Putinregimens nya löfte till alla som tar värvning i armén

2023 03 27

Ryssland fortsätter sin desperata jakt på att få fler att frivilligt gå med i militären.

Nu har regimen lanserat ännu en kampanj, rapporterar bland annat Sky News.

Exempelvis utlovas kontantbonusar och andra förmåner till alla som av egen vilja ställer upp för den ryska armén.

Enligt tidningen Business Standard, som hänvisar till annonser som synts på statliga webbsajter och dess sociala medier, ska alla som registrerar sig belönas med en bonus på knappt 40 000 svenska kronor.

Annonserar i gymnasieskolor

Informationen ska även ha förmedlats på bibliotek och i gymnasieskolor.

Den som skickas till Ukraina ska dessutom kunna förvänta sig en månadslön på cirka 25 000 svenska kronor i månaden och ytterligare 1 000 kronor om dagen om man deltar i aktiva offensiva operationer.

För varje kilometer man avancerar tillkommer ännu en bonus på 6 500 svenska kronor, skriver tidningen.

Vänder sig mot studenter och hemlösa

Rekryterare och mönstringskontor uppges nu samarbeta med universitet och socialtjänstbyråer för att locka såväl studenter som hemlösa till att kriga för Ryssland i Ukraina.

– Annonsen sa att soldater också skulle få skatte- och återbetalningsavdrag, förmånlig unversitetsantagning för sina barn, generös kompensation till sin familj om man skadas eller dödas i strid samt status som krigsveteran, vilket ger ännu fler fördelar, skriver Business Standard.

Porrsurfare och självmordsbenägna

Putinregimens jakt på fler soldater framstår nu som allt mer desperat.

Nyligen utökade den ryska legosoldatgruppen Wagner sina rekryteringsförsök genom att aktivt vända sig till porrsurfare.

– Gå med i ett militärt företag istället för att titta på pornografi, lyder en annonstext för ryssar på sajten Pornhub.

Det har också kommit uppgifter om att Ryssland vädjar till självmordsbenägna att ta värvning i armén för att bege sig till fronten i Ukraina.

– Om du offrar dig själv, så gör det åtminstone för den gemensamma saken, uppges en psykiatriker har sagt till sina patienter, enligt en ung rysk man som uppsökt honom för behandling, framhåller tankesmedjan ISW.

Uppgifter: Extremt besked väntas 1 april

Panik utbröt i Ryssland bland män under 65 när Putin aviserade “partiell” mobilisering av 300 000 man i september förra året.

Mängder av ryssar valde att försöka fly landet.

Uppgifter har också gjort gällande att diktatorn planerar att inleda en ny och extrem rekryteringskampanj 1 april med målet att rekrytera 400 000 nya yrkessoldater.

Foto: Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen


22 dec 2025

“Något har hänt” – kraftig förändring i opinionen

2025 12 22

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är på frammarsch i förtroendeopinionen.

Under lång tid har S-ledaren Magdalena Andersson varit relativt överlägsen när det gäller partiledarnas förtroendesiffror.

Det kan nu vara på väg att förändras. På måndagen visar Demoskops nya mätning att Jimmie Åkesson får sin högsta siffra någonsin, rapporterar SvD.

Nu anger 42 procent att de har högt förtroende för Åkesson. Det är tre procentenheter mindre än Magdalena Andersson på 45 procent och det minsta avståndet någonsin mellan de två partiledarna.

– Det är faktiskt spännande, det har ju verkligen hänt någonting. Han ses som en mer normal politisk karaktär, men det är inte helt nytt utan det har han gjort ganska länge, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD.

Krympt 25 procentenheter på mindre än 2,5 år

I augusti 2023 var skillnaden dem emellan 28 procentenheter. Då låg Magdalena Andersson på 59 procent och Jimmie Åkesson på 31 procent.

Två år senare, augusti 2025, var skillnaden 9 procentenheter. Avståndet har fortsatt att krympa och har sedan dess alltså minskat med 6 procentenheter. 

Beskedet innebär att Socialdemokraterna kan behöva fundera över strategin om att förlita sig på Anderssons höga förtroendesiffror, enligt Johan Martinsson

Om Åkesson blir mer populär och har högre förtroendenivå än Andersson, eller att det blir jämnare, då fungerar antagligen en sådan strategi sämre – att ta det ganska lugnt och visa upp Magdalena Andersson.

Rekordlågt för Mohamsson

Ett annat rekord i dagens mätning står Liberalernas partiledare Simona Mohamsson för. Det handlar dock om ett bottenrekord – andelen som säger sig ha mycket stort eller ganska stort förtroende för L-ledaren ligger på rekordlåga 6 procent. 

Beskedet kommer bara några dagar efter att Liberalerna tangerat en historisk låg opinionssiffra på 2,0 procent.

Antagligen är det snarare Liberalernas politik och politiska position som spökar i grunden. Det handlar troligen inte alls om henne som person, utan mer om partiet, och möjligen att hon inte har lyckats förändra partiet eller dess position på ett sätt som inger mer förtroende, säger Johan Martinsson till Aftonbladet.

LÄS MER: Kristersson går ut med varning – om bensinbilar

Hela mätningen

Andelen visar hur många som säger att de har ganska eller mycket stort förtroende för partiledaren. I parantes anges förändringen jämfört med för en månad sedan.

🔴Magdalena Andersson               45           +/-0
🔵Jimmie Åkesson                             42           +1,0
🔵Ulf Kristersson                               38            -1,0
🔵Ebba Busch                                      38            +2,0
🟢Amanda Lind                                   24            +3,0
🔴Nooshi Dadgostar                        18            -1,0
🟢Daniel Helldén                               14            +1,0
🟢Elisabeth Thand Ringqvist       10            +/-0
🔵Simona Mohamsson                     6             +/-0
 
 
Källa: Demoskop
 
 
Foto: Ninni Andersson/Regerinskanliet
Text: Redaktionen

Kivra går ut med varning – “Skickas ut slumpmässigt”

2025 12 22

Kivra går ut med en varning för bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att drabba svenskarna.

Välkända varumärken kapas återkommande av bedragarna som försöker vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Nu är det Kivra som tvingas gå ut och varna för pågående bedrägerier.

Kivra varnar

Sms utfärdas till intet ont anande svenskar om ett “Kivra-kort”.

Men det rör sig om bedrägerier, konstaterar den digitala brevlådan.

– Har du fått ett SMS om "Kivra-kortet"? Detta är ett bedrägeriförsök där bedragarna använder vårt namn men det finns ingen koppling till Kivra, varnar Kivra.

– SMSen skickas ut slumpmässigt. Ring inte numret de anger men rapportera gärna SMSet till din operatör.

Så kan det se ut

Så här kan ett exempel på bedrägeriet se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt virtuella kort har nu aktiverats. Vid frågor eller ytterligare information rekommenderar du att du kontaktar vår kundsupport.

Ett nummer medföljer i meddelandet som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska ringa upp.

Den som får den här typen av sms bör radera det direkt – och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Meddelande dyker upp i mejlkorgen – radera det direkt

92 miljoner samtal

Bedrägerierna kommer i olika former – bland annat som sms, mejl eller telefonsamtal.

Under 2025 har Telia stoppat 92 miljoner bedrägerisamtal, vilket är en ökning med 70 procent från i fjol.

Tre i sekunden

Det innebär att tre försök i sekunden eller nästan nio samtal per svensk aldrig når fram till kunderna.

– Vår data visar att bedragarna försöker ännu mer när de upptäcker att de blir stoppade, säger Amanda Landqvist, ansvarig för Telias bedrägeribekämpning.

– Utöver ny teknik och samarbete bidrar det också till den extrema ökningen till 92 miljoner stoppade bedrägerisamtal. Nu stoppar vi tre samtal i sekunden, och vi kommer inte att ge oss. Det här är en kamp om tryggheten för våra kunder och vårt digitala samhälle.

Läs mer: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det

Foto: Kivra

Text: Redaktionen