SD ger besked: Så ska folkräkningen genomföras

2022 12 02

Efter mer än 30 år är det återigen dags för en nationell folkräkning i Sverige.

Högersidans förslag fick gehör i riksdagen sedan den meriterade socialdemokraten och riksdagsledamoten Ibrahim Baylan råkade röstade för oppositionens förslag, och mot sitt eget parti, i slutet av april.

När den senaste folkräkningen genomfördes i Sverige 1990 skickade  Statistiska centralbyrån (SCB) ut enkäter till alla landets hushåll. Hushållen fick sedan uppge vilka som bodde i bostaden.

En sådan metod kommer inte att vara tillräckligt slagkraftig när den nya folkräkningen ska inledas.

Det anser Sverigedemokraternas Richard Jomshof, ordförande i justitieutskottet.

– Problemet i dag är att vi har väldigt många illegala människor här. Då räcker det inte att skicka ut blanketter utan det kommer att krävas uppsökande verksamhet. Där man helt enkelt i vissa områden knackar dörr och söker upp människor. Det kan ju vara hur många som helst som är skrivna på en adress. Det är ett annat Sverige i dag än vad vi hade 1990, säger han till DN.

”Ske på ett värdigt sätt”

Jomshof betonar att hembesöken ska ”ske på ett värdigt sätt”.

Samtidigt understryker SD-ledamoten att han inte ser några integritetsproblem med den föreslagna metoden.

– Om någon knackar på min dörr och undrar vem som bor där, och jag har rent mjöl i påsen har jag absolut inga problem med det, då kan jag till och med bjuda på kaffe. Det handlar om hela vårt välfärdssamhälle. Men det är klart att det ska ske på ett värdigt sätt, säger han till DN. 

”Kommer inte öppna”

Statsminister Ulf Kristersson (M) har även öppnat för dörrknackning när folkräkningen ska genomföras.

Förslaget har kritiserats av ledande experter.

– Om syftet är att kontrollera vilka som är skrivna var, då finns det risk att personer inte kommer att vilja ställa upp och inte kommer att öppna dörren när någon ringer på, om det blir fråga om dörrknackning, säger Richard Öhrvall,  doktor i statsvetenskap vid Linköpings universitet, till SvD.

Han tillägger:

–  Om man knackar på dörren och någon säger att här bor ett antal personer, ska de gå in och undersöka att det stämmer då? Vad gör de om ingen öppnar?

200 000 på fel adress

Skatteverket uppskattar att närmare 200 000 personer  är folkbokförda på fel adress i Sverige.

– Många av dessa personer är skrivna på fel adress på grund av okunskap och slarv. Men det finns också människor som skriver sig på fel adress för att få tillgång till olika bidrag – som de egentligen inte har rätt till. Grovt kriminella skriver sig också på fel adress för att undvika polisen och Kronofogden, framhåller Moderaterna.

Richard Öhrvall konstaterar att han förstår problembeskrivningen, men understryker att det måste finnas mer effektiva sätt för att komma till rätta med fusk med folkbokföringen.

SCB:s enkätundersökning 1990 beräknas ha kostat staten 200 miljoner kronor.

– Att komplettera en sådan folkräkning med dörrknackning skulle bli extremt dyrt, framhåller Richard Öhrvall till SvD.   

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen