JUST NU: SAS-konflikten eskalerar – “Fullständigt absurda uttalanden”

2022 07 01

Krisen kommer allt närmare samtidigt som tonläget mellan SAS och norska pilotförbundet skruvas upp.

Det norska pilotförbundet är beredda att låta SAS gå i konkurs som en följd av den strejk som kommer att utlysas vid midnatt – förutsatt att parterna inte når en lösning.

“Chockerande nonchalans”

En hållning som får företaget att gå i taket, och nu eskalerar tonläget i konflikten.

– Det är fullständigt absurda uttalanden som visar på en chockerande nonchalans, säger Karin Nyman, kommunikationsdirektör på SAS, till SVT.

“Jag saknar ord”

Enligt Nyman borde pilotfacken respektera det faktum att SAS blöder ekonomiskt.

– Då kräver man ökad makt och förbättrade villkor istället för att vara med och bidra, och man är till och med villig att strejka det här 76-åriga bolaget i konkurs. Jag saknar ord.

Delar inte bilden

Martin Lindgren, ordförande för pilotfacket på SAS, har dock en helt annan bild av konflikten.

– SAS bedriver just nu en verksamhet som vi betraktar som antifacklig och det måste man upphöra med, säger han till SVT.

Måste förhålla sig till avtal

På frågan om hur han ser på att kollegorna i Norge är villiga att skicka SAS i konkurs säger han att det är viktigt att arbetsgivare förhåller sig till ingångna avtal och lagstiftning.

– Och att organisera sig ut från från sitt arbetsgivaransvar och hitta på brevlådeföretag för att kringgå de avtal man har ingått och de arbetsrättsliga principer som gäller, det är inget någon fackförening kan acceptera någonstans i världen.

Rasar mot fackets hot

Det är dock inte alla anställda som som står bakom pilotförbundets hållning i frågan. SAS Akademikerförening, som är ett av de förbund som representerar SAS anställda, rasar mot pilotfackets hot om att strejka SAS till konkurs.

– Jag tycker att det är upprörande att piloterna i den del som heter SAS Scandinavia säger sig vara villiga att sätta hela bolaget i konkurs om de inte får sina enskilda villkor igenom. Det är både anmärkningsvärt, chockerande och osolidariskt, säger Katarina Johansson, ordförande i SAS Akademikerförening, till Expressen.

Tusentals jobb på spel

Enligt Katarina Johansson står tusentals jobb inom SAS på spel. Hon menar att kritiken är överdriven och att bolaget praktiserar kollektivavtal från Skandinavien.

– Vi vill ändå uttala oss om att det här är våra kollegor. De är ytterst kompetenta och positiva. De vill arbeta för företaget, säger hon.

30 000 påverkas varje dag

Om strejk utlyses natten till imorgon kommer ungefär 30 000 passagerare påverkas varje dag.

Det handlar om mellan 200 och 2560 flygresor per dag som kommer att behöva ställas in, erfar SVT.

Foto: Beckett P

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen