JUST NU: Ryska soldater lämnade meddelande till barnen

2022 06 09

Efter att förstört en skola i Ukraina lämnade de ryska soldaterna en hälsning på svarta tavlan.

Nyligen återtog ukrainska styrkor kontrollen över byn Katyuzhanka, en by strax norr om Kyiv, som varit ockuperad under en längre period. 

När ukrainarna utforskade byns skola gjorde man en förfärlig upptäckt, rapporterar CNN.

Skolgården var en kyrkogård

Skolan var fullständigt havererad. Om utrustning inte hade stulits hade den förstörs. 

På skolgården hade ryssarna upprättat en provisorisk kyrkogård och skyttegravar hade grävts över barnens fotbollsplan, skriver kanalen.

Brev till barnen

I ett av de förstörda klassrummen upptäckte rektorn ett brev som hängde på svarta tavlan – adresserat till barnen. Brevet var undertecknat med “Ryssarna” och var skrivet på ryska.

– Barn, vi är ledsna för en sådan röra. Vi försökte rädda skolan, men det förekom beskjutning. Lev i fred, ta hand om er och upprepa inte de misstag era äldre gjorde. Ukraina och Ryssland är ett folk!!! Frid med er, bröder och systrar, står det skrivet i brevet enligt CNN, som dock inte har kunnat verifiera uppgifterna.

“Äcklad”

Rektorn för skolan, Mikola Mikitchick, har reagerat med avsky på de ryska hälsningarna och känner sig “äcklad” av anteckningarna. 

– De skrev “ryssar och ukrainare är bröder” och samtidigt rånade de skolan… De förstörde datorer, de tog ut hårddiskar, de tog bort bärbara datorer, skrivare, de lämnade ingenting på skolan! Det är barbari och hyckleri, säger han till CNN.

“Putin är er president”

Meddelandet är bara ett av dussintals som hittats på flera skolor även på andra platser i Ukraina. I en skola i Zdvyzhivka, nordväst om Kyiv, har ett annat budskap funnits.

– Putin är er president. Barn, studera flitigt, Ryssland behöver utbildade medborgare, stod det på lappen.

Obehagligt meddelande på missil

Det är inte första gången som Ryssland planterat meddelanden som tolkats vara riktat mot barn i Ukraina. 

I början av april rapporterades exempelvis om att en missil som användes för att attackera en järnvägsstation hade budskapet “för barn” skrivet på utsidan, uppger BBC.

Kan ha varit hämnd

Det skrämmande budskapet uppges dock ha en annan innebörd än att bomben uppsåtligen skulle ha varit riktad just mot oskyldiga barn.

“Za detei”, som frasen uttrycks på ryska, antyder enligt BBC att avfyrningen istället ska ha skett till stöd för barn, alternativt som hämnd på en eventuell attack mot barn.

Foto: M. Joel resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 22

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 21

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen