JUST NU: Putins förklaring – vi hade inget val

2022 04 12

– Vi hade inget annat val än att inleda en militär operation.

Det säger Rysslands diktator Vladimir Putin i dag när han talade vid en prisceremoni i Kreml.

Samtidigt konstaterade Putin att Ryssland utan tvekan kommer uppnå sina, enligt diktatorn, ”ädla mål i Ukraina”, rapporterar Sky News.

Oundvikligt

Vidare framhävde diktatorn att en drabbning med Ukrainas antiryska styrkor var oundviklig. Det skulle inträffat förr eller senare, poängterade Putin.

– Våra ryska styrkor agerar modigt och effektivt. De använder sig av de modernaste vapnen, sa Putin, enligt Sky News med hänvisning till den ryska nyhetsbyrån TASS.

Avslutningsvis konstaterade den ryska diktatorn att hans land ”inte kan isoleras”.

Kemvapen

Samtidigt som Putin skryter om toppmoderna vapen anklagas ryska styrkor för användning av kemiska vapen mot ukrainsk militär och civila i hamnstaden Mariupol.

Ukrainas vice försvarsminister Hanna Malyar säger att Ryssland kan ha använt fosfor i staden, rapporterar Reuters.

– Det finns en teori om att det kan vara fosforammunition. Officiell information kommer senare, säger Malyar enlig nyhetsbyrån.

Förnekar

Det ryska försvarsdepartementet har inte kommenterat anklagelserna om kemisk krigsföring i Mariupol.

Den proryska separatistledaren Eduard Basurin i Donetsk har förnekat uppgifterna, rapporterar Sky News.

Utreds

Händelsen utreds nu av Storbritannien och USA.

– De här rapporterna, om de är sanna, är djupt oroande och återspeglar den oro som vi har beträffande Rysslands förmåga att använda olika typer av medel för kravallhantering, inklusive tårgas blandat med kemiska ämnen, i Ukraina, sa amerikanska försvarshögkvarterets Pentagons talesperson John Kirby tidigare i dag.

– Tidigare har det funnits trovärdig information tillgänglig för oss som tyder på att ryssarna har förberett sig för att använda kemiska medel i en del av ett försök att försvaga ukrainska militära och civila element i Mariupol, konstaterade amerikanska utrikesdepartementets talesperson Ned Price.

Foto:  President of Russia

Text: Redaktionen


2 december 2025

UPPGIFTER: Putin har satt mål – ska uppnås om 300 år

2025 12 02

Rysslands diktator har långsiktiga planer.

På tisdagen pågår förhandlingar mellan Vladimir Putin och USA:s sändebud Steve Witkoff i Kreml.

Men Putin är inte intresserad av fred, enligt uppgifter.

Hans mål ligger 300 år framåt i tiden.

”Har inget annat syfte i livet”

Den ukrainska journalisten Kristina Berdynskykh har bevakat kriget i Ukraina för en rad internationella medier de senaste åren.

Men några större förhoppningar om att förhandlingar ska leda till fred har hon inte.

Putin är bara intresserad av att gå till historien som en stor rysk erövrare, menar hon.

– Putin har inget annat syfte i livet än krig. Han funderar på hur han kommer att framställas i ryska historieböcker om 300 år, skriver Kristina Berdynskykh på X.

Enligt Putins långsiktiga och världsfrånvända synsätt kan han alltså bli historisk genom att återupprätta Rysslands ”storhet”, menar hon.

Att avsluta kriget och återgå till ryska inrikesfrågor är därför inte aktuellt, tror den ukrainska journalisten.

– Han kan inte återvända till Rysslands interna problem. Oavsett hur mycket territorium han vinner kommer han inte att sluta kriga om han inte stoppas, menar Kristina Berdynskykh.

LÄS OCKSÅ: "Vi har bara börjat" - USA utfärdar militärt hot

Hoppas på evigt liv

Vladimir Putin har vid flera tillfällen visat sig vara besatt av rysk och ukrainsk historia, som han föga förvånande tolkar till sin egen fördel.

Den ryske diktatorn tycks också vara intresserad av att få leva så länge som möjligt.

I samband med ett besök i Peking diskuterade Putin möjligheten till evigt liv med sin kinesiska kollega Xi Jinping, vilket fångades upp av en mikrofon.

– Mänskliga organ kan ständigt transplanteras, till den grad att människor kan bli yngre, kanske till och med odödliga, sade Putin till Xi Jinping i samband med en militärparad, vilket The Guardian har rapporterat.

– Vid slutet av detta sekel kan människor leva till 150 års ålder, svarade den kinesiska diktatorn, enligt tidningen.

Putin tycks alltså vara besatt av det långsiktiga perspektivet – och övertygad om att han kommer att gå till historien som en ”stor rysk ledare”.

LÄS OCKSÅ: Ukraina väntar sig amerikanska vapen - för över 100 miljarder

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Tidigare Trumpallierad varnar: En sista invasion förbereds

2025 12 02

John Bolton, nationell säkerhetsrådgivare i Vita huset under Donald Trumps första mandatperiod, varnar för en ny rysk invasion.

Enligt Bolton kommer ett eventuellt fredsavtal mellan Ukraina och Ryssland att följas av en ”tredje och sista” rysk invasion av Ukraina.

– Putin har i 20 år sagt att han försöker återskapa det ryska imperiet, vilket kräver kontroll av Ukraina. Alla avtal som Ryssland skriver under skulle bana väg för en tredje, och sista, invasion av Ukraina, skriver Bolton på X.

I samma inlägg delar Bolton ett klipp från sin medverkan i den amerikanska nyhetskanalen News Nation.  I intervjun konstaterar han att det enda avtal som Rysslands diktator Vladimir Putin kommer acceptera är ett ryskvänligt avtal som lägger grunden för en ny offensiv mot Ukraina. 

Två invasioner hittills

Ryssland invaderade östra Ukraina och Krymhalvön 2014. I februari 2022 inledde Ryssland en fullskalig invasion av grannlandet. Drygt fyra år senare kontrollerar Ryssland ungefär 20 procent av Ukrainas landyta.

LÄS MER: Specialstyrkor har slagit till mot ockuperade Krym

Samtal i Moskva

John Boltons varning utfärdas samtidigt som USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff befinner sig i Moskva för samtal med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Vad mötet kommer leda till är ännu oklart. 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att han inväntar information från den amerikanska delegationen.

– Den amerikanska delegationen avser att informera oss direkt efter mötet. Nästa steg kommer att bero på vilka signaler vi får, framhåller Zelenskyj i ett inlägg på X.

Enligt presidenten kan den ukrainska sidan träffa Witkoff i närtid om framsteg har gjorts i förhandlingarna.

LÄS OCKSÅ: “Vi har bara börjat” – USA utfärdar militärt hot

Foto:

Text: Redaktionen