JUST NU: Risk för nytt flygkaos i Sverige – piloter kan portas från jobbet

2022 06 23

Flygbolaget SAS kommer att svara på eventuell strejk med en så kallad lockout.

Efter att Arlanda tycks ha fått bukt med de värsta köerna kommer nästa smäll mot flygplatsen. 

Den 9 juni varslade 900 piloter om strejk – efter att förhandlingarna mellan SAS ledning och pilotfacket strandat.

Nu kan SAS kontra med att möta strejkhotet med en så kallad lockout, rapporterar norska NRK.

Stänger av piloterna

En lockout innebär att arbetsgivaren använder sig av ett liknande påtryckningsmedel som en strejk.

Man stänger helt enkelt av anställda från att få utföra sina jobb, vilket nu kan komma att påverka de som tänkt resa med flygbolaget från Arlanda.

Deadline 29 juni

Svensk Pilotförening har satt 29 juni som deadline, skriver NRK. 

Om ingen överenskommelse nåtts vid det laget går SAS bas på Arlanda ut i strejk.

Sätter hårt mot hårt

Att flygbolaget svarar med ett lockoutbesked motiveras av att facket sade upp kollektivavtalet med SAS och utlyste totalstrejk.

Enligt SAS måste beskedet tolkas i bakgrund av pilotfackets starka strejkvarsel, visar brev som NRK har tagit del av.

Drabbar Arlanda

SAS syfte med lockouten är att få facket att lägga ned stridsyxan och förebygga så mycket skada som möjligt för företaget om konflikten urartar, står det vidare i brevet.

Lockouten skulle i så fall börja gälla på Arlanda från och med 00.01 den 29 juni.

Oklart om Norge och Danmark

Det är ännu inte klart om samma besked kan drabba Norge och Danmark.

– I Sverige är det ganska vanligt att arbetsgivaren gör en så kallad spegellockout, i situationer där varsel om strejk har lämnats. Det finns olika regler och processer i de olika länderna och vi återkommer till vad som är nästa steg i Norge respektive Danmark, säger Tonje Sund, presschef på SAS, till NRK.

Tiotusentals resenärer kan påverkas dagligen

Svensk Pilotförening varnade för två veckor sedan att en strejk kan påverka uppemot 250 avgångar och 45 000 resenärer dagligen. 

– Blir det en strejk så ligger hela ansvaret på ledningen. Vi kan inte ta ansvar för att de inte vill ingå avtal med oss, säger Martin Lindgren, ordförande i SAS-sektionen på Svensk Pilotförening, till Dagens Nyheter.

Svår ekonomisk situation

Piloternas besked kommer under en period då SAS befinner sig i en svår ekonomisk knipa.

Flygjätten redovisade nyligen en miljardförlust.

Enligt Martin Lindgren har piloterna fått ta smällen.

– Vi skulle gärna gå med på ett avtal nu som innebar att vi tar smällen genom att avstå löneökningar, eftersom att SAS är i en svår position. Men då vill vi också få vara en del av framtiden i det här flygbolaget. Det SAS kommunicerar nu är att om vi går med på försämringar på uppemot 30 procent i löner och villkor så kan vi få behålla en tredjedel av våra jobb, resten kommer gå till andra, säger Martin Lindgren.


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen