JUST NU: Oroväckande uppgifter om Putins sinnestillstånd

2023 01 26

Den ryska diktatorn Vladimir Putin har blivit allt mer känslosam, oberäknelig och vårdslös.

Den slutsatsen drar den välrespekterade analytikern Alexander Gabuev som är verksam vid den amerikanska tankesmedjan Carnegie Endowment for International Peace.

Alexander Gabuev antyder att Putins senaste uttalande är oroväckande. 

Diktatorn citerades under ett möte med universitetsstudenter i Moskva. 

Putin började prata om kriget i Ukraina och fiendens nya ”brutala metoder”.

– Tyvärr hyser fienden inga medel. De skjuter sitt eget folk i ryggen. För en vecka sedan lanserade fienden barriärtrupper. Några av våra killar har berättat det för mig, sa Putin.

– De har berättat att fienden vid fronten inte får dra sig tillbaka, även om de befinner sig under kraftig beskjutning. Det är nationalisternas uppgift att skjuta de som drar sig tillbaka. Men nationalisterna avancerar inte själva framåt, fortsatte diktatorn.

Parallel till Sovjet

Barriärtrupper användes flitigt av Sovjetunionen under andra världskriget. Truppernas uppgift är att skjuta soldater som retirerar.

Ryssland har själva anklagats för att använda sig av sådana trupper under kriget i Ukraina.

”Känslomässig och felinformerad”

Alexander Gabuev framhåller att Putins uttalande visar att diktatorn får felaktigt information av sina närmaste medarbetare och att det i längden kan vara livsfarligt.

– Många avgörande beslut som Kreml fattar baseras på ”information” av samma kvalité som Putin delade med sig av under gårdagen, skriver han på Twitter.

Gabuev betonar att information som delges till Putin ofta är verklighetsfrånvänd och stärker diktatorns rubbade världsbild. Enligt analytikern finns det mycket som tyder på att Putin själv tror på den propaganda som han förmedlar.  

– En känslomässig och felinformerad rysk ledare ger en kalla kårar, framhåller Gabuev och tillägger:

– Det finns en risk med att överskatta Putins rationalitet och försumma hans växande verklighetsfrånvända bild av världen. Han försöker rita om Moskvas röda linjer.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


21jan2026

Sänker avgift – lägre kostnader för hundratusentals hushåll

2026 01 22

Regeringen sänker avgifterna för förskola och fritidshem.

Maxtaxan – det vill säga taket för hur hög avgift kommuner får ta ut för barnomsorg – kommer att sänkas.

Enligt regeringen kommer det att leda till lägre kostnader för alla hushåll som nyttjar barnomsorgen. I dag är omkring 500 000 barn inskrivna på förskolan, enligt Skolverket.  

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska. Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, säger utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L).

Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, kommenterar också den sänkta avgiften.

–  Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen. Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, säger han.

Sänkningen av maxtaxan bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.

LÄS MER: Plötslig jätteförändring – för omstritt bidrag 

FAKTA: Sänkningen av maxtaxan 

- Regeringen har beslutat om en förändring i förordningen om statsbidrag till kommuner som tillämpar maxtaxa inom förskola och fritidshemmet som reglerar hur höga avgifter kommunerna får ta ut, beroende på hushållens inkomster och antalet syskon som deltar i förskola eller fritidshem.

- För att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna har statsbidraget för maxtaxa förstärkts med 1 miljard kronor för 2026, och regeringen beräknar en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen