JUST NU: S trotsade turkiska kravet

2022 06 09

Förhandlingar mellan Sverige och Turkiet pågår.

Turkiets kravlista för att släppa in Sverige i Nato är lång.

Bland annat kräver Ankara att vapenembargot mot landet ska upphöra.

Mitt under pågående förhandlingar har Socialdemokraterna i Europaparlamentet röstat för ett förslag om att EU ska stoppa all vapenexport till Turkiet, rapporterar Expressen.

Aggressiv utrikespolitik

Omröstningen genomfördes efter att Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan deklarerat att Turkiet förbereder sig för att invadera Syrien.

Turkiets aggressiva utrikespolitik oroar många EU-medlemmar. 

Förslaget gick inte igenom.

Samtliga röstade för

Från svensk sida röstade Moderaterna, Kristdemokraterna och den politiska vilden Peter Lundgren nej till förslaget.

Sverigedemokraterna och Centerpartiet lade ner sina röster.

Samtliga representanter från den rödgröna sidan, inklusive Socialdemokraterna, röstade för förslaget.

Vår position är densamma

– Det är inte första gången vi röstar i denna fråga i Europaparlamentet under mandatperioden. Vår position är densamma och den är skild från de diskussioner som pågår just nu inom ramen för Nato-förhandlingarna, säger Evin Incir,  S-gruppens talesperson i frågan, till Expressen efter omröstningen.

Tidigare har samtliga partier i Sveriges riksdag ställt sig bakom att EU ska stoppa all form av vapenexport till Turkiet.

Duckar frågan

I slutet av maj var dock tonläget annorlunda.

En kartläggning av Sveriges Radio visade att regeringspartiet Socialdemokraterna, Moderaterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna inte kan ge besked om hur de ställer sig i sakfrågan.

Hösten 2019 var samtliga partier överens om en gemensam hållning i frågan.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Presidency of Turkish Republic

Text: Redaktionen


29 juli 2026

UPPGIFTER: Melania Trump försvunnen

2026 07 29

Var är Melania Trump?

Det är en fråga som många ställer sig för närvarande.

USA:s första dam tycks ha försvunnit från offentligheten den senaste tiden. 

När den avlidna senatorn Lindsey Graham igår begravdes fanns inte Melania Trump på plats vid sidan av sin make Donald Trump.

Det har eldat på spekulationerna om var presidentfrun håller hus. 

– Melanias frånvaro var anmärkningsvärd då hennes make satt bredvid vicepresident JD Vance, finansminister Scott Bessant, Eric Trump och Lara Trump (Donald Trumps son respektive svärdotter, red. anm.), skriver den brittiska tidningen Daily Express.

Publicerade kuslig video

Melania Trumps frånvaro har en kuslig timing.

I dagarna släpptes en iransk video där en statligt styrd iransk nyhetsbyrå uppmanade till att mörda USA:s första dam.

Klippet har titeln “Var man dödar Melania” och utreds för närvarande av amerikansk polis. 

– Secret Service är medvetna om videon och utreder allt som kan uppfattas som ett hot mot våra beskyddare, säger Nate Herring, chefsspecialist inom informationsfrågor vid Secret Services kommunikations- och medieavdelning, till Newsweek.

Andra läser: Uppgifter: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Ovanligt frånvarande

Det är inte första gången som Melania Trump undviker offentligheten. Flera USA-experter har flaggat för presidentfruns anmärkningsvärda frånvaro.

Hon lyser med sin frånvaro. Det är i grunden svårt att få något intryck av Melania Trump i rollen som USA:s första dam eftersom hon helt enkelt inte syns, har Sigrid Rege Gårdsvoll, USA-kännare och politisk kommentator, sagt till norska Dagbladet tidigare i år.

Enligt Gårdsvoll signalerar Melanias frånvaro ett ointresse för makens politiska utspel. USA-experten Eirik Løkke, rådgivare på den liberala tankesmedjan Civita, har fört liknande resonemang.

– Hon vill inte ta en offentlig roll, utan håller sig hellre i bakgrunden. Det var konsekvent under valkampanjen 2024 och skiljer sig från både tidigare första damer och presidentkandidatfruar, sade han till samma tidning i januari.

Vita huset har inte kommenterat Melania Trumps senaste frånvaro eller den iranska hotvideon.

Andra läser: Lavrov: Historisk vändning med Putin

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks

Text: Redaktionen


29 juli 2026

Chockökning för hushållen i dag: Priset stiger 171 procent

2026 07 29

Elmarknaden är i gungning under onsdagen.

Priserna skjuter i höjden runt om i hela Sverige.

Störst uppgångar noteras i södra och mellersta Sverige.  

I det näst sydligaste området SE3 ligger det genomsnittliga spotpriset på 37,11 per kilowattimme – en ökning med 156 procent jämfört med tisdagen, enligt sajten Elprisetjustnu.  

Den största prisökningen noteras i det sydligaste elområdet SE4. Där rusar spottpriset till 51,89 öre per kilowattimme under onsdagen, vilket är en ökning med 171 procent jämfört med föregående dag.

Även i norr noteras omfattande prisuppgångar, dock från lägre nivåer.

I de nordligaste elområdena E1 och E2 landar det genomsnittliga spotpriset på 17,23 öre/kWh respektive 17,13 öre/kWh. Det markerar ökningar på 116 respektive 122 procent jämfört med tisdagen.

Flera faktorer påverkar

Det är skrivande stund oklart vad som föranlett de kraftiga prisökningarna.

I juni ledde värmeböljor, mindre blåst och begränsat med kärnkraft till högre elpriser, uppger statliga Vattenfall.

Prissvängningarna påverkar i synnerhet kunder med kvartsprisavtal, där man får ett nytt elpris var 15:e minut.

– De extrema elpriserna, framför allt vissa tider på dygnet, är något kunder med kvartsprisavtal måste vara väldigt uppmärksamma på. Har du rörligt elavtal är det ett månadsmedelpris du betalar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter

Klimatcoachen tipsar

Vattenfalls klimatcoach Jens Berggren konstaterar att sommaren är en speciell period på elmarknaden.

– Sett över hela året står uppvärmning och varmvatten för huvuddelen av ett villahushålls elförbrukning, men under sommaren kan ofta nedkylning, exempelvis kyl och frys, dra mer ström och i vissa hem tillkommer el för pool, AC och kanske extra tvätt och disk, säger han och fortsätter:

– Vid nästa värmebölja är ett tips att med markis, persienn eller gardin stänga solljuset ute under dagen och passa på att vädra under natten.

LÄS OCKSÅ: Historisk vändning – kan lämna Putins block 

Foto: I. Rifath

Text: Redationen