SVERIGE: Polisen vädjar till hushåll i två elområden

2023 01 18

Risken för bedrägeriförsök kommer att öka markant i februari när elstödet ska betalas ut.

Det förutspår Polismyndigheten, som anser att läget är så allvarligt att man behöver gå ut med en varning inför det att konsumenterna i elområde 3 och 4 ska få sina elstöd utbetalda nästa månad. Det rapporterar Sveriges Radio.

Varningen är en förlängning av de scenarier som Svenska kraftnät och Försäkringskassan redan flaggat för.

– Garanterat kommer bedragarna utnyttja ett sådant här tillfälle. De kommer att försöka ringa upp kanske framför allt äldre och säga att man kommer från Försäkringskassan och att man har problem med personens kontonummer. Att man inte kan betala ut ersättning och be dem logga in med bankdosa eller Bank-ID, säger Björn Sidenhjärta vid polisens bedrägerigrupp, till SR.

Vädjar att hjälpa till

Likt tidigare uppmaningar gäller fortsatt att lägga på luren om man är medveten om problemet. 

– Ingen ringer upp dig och ber dig logga in om det är ett seriöst företag, säger Björn Sidenhjärta.

Polisen vädjar även till alla som har äldre anhöriga man tror riskerar att luras, exempelvis föräldrar, att hjälpa till inför utbetalningarna vid händelse av att bedragarna tar kontakt.

– Då ska man se till att deras bankdosor och mobila Bank-ID inte är i händerna på dem, menar polisen.

Följer samhällsutvecklingen

Enligt polisen följer bedragarna samhällstrenden för att hitta nya sätt att lura människor på pengar.

– Att de här “wishing-bedrägerierna”, både telefonbedrägerier och sms eller även mejl, i framtiden kommer påstå att de är från elbolag, säger Maria Karlsson, bedrägerisamordnare i polisregion Mitt, till SVT.

– Det tror vi är nya samhällsutvecklingen och bedragarnas teknik.

Flera elbolag varnar

Även ett flertal el- och energibolag har gått ut med varningar på sina hemsidor inför kommande utbetalningar av elstöd.

– Vi uppmanar våra kunder till att vara uppmärksamma på bedragare, framhåller exempelvis Borlänge Energi på sin hemsida, som även skriver att man redan uppmärksammat att personer börjat ringa runt och utge sig från att representera bolaget.

Eon är ett annat företag som drabbats, och som menar att man haft hundratals kunder som utsatts för bedrägeriförsök inom loppet av ett par dagar. 

Det har då handlat om att bedragarna påstår att det blivit fel på elfakturan och att kunderna ska få pengar tillbaka.

– Vi tycker det är förskräckligt att man passar på att utnyttja situationen. Den här typen av bedrägerier flyttar från område till område. Det är därför som vi nu vill varna våra kunder, sade Mikael Bladh, chef för fakturering och betalning på Eon, till SVT i november.

LÄS MER: Myndighet varnar för bluffsamtal – då ska du lägga på luren

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen