13 oktober 2025

Så planerar Putin att förstärka ryska armén

2022 03 12

Rysslands diktator Vladimir Putin vill att tusentals frivilliga ska kunna delta i striderna mot Ukraina.

Informationen kommer efter att det ryska säkerhetsrådet haft ett sammanträdande på fredagen, rapporterar Reuters.

Ska hämtas från Mellanöstern

På mötet hävdade den ryska försvarsministern Sergej Sjojgu att det finns cirka 16 000 frivilliga soldater i Mellanöstern som ska vara villiga att strida sida vid sida med den ryska armén i Ukraina.

– De som vill ska få en möjlighet att strida med de ryska styrkorna, säger han enligt Reuters.

Ska flygas in

Enligt rapporter ska de frivilliga soldaterna flygas in till Ukrainas östliga delar och delta i striderna i Donbass-regionen.  

Vladimir Putin var positivt inställd till förslaget när han svarade på försvarsministerns förslag.

– Om du ser att det finns människor som komma hit av egen vilja – inte för pengarna ­– och för att hjälpa människorna som bor i Donbass, då måste vi ge dem vad de vill ha och hjälpa dem till konfliktzonen, säger Putin.

Ska transportera vapen till regionen

Vidare föreslog försvarsminister Sjojgu att de västtillverkade pansarvärnsrobotarna Javelin och Stinger, som beslagtagits av den ryska armén, ska skickas till striderna i Donbass.

– När det gäller leveransen av vapen, särskilt de västtillverkade, stöttar jag naturligtvis möjligheten att ge dessa till militärenheterna i folkrepublikerna Luhansk och Donetsk, kommenterade Putin, enligt US News.

Använder sig av legosoldater

Att Ryssland använder sig av legosoldater och soldater från andra länder är vida känt.

Föregående vecka rapporterade amerikansk underrättelsetjänst om att Putin planerade att sända 1  000 legosoldater till Ukraina för att hjälpa den ryska armén i striderna.

Tjetjeniens president Ramzan Kadyrov har även skickat tusentals soldater till kriget i Ukraina, som strider sida vid sida med de ryska soldaterna.

Från huvudstaden Kyiv har det rapporteras om att Putin har flugit in 400 legosoldater från Afrika. Legosoldaterna tillhör en rysk grupp av legosoldater som kallas för  Wagnergruppen och flögs in flera veckor innan den ryska invasionen inleddes. Tillsammans med tjetjenska specialstyrkor har legosoldaterna fåt i uppgift att mörda Ukrainas president Volodymyr Zelensky.

Foto: F. Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen


Jätteinsats av F16-plan i Ukraina

2025 12 23

F16-plan har arbetat hårt under natten till tisdagen.

Flera europeiska länder har som bekant skickat stridsflygplan av typen F-16 till Ukrainas flygvapen.

Dessa används för att bland annat attackera ryska mål och skjuta ner ryska drönare och missiler som är på väg mot ukrainsk mark.

Nu kommer besked om att ukrainska F16-plan skjutit ner nästan alla missiler som Ryssland avfyrade under natten till tisdagen, rapporterar Ukrainska Pravda.

Nästan alla

Varje natt försöker Ukraina skjuta ner så många missiler som möjligt – men många ryska missiler tar sig igenom ändå.

Men under natten till tisdagen har det ukrainska flygvapnet lyckats med en unik bedrift.

– Man kan se den extremt höga effektiviteten i luftförsvarsoperationerna, då Kinzhal-robotarna – trots att de inte sköts ner av Patriot-system – inte nådde sina mål, säger överste Yurii Ihnat, kommunikationschef för Ukrainas flygvapen.

– Av 35 kryssningsrobotar sköts 34 ner, främst av F-16-plan som bekämpade dessa robotar, vilket vi tackar våra modiga piloter för.

Behöver mer

Trots framgången önskar ukrainarna mer för att skydda sina skyar.

– Ukrainas president har i synnerhet betonat för våra partners behovet av att stärka luftförsvaret, både med själva systemen och med robotar. Detta eftersom vissa system står overksamma på grund av total brist på robotar, fortsätter Ihnat.

Läs mer: “Lägsta sedan pandemin” – kris för Kremls guldägg

Nya uppgifter

Under gårdagen kom besked om att generalen Fanil Sarvarov – som bland annat har arbetat med att träna ryska väpnade styrkor – dog i en bilexplosion i Moskva.

Nu kommer konkreta uppgifter om att det var Ukraina som stod bakom smällen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Sannolikt”

ISW förklarar.

– Ukrainsk underrättelsetjänst ligger sannolikt bakom lönnmordet på generallöjtnant Fanil Sarvarov, chef för den operativa utbildningsavdelningen vid den ryska generalstaben.

Läs mer: Ryska soldater rider in på häst – blir fullständigt utslagna

Arkivfoto: Ryuno

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 24

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen