JUST NU: Ryssland inleder förhandlingar med Turkiet

2022 05 30

Rysslands diktator Vladimir Putin har samtalat med Turkiets president Recep Tayyip Erdogan.

I samtalen med Erdogan uppges Putin ha klargjort att han är redo att öppna upp handelsvägarna på Svarta havet, rapporterar AFP.

”Turkiska partners”

– Vladimir Putin är redo att bidra till en obehindrad sjötransport med sina turkiska partners. Det gäller även exporten av spannmål från ukrainska hamnar, fastslår Kreml i ett uttalande.

De två ledarna diskuterade situationen som uppstått i haven mellan länderna.

Det viktigaste är att ”säkerställa säker navigering i Svarta och Azovska havet och eliminera hotet från minor i dessa vatten”, fastlår Kreml. 

Kravet på väst

I samtalen med sin motpart i Turkiet upprepade Vladimir Putin sina krav på väst.

– Ryssland är redo att exportera betydande volymer gödselmedel och jordbruksprodukter om de antiryska sanktionerna hävs, sa diktatorn och hävdade att den globala livsmedelskris som har uppstått är ett resultat av en ”kortsiktig” västerländsk politik.

Blockerat hamnarna

Rysslands anfallskrig i Ukraina har resulterat i att viktig export av spannmål och jordbruksprodukter har blockerats från landet. Samtidigt har sanktioner från väst påverkat leveranser av råvaror från Ryssland.

Ukraina och Ryssland producerar drygt 30 procent av världens vete, rapporterar Reuters.

Den avstannade exporten har underblåst en oro för en stundande global kris.  Befolkningen i flera av världens fattigaste länder riskerar att drabbas av hungersnöd. Enligt FN kommer det påverka miljarder människor.

Rysk blockad

Trots varningen från FN blockeras dussintals containerfartyg i ukrainska hamnar av ryska styrkor. Blockaden kväver exporten av bland annat vete, solrosolja och gödselmedel.

Svarta havet är även svårnavigerat, då flera minor har placerats ut av både ryska och ukrainska trupper, rapporterar Reuters.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ryska trupper krossas i överraskningsattack

2026 01 13

Ukrainska styrkor har överraskat ryska trupper.

Ukrainska trupper har krossat ryska försök att rotera och förbereda en ny offensiv i Donetsk‑regionen, enligt militära källor i Ukraina.

Under en överraskningsattack träffades ryska trupper och krigsmaterial förstördes, rapporterar RBC Ukraine.

Störning i ryska förberedelser

I området kring Pokrovsk i Donetsk‑regionen uppger Ukrainas 25:e luftburna brigad att man har lyckats störa ryska styrkors rotation och förberedelser för en planerad attack mot staden.

Enligt underrättelser identifierades ryska enheter och koncentrationer i Shakhtarskyi‑mikrodistriktet, vilket ledde till att ukrainska fallskärmsjägare avfyrade Grad‑raketer mot de samlade positionerna.

– Efter att ha fått bekräftade uppgifter om ryska positioner använde ukrainska parasoldater raketartilleri. Tio granater träffade området där fienden var koncentrerad, rapporterar militära källor.

LÄS MER: Expert fruktar kedjereaktion: kan få Ryssland att invadera

Resultat av operationen

Som ett resultat av den ukrainska eldöverföringen förlorade de ryska styrkorna materiel och soldater, enligt uppgifter.

Minst sex ryska trupper träffades, vilket tvingade angriparna att uppehålla ytterligare offensiva operationer i området.

Ukrainska militären beskriver händelsen som en del av stridsoperationerna i Pokrovsk‑riktningen, där intensiva strider fortsätter mellan parterna.

Front med hårda strider

Frontlinjen kring Pokrovsk är en av de mest aktiva sektorerna i östra Ukraina, med ryska försök att omringa staden från flera håll och förstärka trupper i området.

Enligt Ukrainas generalstab registrerades hela 46 ryska anfall i riktningen den 11 januari, där huvudstyrkorna enligt rapporter är koncentrerade söder om stadens centrum.

Trots detta säger talespersonen för Ukrainas generalstab, major Andrii Kovalov, att de ukrainska försvararna fortfarande håller norra delen av Pokrovsk längs järnvägslinjen.

– Ryska försök att bryta igenom med anfallsgrupper ovanför järnvägen stoppas framgångsrikt av de ukrainska försvarsstyrkorna, säger Kovalov.

Ryska trupper fortsätter sina försök att tränga in i staden, men ukrainska försvarare uppger att de bekämpar de ryska anfallsförsöken och hindrar framryckningarna.

Striderna i området väntas fortsätta med hög intensitet, där båda sidor genomför frekventa offensiva och defensiva operationer för kontroll över Pokrovsk och dess strategiska position i Donetsk‑regionen.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste elbilarna i Sverige – hela listan

Foto: HUNGQUACH679PNG

Text: Redaktionen


1okt2025

Ryssland blöder – värsta sen krigets start

2026 01 13

En ny rapport visar mardrömssiffror för Putin.

Enligt den ukrainska generalstaben har Ryssland lidit rekordhöga förluster i kriget.

Över 1,2 miljoner soldater har dödats eller skadats sedan invasionen 2022, rapporterar ukrainska Pravda.

Förluster i absoluta tal

Enligt uppgifter från Ukrainas generalstab har Rysslands sammanlagda stridsförluster – alltså både dödade och sårade – nu nått cirka 1 220 950 soldater sedan krigets början den 24 februari 2022.

Bara det senaste dygnet uppges 950 ytterligare ha förlorats i striderna.

Generalstaben har publicerat en detaljerad lista över totala förluster, som omfattar tiotusentals stridsfordon, artillerisystem och drönare.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste elbilarna i Sverige – hela listan

Materiella förluster i kriget

Förutom soldater har Ryssland även förlorat stora delar krigsmaterial.

Bland de redovisade förlusterna finns enligt uppgifterna:

  • Mer än 11 500 stridsvagnar
  • Nästan 24 000 bepansrade stridsfordon
  • Över 36 000 artillerisystem
  • Mer än 105 000 operativa UAV‑drönare
  • Hundratals flygplan och helikoptrar

Det handlar alltså inte bara om soldater utan om ett omfattande bortfall av krigsmateriel, vilket ger en bild av hur hårt konflikten har pressat den ryska armén.

Kommentarer från militära källor

Ukrainas generalstab meddelar i samband med siffrorna att rapporteringen görs för att ge en så fullständig bild som möjligt av förlusterna – både personella och materiella.

– Det här är uppskattade totalsiffror för stridsförluster i konflikten sedan 2022, uppger generalstaben i sin senaste rapport, som pekar på en fortsatta intensiva strider vid frontlinjerna.

Nattlig attack

Senast inatt har Rysslands strategiska fabriker åter blivit träffade av drönarattacker, vilket ytterligare visar på den ökade pressen på den ryska försvarsindustrin.

Enligt regionala myndigheter och oberoende ryska Telegram‑kanaler träffades både Atlant Aero, som tillverkar komponenter till stridsdrönare och elektronisk krigföring, samt G.M. Beriev TANTK‑anläggningen, ett viktigt reparationscentrum för strategiska bombflygplan, under tidiga morgontimmar.

– Luftförsvarsstyrkorna arbetar just nu för att hantera situationen. Skador på byggnader och utrustning rapporteras, men inga uppgifter om personskador har bekräftats, meddelar Rostovregionens guvernör Jurij Slyusar via Telegram.

Oberoende ryska medier noterade att explosionsljud och rök observerats från fabrikerna, och videor som cirkulerar på sociala medier visar rökpelare och brandbekämpningsinsatser.

Astra‑kanalen skriver att Atlant Aero är central för produktionen av komponenter till Orion‑drönare och FPV-drönare.

LÄS MER: Apple säkrar jätteavtal – ny funktion till iPhone

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen