JUST NU: Riktar skarp kritik mot Sverige – ”Terrorismpropaganda”

2022 11 21

En grupp demonstranter som Turkiet menar sympatiserar med PKK, ska ha protesterat utanför Turkiets ambassad i Stockholm.

Enligt Turkiet ska demonstranterna ha framfört förolämpande kommentarer om president Erdogan, uppger Reuters.

Under måndagen kallade därför Turkiets utrikesdepartement upp den svenska ambassadören i Turkiet, Staffan Herrström, för att utreda demonstrationerna.

Konkreta åtgärder

Turkiet kräver konkreta åtgärder från Sveriges sida för ett Nato-godkännande. Ett krav är ett Sverige och Finland utlämnar kurdiska rebeller, skriver Al Jazeera.

Turkiet har tidigare varit tydliga med sin önskan om att Sverige ska arbeta för att motverka ”terrorism” innan landets ansökan om att gå med i Nato kan godkännas.

– Vi förstår deras säkerhetsproblem och vi vill att Sverige även ska förstå våra, sa Erdogan i ett tidigare uttalande.

”Kommer leva upp till åtaganden”

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare uttryckt att Sverige kommer att leva upp till alla åtaganden gentemot Turkiet för att motverka terrorhot.

– Min regering valdes för bara några veckor sedan med mandat att sätta lag och ordning först. Och detta inkluderar att bekämpa terrorism och terroristorganisationer som PKK i Sverige, sa då Kristersson.

Kurdiska Arbetarpartiet PKK

PKK har tidvis fört en väpnad kamp mot Turkiet för att skapa kurdiskt självbestämmande. Civila har drabbats och motståndet mot PKK är stort bland många i Turkiet.

Sverige var det första landet i Europa som terrorklassade PKK.

YPJ är de kvinnliga militärerna

En stor skillnad mellan YPG och PKK är att YPG verkar i Syrien och PKK i Turkiet.

YPJ, som har den grönbottnade flaggan, återfinns också i Syrien och är den världskända kvinnliga militära rörelsen som bekämpade IS-terroristerna.

Turkiet som motverkar alla tre organisationerna klassas numera som en diktatur av Freedom House. Den auktoritära ledaren Erdogan fängslar såväl andra partiledare som journalister och motverkar landets demokratiska krafter.

Han trakasserar och förföljer den kurdiska minoriteten i landet och har i flera omgångar utpressat EU och enskilda europeiska aktörer.

Turkiet vill nu att Sverige ska hjälpa till med att identifiera demonstranterna.

Foto: D. Lines resp. J. Mura
Text: Redaktionen


Natoland slår larm – “Har slut på vapen”

2026 07 08

Natolandet Bulgarien kan inte skicka mer vapen till Ukraina.

Det beskedet ger premiärminister Rumen Radev i Ankara på onsdagen.

I samband med Natotoppmötet i Turkiet framhåller Radev att Bulgarien inte längre har några vapen att skicka till Ukraina.

Detta eftersom att landet har tömt sitt lager för att skicka militära resurser till det krigshärjade landet, rapporterar Ukrainska Pravda.

Bara reparation

Radev understryker att Bulgarien inte längre har kapacitet att överföra vapen och ammunition från sina lager till Ukraina.

Han säger däremot att de är villiga att hjälpa till med reparation av militär utrustning. 

Enligt honom har landet skickat 13 stödpaket till Kyjiv, och nu står det tomt i lagren.

“Har slut på vapen”

Så här låter det från den bulgariske premiärministern:

– Vi har uttömt våra möjligheter till militärt stöd, jag menar vapen och ammunition från de bulgariska militära lagren, säger han.

– Vi har redan levererat 13 hjälppaket och har ingenting kvar att skicka till Ukraina. Det vi fortfarande kan erbjuda är tekniskt militärt stöd. 

Reparation av militär utrustning i Bulgarien blir istället landets stöd till Ukraina, säger Radev.

Läs mer: Rysk flygbas under attack

Nytt stöd från Kanada

Samtidigt fortsätter stöd att komma från Ukrainas övriga partners.

Kanada har i dagarna gett besked om 900 miljoner dollar i nytt militärt stöd till Kyjiv, rapporterar Kyiv Independent.

Det motsvarar omkring 8,7 miljarder svenska kronor.

Men inget luftförsvar

Paketet innehåller 475 miljoner dollar för ammunition, nästan 400 miljoner dollar för att bygga 35 kanadensiskbyggda pansarfordon, och 50 miljoner dollar för kritisk teknologi och ingenjörsutrustning. 

Däremot finns det inget luftförsvar i stödpaketet.

– Vår främsta prioritet är mer luftförsvar. Att skydda liv är det viktigaste, och Rysslands ballistiska robotattacker, tillsammans med deras andra robot- och drönarstrider, är terror som måste bemötas tillsammans med våra partners, säger Volodymyr Zelenskyj.

Läs mer: Oljepriset stiger efter nya attacker

Foto: By Government.bg, CC BY 4.0 resp By President.gov.ua, CC BY 4.0, resp O. Opanasenko

Text: Redaktionen


8 juli 2026

Planerar släppa lös helvetet på Ryssland

2026 07 08

Klartecken inväntas för att USA ska släppa lös “helvetet” på Putinregimen.

Igår inleddes Natotoppmötet i Ankara.

Det planerar en tvärpolitisk grupp amerikanska senatorer att använda för att sätta press på USA:s finansminister Scott Bessent, uppger The Wall Street Journal och exiltidningen The Moscow Times.

Målet:

Få finansministern att släppa fram det blockerade lagförslaget om “helvetiska” sanktioner mot Ryssland.

Trump är nyckeln

Det är den republikanen Lindsey Graham och demokraten Richard Blumenthal som står bakom initiativet. Senatorerna har föreslagit att president Donald Trump ska få grönt ljus att införa 500-procentiga tullar på import från alla länder som köper rysk olja, gas eller uran. Dessutom ska sekundära sanktioner användas mot länderna.

I senaten har förslaget redan fått klartecken.

Men det blockeras i praktiken av Vita huset, eftersom Trumpadministrationen vill se mjukare formuleringar för att “bevara manöverutrymme i potentiella fredssamtal med Moskva om Ukraina”, skriver Moscow Times.

– Det är ingen idé att anta ett lagförslag om presidenten inte är villig att genomföra det. Vi behöver ett definitivt uttalande, säger den republikanska senatorn Mike Rounds till WSJ.

LÄS MER: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Presidenten har sagt ja

Mötet med Bessent ska ha ägt rum under tisdagskvällen. Enligt Lindsey Graham ska Trump tidigare ha gett grönt ljus, men de senaste månaderna har processen stannat av till följd av att Vita huset försökt formulera om lagtexten. 

Under mötet med finansministern ska senatorerna också ha krävt ett slut på beskeden om tillfälliga undantag för rysk oljeimport, enligt WSJ. Dessa har pågått under våren till följd av kriget i Iran och stängningen av Hormuzsundet.

Donald Trump sade igår att han talat med både Rysslands ledare Vladimir Putin och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– Jag tror att de båda vill nå en överenskommelse. Det är synd att det tagit så lång tid. Men jag tror att det finns något, säger Trump vid Natomötet enligt Kyiv Independent. 

LÄS MER: Ryska oljepriset kollapsar

Foto: President of Russia Office resp Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Text: Redaktionen