Ryssland utmanar Nato – har varnat för världskrig

2024 05 13

Ryssland säger att man är redo att slåss mot Nato på slagfältet.

Varningen kommer direkt från utrikesministern Sergej Lavrov.

– Om väst vill slåss för Ukraina på slagfältet är Ryssland förberedda på det, citeras Lavrov enligt Reuters som hänvisar till den ryska statliga nyhetsbyrån RIA.

Han tillägger:

– Det är deras rättighet.

– Om de vill att det ska vara på slagfältet så kommer det att vara på slagfältet.

Varnat för världskrig

Ryssland har intensifierat varningarna om faran med en direkt konfrontation med Nato. 

För exakt en vecka sedan meddelade det ryska försvarsdepartementet att man kommer att genomföra övningar för användning av taktiska kärnvapen “efter provocerande hot från västerländska tjänstemän”.

Man syftade specifikt på den franska presidenten Emmanuel Macrons uttalanden om att potentiellt skicka Natotrupper till Ukraina.

Ryska diktatorn Vladimir Putin har tidigare sagt att ett sådant beslut kan leda till tredje världskrig.

– Vi har upprepade gånger sagt att direkt ingripande på fältet av Natoländernas militärer i denna konflikt innebär en enorm fara, så vi betraktar detta som en extremt utmanande provokation, inget mindre, och, naturligtvis, bevakar vi detta mycket noggrant, sade Kremls talesperson Dmitirj Peskov i onsdags enligt Reuters.

Lavrov: "Ett ultimatum"

Lavrovs säger idag även att man tolkar det fredssamtal som planeras äga rum i Schweiz nästa månad som ett “ultimatum till Moskva”.

Han jämför situationen med en “tillrättavisning för skolbarn” vars öde avgörs av läraren medan han själv sitter utanför klassrummet, skriver RIA

– Du kan inte prata med någon på det sättet. Särskilt inte med oss, säger Lavrov.

– Konferensen bottnar i att återigen ställa ett ultimatum till Ryssland.

"Fokus på franska trupper"

Emmanuel Macron har sagt att frågan om att skicka västerländska trupper till Ukraina legitimeras av att Ryssland bryter igenom Ukrainas frontlinje och Kyiv själva begär det stödet.

Maria Zakharova, talesperson för Rysslands utrikesdepartement, har sagt att man kommer att specifikt fokusera på franska trupper om de skickas till Ukraina.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Estland varnar Sverige

2026 08 23

Sverige har gått in i en kritisk period.

I takt med att det svenska valet närmar sig ökar hotbilden från Ryssland.

Den närmaste tiden kan Sverige förvänta sig en ökning av hybridhot och andra påverkansförsök från andra sidan Östersjön, varnar Estlands försvarsminister Hanno Pevkur.

– Sverige har val väldigt snart, Lettland har val direkt efter och vi kommer att ha val i mars. Det innebär att Ryssland letar efter möjligheter att påverka våra samhällen, hur man kan dra oss isär och öka oron i våra samhällen säger han till SVT.

Varnar: "Perfekt tillfälle"

Henryka Mościcka-Dendys är Polens utrikeschef och generaldirektör för landets utrikesdepartement.

Hon bekräftar hotbilden mot Sverige.

– Val är perfekta tillfällen för att försöka påverka, sprida misstro och testa motståndskraften i våra samhällen. Vi behöver vara vaksamma och vi behöver agera mot det, men vi måste göra det tillsammans, säger Mościcka-Dendys till kanalen.

Omfattande arbete

Regeringen och relevanta myndigheter har vidtagit åtgärder för att skydda valet från utländsk påverkan.  

Arbetet för att identifiera risker och hot utgörs av tre delar, uppger Regeringskansliet:

- Flera myndigheter arbetar med hot- och riskbedömningar. För att säkerställa att valrörelsen genomförs säkert och utan otillbörlig påverkan arbetar Säkerhetspolisen kontinuerligt med att inhämta och analysera underrättelser och avvärja hot. Det görs i samverkan med svenska myndigheter och internationella partners.

-  I Sverige har Säkerhetspolisen en nära samverkan med bland andra Polismyndigheten, Försvarsunderrättelsemyndigheterna, Myndigheten för psykologiskt försvar (MPF), Myndigheten för civilt försvar (MCF) och Valmyndigheten. 

- MPF arbetar aktivt med analys av vilka lärdomar som kan dras från andra val i Europa för att förbättra möjligheten att tidigt upptäcka eventuella försök till valpåverkan mot det svenska valet.

LÄS OCKSÅ:

UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen