Putinregimens nya löfte till alla som tar värvning i armén

2023 03 27

Ryssland fortsätter sin desperata jakt på att få fler att frivilligt gå med i militären.

Nu har regimen lanserat ännu en kampanj, rapporterar bland annat Sky News.

Exempelvis utlovas kontantbonusar och andra förmåner till alla som av egen vilja ställer upp för den ryska armén.

Enligt tidningen Business Standard, som hänvisar till annonser som synts på statliga webbsajter och dess sociala medier, ska alla som registrerar sig belönas med en bonus på knappt 40 000 svenska kronor.

Annonserar i gymnasieskolor

Informationen ska även ha förmedlats på bibliotek och i gymnasieskolor.

Den som skickas till Ukraina ska dessutom kunna förvänta sig en månadslön på cirka 25 000 svenska kronor i månaden och ytterligare 1 000 kronor om dagen om man deltar i aktiva offensiva operationer.

För varje kilometer man avancerar tillkommer ännu en bonus på 6 500 svenska kronor, skriver tidningen.

Vänder sig mot studenter och hemlösa

Rekryterare och mönstringskontor uppges nu samarbeta med universitet och socialtjänstbyråer för att locka såväl studenter som hemlösa till att kriga för Ryssland i Ukraina.

– Annonsen sa att soldater också skulle få skatte- och återbetalningsavdrag, förmånlig unversitetsantagning för sina barn, generös kompensation till sin familj om man skadas eller dödas i strid samt status som krigsveteran, vilket ger ännu fler fördelar, skriver Business Standard.

Porrsurfare och självmordsbenägna

Putinregimens jakt på fler soldater framstår nu som allt mer desperat.

Nyligen utökade den ryska legosoldatgruppen Wagner sina rekryteringsförsök genom att aktivt vända sig till porrsurfare.

– Gå med i ett militärt företag istället för att titta på pornografi, lyder en annonstext för ryssar på sajten Pornhub.

Det har också kommit uppgifter om att Ryssland vädjar till självmordsbenägna att ta värvning i armén för att bege sig till fronten i Ukraina.

– Om du offrar dig själv, så gör det åtminstone för den gemensamma saken, uppges en psykiatriker har sagt till sina patienter, enligt en ung rysk man som uppsökt honom för behandling, framhåller tankesmedjan ISW.

Uppgifter: Extremt besked väntas 1 april

Panik utbröt i Ryssland bland män under 65 när Putin aviserade “partiell” mobilisering av 300 000 man i september förra året.

Mängder av ryssar valde att försöka fly landet.

Uppgifter har också gjort gällande att diktatorn planerar att inleda en ny och extrem rekryteringskampanj 1 april med målet att rekrytera 400 000 nya yrkessoldater.

Foto: Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen


15dec25

”Öppen krigsförklaring” – Orban fly förbannad

2025 12 16

Ungerns premiärminister Viktor Orban är förbannad på sina kollegor i EU.

Detta eftersom flera EU-ledare trycker på för att konfiskera Rysslands frysta tillgångar i Europa. Pengarna föreslås användas som en förskottsbetalning av ett ryskt krigsskadestånd till Ukraina.

Orban rasar 

Förslaget får den ryssvänlige Orban att gå i taket.

Han anklagar EU för att dra in Europa i ett storkrig mot Ryssland.

– Detta steg är liktydigt med en öppen krigsförklaring, en som kommer att mötas med vedergällning från rysk sida, dundrar Orban i ett inlägg på X.

Vidare skriver premiärministern att hans europeiska kollegor ”vill fortsätta kriget och till och med utvidga det”.

– Detta krig kommer inte att lösas på slagfältet. Och eftersom det inte finns någon lösning vid frontlinjen, då måste vi följa det president Trump gör: förhandla. Det är därför Ungern inte stöder konfiskering av frysta ryska tillgångar och inte heller att pengar eller vapen ska skickas till Ukraina, skriver Orban.

Nytt beslut har klubbats

EU har nyligen beslutat att man inte längre kommer behöva ompröva beslutet om att frysa de ryska tillgångarna varje halvår.

Beskedet välkomnas av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Mycket bra att EU:s medlemsländer idag har nått en överenskommelse om att inte längre ompröva de frysta ryska centralbankstillgångarna förrän Ryssland har betalat krigsskadestånd till Ukraina, framhåller han i ett inlägg på X.

LÄS MER: Ukraina säger nej till USA

”Vad Sverige tycker vet alla”

I samma inlägg skriver Kristersson att EU måste fatta beslut om att de ryska pengarna ska ställas till Ukrainas förfogande.

– Vad Sverige tycker vet alla. Men ingenting är klart förrän allt är klart, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Kan bli allvarligt” – ovanlig vädervarning i Sverige

2025 12 17

Ett oväntat väderfenomen har drabbat Sverige.

Vintern har hittills varit ovanligt mild i stora delar av landet.

I Götaland har temperaturerna klättrat över 10-gradersstrecket vid flera tillfällen i december.  

– Det är ovanligt varmt för den här tiden på året, även i södra Sverige. Det börjar närma sig värmerekord för december, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till DN.

Varningen: ”Kan bli allvarligt”

Schildt kopplar den milda vintern till den globala uppvärmningen.

– Det milda vädret är ett tydligt tecken på klimatförändringar, säger han till tidningen.

Christian Pedersen, seniorforskare vid Norska institutet för bioekonomi (NIBIO), delar slutsatsen och varnar för att ihållande varma vintrar kommer får konsekvenser för ekosystemet över tid.

– Om arter som normalt vandrar söderut väljer att stanna kvar och sedan överraskas av iskyla, då kan det bli allvarligt. Då är det för sent att lämna, och de kan få problem med både temperaturen och att hitta föda i konkurrens med arter som är anpassade till en vanlig vinter, säger han till Dagbladet.

För växter och träd kan situationen bli ännu allvarligare, varnar experten.  Längre perioder av värme kan locka växter ur sin dvala, vilket gör att de börjar växa för tidigt och förbrukar den energi de behöver för våren. 

– Om milt väder följs av plötslig kyla kan cellvävnaden skadas, träd kan utveckla frostsprickor och rötter blir mer exponerade, särskilt när det råder brist på snö, säger Pedersen.

LÄS MER: Tung konkurs i bilbranschen

”Ringverkningar”

Naturexperten Martin Eggen, verksam vid den ornitologiska föreningen BirdLife, berättar att smådjur kan påverkas extra hårt av instabila vintrar.

– Milt väder följt av kyla och isbildning på marken kan göra det svårt att få tag på föda, både för fåglar och smågnagare, säger han till Dagbladet.

Smådjurens problem kan dessutom ge ringverkningar, varnar experten.

– Smågnagare är en viktig resurs i många ekosystem, och när de har problem påverkar det arter som är beroende av dem, exempelvis ugglor och rovfåglar.

LÄS OCKSÅ: Michelle Obama sätter ned foten: “Till skillnad från vissa andra…” 

Foto: Nordseher

Text: Redaktionen