det är den hittills sämsta siffran i mätningens historia, konstaterade Aftonbladets politiska kommentator Lena Mellin.

Upplever starkt stöd

Muharrem Demirok själv upplever dock ett starkt stöd från det egna partiet.

– Folk som jag inte känner hörde av sig: “Du är helt rätt person att ta centerpartiet till nästa nivå”. Det är stöd från människor jag inte har träffat personligen. Man blir oerhört rörd och lite generad, sade han till SVT kort inpå att han presenterades som ny partiledare.

Hela mätningen

Nedan ser du mätningen i sin helhet. I den högra stapeln anges förändringen jämfört med i Sifos mätning i januari 2023.

🔴Vänsterpartiet                      7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna        36,5        +0,5
🟢Miljöpartiet                            4,3          -0,1
🟢Centerpartiet                        4,3          -0,9
🔵Liberalerna                             3,5          +0,2
🔵Moderaterna                         19,4       +0,9
🔵Kristdemokraterna            4,3          +0,2
🔵Sverigedemokraterna      18,4        -0,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                        52,6     -0,9
🔵🔵 M+KD+SD+L                    45,5 *   +0,7
*L under riksdagsspärren i denna mätning

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


Ny avgift har införts: nu slutar svenskarna handla

2026 08 28

Svenskarnas handel från de kinesiska jättarna faller.

Den första juli infördes en ny avgift.

Det rör sig om en tullavgift på 3 euro – lite drygt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 662 kronor. 

Avgiften gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU.

Nu framgår att svenskarnas handel från de kinesiska jättarna Temu och Shein faller.

Ny tullavgift

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor.

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU. 

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra. 

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall. 

Slutar handla

Branschorganisationen Svensk Handel har märkt av förändringar i svenskarnas handelsmönster.

– Effekten blev att betydligt färre konsumenter e-handlade från Temu & Shein i juli, 8 procent jämfört med 18 procent i juli förra året, förklarar branschorganisationen i en ny rapport.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

“För tidigt”

Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor. 

– Det är tydligt att den nya tullavgiften påverkat köpen från Temu och Shein. Med det sagt så är det fortfarande för tidigt att prata om en permanent nedgång, säger Svensk Handels innovationschef Per Ljungberg.

Vill baka in

Ljungberg understryker att företagen satsar på kreativa lösningar, men att man fortsatt kommer att hålla koll på utvecklingen.

– Vi vet med oss att dessa företag i skrivande stund arbetar för att effektivisera sin check-out, och på så vis baka in avgiften i köpet. Vi kommer att fortsätta att följa upp tullavgiftens effekt under höst- och vinter, säger han.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: SumUp

Text: Redaktionen