Partiledare bojkottar Nobelfesten – efter statsministerns ilska

2023 09 01

Centerpartiets partiledare Muharrem Demirok kommer att bojkotta årets Nobelfest.

Det meddelar han på sociala medie-plattformen X, tidigare Twitter.

Orsaken till C-ledarens bojkott är Nobelstiftelsen beslut att bjuda in Rysslands ambassadör till festligheterna.

– Jag såg fram emot att delta under ceremonin och Nobelfesten. Men så länge Ryssland bedriver sitt krig mot Ukraina kan jag inte delta på samma fest som deras ambassadör.

–  Jag firar gärna forskning och framsteg, men inte under vilka omständigheter som helst, skriver Demirok på X.

Statsministern sågar festen

Demiroks besked kommer kort efter att statsminister Ulf Kristersson (M) uttalat sig kritiskt om Nobelstiftelsens nya beslut.

– Jag reagerade precis som många andra med stor förvåning över att Ryssland bjuds in. Jag hade inte gjort det om jag bjöd in till en prisceremoni och jag förstår att det upprör många människor i både Sverige och Ukraina, uppger Ulf Kristersson i en kommentar till SvD.

Får medhåll av partiledarkollega

Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar har även stämt in i kritiken.

– Det är verkligen magstarkt att bjuda in ambassadörerna för Iran, Belarus och Ryssland.

– Samtidigt pågår folkliga uppror i Iran och demokratianspråk slås ner med våld. I Ukraina fortsätter det ukrainska folket att möta Rysslands brutala angreppskrig, varje dag, hela tiden, framhåller hon enligt SvD.

Uppdatering: Flera partiledare bojkottar festen 

Vid 13-tiden meddelar V-ledaren Nooshi Dadgostar att hon även kommer att bojkotta årets Nobelfest. 

– Förra året valde Nobelstiftelsen att inte bjuda in den ryska ambassadören. Det var ett klokt beslut, men som de tyvärr nu har ändrat. Jag kommer inte delta i nobelfestligheter med en representant för den ryska regimen samtidigt som bomberna faller över Ukraina, skriver hon på X. 

MP-språkröret Märta Stenevi och Liberalernas partiledare Johan Pehrson uppger även att de kommer att nobba festligheterna.

Tvärvändning under gårdagen

Ambassadörerna från Ryssland, Belarus och Iran har tidigare portats från Nobelfesten.

I går meddelade Nobelstiftelsen att aktörerna återigen välkomnas.

– Vi tänker att det är bra att bjuda in också stater som behöver höra hur viktigt det är med demokrati och mänskliga rättigheter, sa  Nobelstiftelsens vd Vidar Helgesen till SR Ekot.

LÄS MER: Statsministern sågar Nobelfesten

Foto: A. Dvi

Text: Redaktionen


22 maj 2026

GMAIL: E-post försvinner hos Samsung-användare

2026 05 23

Gmail varnar för en bugg hos många mobiltelefoner.

En ny teknisk störning i Gmail gör att många användare upplever att e-postmeddelanden försvinner, blinkar eller blir oläsliga.

Ett problem som nu sprider sig bland Android-användare, rapporterar Mirror.

Samsung-användare drabbas

Flera användare med Samsung-enheter rapporterar allvarliga problem i Gmail-appen där e-postmeddelanden inte längre visas korrekt.

Enligt rapporter kan skärmen börja flimra, text försvinna helt eller ersättas av tomma vita fält.

Problemet verkar främst drabba Samsung Galaxy Z Fold-serien och vissa Galaxy-surfplattor, vilket gör att det i första hand är användare av större eller vikbara Android-enheter som påverkas.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 800 kilometer från gränsen

Google svarar

– Det verkar som att vissa enheter, inklusive Samsung-surfplattor, upplever tillfälliga problem med Android System WebView, säger Googles produktexpert Kimiya Kitani.

Hon förklarar att det är en central komponent som gör det möjligt för appar som Gmail att visa webbinnehåll, samtidigt som hon meddelar att problemet redan har skickats vidare till Google för vidare hantering.

Det innebär att problemet inte nödvändigtvis ligger i Gmail i sig, utan i den underliggande Android-komponenten som Gmail är beroende av.

Flera användare har också beskrivit problemet i Googles supportforum.

– Varje gång jag öppnar ett mejl flimrar skärmen och gör det omöjligt att läsa. Jag har tvångsstoppat appen, rensat cache, startat om min surfplatta och uppdaterat allt. Ingenting har löst det, skriver en användare i forumet.

Vad kan du göra?

Även om Google ännu inte har släppt en permanent lösning finns det en tillfällig åtgärd som vissa användare uppger fungerar.

Enligt Kimiya Kitani kan problemet ibland mildras genom att ändra hur enheten hålls.

  • Öppna e-posten i stående läge
  • Vrid enheten till liggande läge tills innehållet visas korrekt
  • Vänd sedan tillbaka till stående läge

Detta kan stoppa flimret tillfälligt, men löser inte grundproblemet.

Slutsats – ett irriterande fel för vanliga användare

För många Samsung- och Android-användare innebär det här en direkt störning i vardagen.

Problemet är ännu inte helt kartlagt, men allt pekar på att en uppdatering av Android System WebView kommer att krävas innan Gmail fungerar normalt igen på alla enheter.

Tills dess meddelar Google att användare får räkna med tillfälliga störningar – eller använda de tillfälliga lösningar som finns.

LÄS MER: Rysk attackdrönare nedskjuten i Afrika

Foto: Solen Feyissa

Text: Redaktionen


10 november 2025

Lavrov fly förbannad – ”Finns inga gränser”

2026 05 23

Rysslands utrikesminister är inte alls glad.

Spänningarna mellan Ryssland och väst fortsätter att öka.

Under de fyra år sedan kriget inleddes har Moskva och de europeiska huvudstäderna glidit allt längre ifrån varandra.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov är inte alls glad – och han menar att “den västerländska aggressionen inte har några gränser”.

“Finns inga gränser”

Lavrov menar att det numera nästan inte finns någon skillnad på Nato och EU.

Han säger att väst använder militären och ekonomin på opassande sätt.

– Västvärlden känner inga gränser i tillämpningen av denna aggressiva politik, säger han enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– De tar till illegala, exempellösa sanktioner som undergräver alla den västerländska världens tidigare grundprinciper, vilka baserades på frihandel, marknadskrafter, äganderättens helgd och mycket mer. 

“Inte bara Ryssland"

Lavrov säger även att västvärlden genomför militära aktioner som inte är acceptabla.

Men det är inte Ryssland han talar om.

– Vi ser detta i det som händer kring Iran, och vi ser det i andra delar av Mellanöstern som gränsar direkt till Eurasien: Palestina, Libyen, Syrien, Jemen.

Han menar också att väst använder propaganda för att ge en felaktig bild av vad han beskriver som “specialoperationen i Ukraina”.

Läs mer: Panik på Krym – inför ransonering

Pavels ord

Samtidigt som Lavrov dundrar mot väst menar Tjeckiens president Petr Pavel att det är dags för Nato att “visa tänderna” mot Ryssland, rapporterar The Guardian.

Pavel föreslår en rad alternativ, inklusive att stänga av dess internet, koppla bort dess banker från globala finansiella system och skjuta ner stridsflygplan som kränker allierat luftrum.

“Skrattar åt oss”

Pavel säger vidare att Rysslands militära ledare skrattar åt Natos oförmåga att agera.

– När jag frågade dem varför de utför dessa provokativa handlingar i luften – farliga möten på nära håll eller överflygningar ovanför örlogsfartyg i Svarta havet eller Östersjön – var deras svar: “därför att vi kan”. Det är precis det beteendet vi tillät, säger Pavel.

Läs mer: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen