PostNord säger ja till nytt kundkrav

2023 07 22

PostNord accepterar kundernas kravställning  och presenterar samtidigt en ny tjänst.

I mitten av juni presenterade BankID en stor förändring.

Ett digitalt id-kort skulle lanseras och finnas tillgängligt för alla som väljer att aktivera det i appen.

Men id-kortet, som ska betraktas som en godkänd form av legitimation, har inledningsvis stött på problem.

Bland annat har Systembolaget valt att neka id-kortet, och det har heller inte gått att använda för de som legitimerar sig i samband med att man hämtar ut post.

PostNord ger efter

Det senare har nu förändrats.

Beskedet kommer från PostNord efter att kunder tryckt på för att företaget ska säga ja till legitimeringsalternativet.

– Den nya tjänsten är något som efterfrågats och är ytterligare en lösning för att göra paketleveranser så smidiga som möjligt, för både ombud och mottagare, framhåller PostNord i ett pressmeddelande.

"Glömmer plånboken"

Förändringen innebär alltså att PostNords kunder kan legitimera sig direkt i mobilen och hämta ut sina paket.

– Det digitala ID-kortet innebär att det nu finns ytterligare ett smidigt alternativ för våra kunder vid paketutlämning. Ibland glömmer man plånboken hemma, vilket vi anser inte ska stå i vägen för våra kunder när de vill hämta ut sina paket, säger ombudschefen Mathias Olsson i samma utskick.

Ska effektivisera

Han försäkrar alla som ska hämta paket att det är ett säkert alternativ att legitimera sig på.

Förhoppningen är dessutom att det ska effektivisera paketutlämningarna.

Den nya lösningen är ett lika säkert och simpelt alternativ som, framförallt, gynnar våra kunder som inte har möjlighet att använda PostNord-appen eller fysisk legitimation, säger Mathias Olsson.

Så går det till

Legitimering med det digitala id-kortet sker i tre steg:

- Kunden identifierar sig i Bank-ID-appen för att öppna sitt digitala ID-kort.

- I appen visas id-kortet i två minuter. Sedan behöver kunden identifiera sig igen. På id-kortet visas:

  • Ansiktsbild
  • Namn, personnummer och ålder
  • Säkerhetsdetaljer
  • Rörlig QR-kod för validering av id-kort

LÄS MER: Systembolaget nekar godkänd legitimation

LÄS MER: Postnord kör förbi utan att stanna

Foto: PostNord

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 sep 26

Jätteattack mot Ryssland – dussintals regioner under eld

2026 09 06

Ryssland är under attack.

Ukraina har genomfört en omfattande drönarattack mot ryskt territorium.

Ett dussintals regioner uppges ha attackerats och ett stort oljeraffinaderi i Rjazan har träffats, rapporterar United24 media.

Regioner under attack

Under natten riktades ukrainska drönare mot minst 14 ryska regioner samt det tillfälligt ockuperade Krym och områden över Svarta havet och Azovska havet.

Enligt den ryska försvarsdepartementet ska drönare ha upptäckts och bekämpats över Belgorod, Brjansk, Volgograd, Voronezj, Kaluga, Kursk, Lipetsk, Orjol, Rostov, Rjazan, Saratov, Tambov, Tula och Krasnodar.

Attacken hade en mycket stor geografisk spridning över ryskt territorium.

Samtidigt rapporteras det att ukrainska drönare ha slagit mot ett oljeraffinaderi i Rjazan.

– Lokala kanaler uppger att höga explosioner väckte invånare i Rjazan under natten, skriver ukrainska medier på plattformen X.

I Rostov-na-Donu uppges tre bostadshus ha skadats och ett barn ha förts till sjukhus.

LÄS MER: Ukraina ska ta hämnd – snart smäller det

Ryssland hävdar: 258 drönare

Rysslands försvarsdepartement uppger att landets luftförsvar under natten lyckades avlyssna och förstöra 258 ukrainska drönare.

Det ryska försvarsdepartementet har däremot inte uppgett hur många drönare som totalt deltog i attacken.

Ukraina har inte självständigt bekräftat de ryska siffrorna, men bekräftar attacker i området.

Moskva lämnades utanför

Trots den omfattande attacken ska Moskva och området runt huvudstaden inte ha attackerats.

Detta hänger samman med en tillfällig överenskommelse om det ryska luftrummet i samband med amerikanska sändebuds planerade resor till Moskva och Kyiv.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sade för några dagar sedan att Ukraina skulle säkerställa att det ryska luftrummet fungerade normalt under helgen för att amerikanska representanter skulle kunna resa säkert.

Samtidigt uppmanade han Kreml att ge samma löfte.

– Ryssland måste göra samma sak och säkerställa att det inte sker några flyganfall från dess sida under den tid som behövs för att hålla dessa samtal, sade Zelenskyj.

Efter Zelenskyjs besked uppgav Kreml att Vladimir Putin hade beordrat ryska styrkor att inte attackera Kyiv under tre dagar.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Trots det fortsatte flyglarmen i den ukrainska huvudstaden.

Foto: President of Russia Office resp Sociala medier

Text: Redaktionen