JUST NU: Politiska vildens ord bäddar för slumpen

2022 06 22

Politiska vilden Amineh Kakabaveh har ännu inte bestämt sig för hur hon ska rösta i dagens budgetomröstning i riksdagen.

Det säger den före detta vänsterpartisten när hon gästar SVT:s Morgonstudio.

Hennes röst blir återigen helt avgörande när det vankas omröstning i riksdagen. 

– Det kan hända att jag bestämmer mig precis när jag sitter vid min stol i kammaren, säger Kakabaveh när hon får frågan.

Har inte förhandlat

Regeringen har tidigare uppgett att inga nya förhandlingar har hållits med Amineh Kakabaveh inför onsdagens budgetomröstning.

Finansminister Mikael Damberg (S) vidhåller att han trots det tror att Kakabaveh kommer att rösta på regeringens budget.

– Jag tror och hoppas att Amineh till slut kommer att rösta för bättre pensioner för de sämst ställda kvinnorna, säger han till SVT.

Nya krav

Regeringens ovilja att diskutera Kakabavehs nya krav kring Natofrågan och Turkiet kan få henne att lägga ner sin röst.

– Det är inte mitt fel att det blivit på detta sätt, det ligger inte bara på mig. Regeringen och partierna har ett ansvar. Det är inte mitt fel att det blivit på detta sätt, det ligger inte bara på mig. Regeringen och partierna har ett ansvar, säger riksdagsledamoten till SVT.

Vapenembargo och pengar mot hedersförtryck

Den politiska vilden vill se en garanti på att Sverige inte ska exportera vapen till Turkiet.

– Det vore som om jag skulle skicka vapen dit som används mot kurderna, sa hon till nyhetsbyrån TT förra veckan.

Dessutom kräver hon att regeringen ska satsa mer pengar mot hedersförtryck i sin budget.

Regeringen har inte uppmärksammat vildens nya krav utan hänvisar till en tidigare uppgörelse mellan Kakabaveh och S. 

Kan sluta med ovanligt scenario

Om Amineh Kakabaveh står fast vid sina nya krav och lägger ner sin röst, så kommer onsdagens budgetomröstning inte kunna avgöras i riksdagen.

Ställningen blir lika, då inget av budgetförslagen når en majoritet.

I ett sådant läge kommer ärendet skickas tillbaka till finansutskottet. Om inte frågan kan avgöras där kommer lotten att avgöra.

Senaste ett ärende i riksdagen avgjordes genom lottning var 2016. Då behandlades ett betänkande från trafikutskottet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 aug 26

96 000 kronor i månaden – hög kostnad för alla med fritidshus

2026 08 13

Kostnaderna har ökat kraftigt för svenskar med fritidshus.

Det uppger Länsförsäkringar i en stor kartläggning av fritidshus runt om i landet.

Enligt undersökningen uppgår kostnaden för den som använder stugan fyra veckor om året till omkring 24 000 kronor per utnyttjad vecka, eller 96 000 kronor per utnyttjad månad.

– Ju mer huset används och uppskattas, desto lättare är det att motivera kostnaden. Men ett fritidshus som används sällan kan bli en dyr semesterform, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Höga kostnader

Flera prisökningar har lett till att kostnaderna för fritidshus har stigit under de senaste åren. Det handlar bland annat om ränta efter skattereduktion, fastighetsavgift, energi, avfall, försäkring, kommunalt vatten och avlopp samt en årlig underhållsreserv.

Stefan Westerberg uppmanar svenskar med fritidshus att fundera över om kostnaderna står i proportion till hur mycket huset faktiskt används.  

– Många av kostnaderna finns kvar oavsett hur ofta stugan används. Ränta, fastighetsavgift och försäkring finns kvar även när huset står tomt. Dessutom behöver huset underhållas oavsett hur många veckor det används. Därför är det viktigt att väga kostnaden mot hur mycket glädje och användning du faktiskt får ut av huset, säger han.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Nya kostnader väntar

Hösten kan bli en dyr period för många med fritidshus. Flera nya utgifter kan bli synliga, varnar Länsförsäkringar.

Det kan handla om reparationer av tak, fasad och fönster samt underhåll av värmen. I genomsnitt beräknas ägare av fritidshus avsätta 24 000 kronor per år till reparationer och underhåll, enligt Länsförsäkringars kalkyl.

– Underhållskostnaderna är särskilt lätta att underskatta och är sällan jämnt fördelade över åren. Några år kan utgifterna vara små, medan ett nytt tak, en fuktskada eller ett trasigt värmesystem kan kosta tiotusentals kronor, säger Stefan Westerberg.

– Den som är händig kan göra en del själv, men då krävs tid och kunskap. Behöver arbetet köpas in blir kostnaden betydligt högre. Därför är det viktigt att inte tumma på underhållsbufferten.  

LÄS MER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen