NY MÄTNING: Opinionen har svängt

2022 09 05

De senaste veckornas opinionsmätningar har indikerat att det är mycket jämnt mellan de två regeringsunderlagen. 

Dock har Ulf Kristerssons sida haft en knapp fördel.

I söndagens mätning från SvD/Sifo fick högersidan 49,6 procent av rösterna mot de rödgrönas 48,6 procent.

Sammantaget knappade de rödgröna in men det blå blocket befann sig fortfarande i ”pole position”.  

Ledningen minskade dock från fem mandat till bara tre mandat.

Svängning i opinionen

I måndagens mätning från SvD/Sifo har ledningen inte bara minskat utan även försvunnit helt och hållet.

Istället är det numera fördel Magdalena Anderssons regeringsunderlag.

S+V+C+MP får 50,2 procent av rösterna och är därmed större än högerblocket. Fem mandat skiljer regeringsunderlagen.

Valrysare stundar

Knapp fördel de rödgrön enligt Sifos mätning, men det är fortfarande extremt jämnt mellan blocken.

Under gårdagen presenterade SvD/ Newsworthy en sammanställning av de dagliga opinionsmätningarna från Sifo, Novus och Skop. För första gången någonsin pekade prognosen på att Ulf Kristerssons regeringsunderlag har aningen större sannolikhet att vinna. 

– Men det är fortsatt extremt jämnt – i praktiken dött lopp. Sista veckan blir spännande, rapporterade SvD.

Sista veckans partiledarutfrågningar och statsministerdueller förväntas få en avgörande effekt på valets utgång.

Hela mätningen

Här är Sifos nya mätning för i dag måndag jämfört med mätningen i går söndag:

🔴Vänsterpartiet                    7,5         -0,2
🔴Socialdemokraterna     29,4        +0,9
🟢Miljöpartiet                          5,1        +0,3
🟢Centern                                  8,2         +0,6
🔵Liberalerna                           5,1          -0,8
🔵Moderaterna                     17,6         -0,5
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,0
🔵Sverigedemokraterna   19,6        +0,2
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  50,2        +1,6 
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,5         -1,1 
 

Mandatfördelning 

🔴🟢 S+V+MP+C = 104 + 26 + 18 + 29 = 177
🔴🟢 S+V+MP  = 102 + 27 + 17 = 146
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 62 + 22 + 70 + 18 = 172
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Moderaterna
 

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 aug 26

96 000 kronor i månaden – hög kostnad för alla med fritidshus

2026 08 13

Kostnaderna har ökat kraftigt för svenskar med fritidshus.

Det uppger Länsförsäkringar i en stor kartläggning av fritidshus runt om i landet.

Enligt undersökningen uppgår kostnaden för den som använder stugan fyra veckor om året till omkring 24 000 kronor per utnyttjad vecka, eller 96 000 kronor per utnyttjad månad.

– Ju mer huset används och uppskattas, desto lättare är det att motivera kostnaden. Men ett fritidshus som används sällan kan bli en dyr semesterform, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Höga kostnader

Flera prisökningar har lett till att kostnaderna för fritidshus har stigit under de senaste åren. Det handlar bland annat om ränta efter skattereduktion, fastighetsavgift, energi, avfall, försäkring, kommunalt vatten och avlopp samt en årlig underhållsreserv.

Stefan Westerberg uppmanar svenskar med fritidshus att fundera över om kostnaderna står i proportion till hur mycket huset faktiskt används.  

– Många av kostnaderna finns kvar oavsett hur ofta stugan används. Ränta, fastighetsavgift och försäkring finns kvar även när huset står tomt. Dessutom behöver huset underhållas oavsett hur många veckor det används. Därför är det viktigt att väga kostnaden mot hur mycket glädje och användning du faktiskt får ut av huset, säger han.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Nya kostnader väntar

Hösten kan bli en dyr period för många med fritidshus. Flera nya utgifter kan bli synliga, varnar Länsförsäkringar.

Det kan handla om reparationer av tak, fasad och fönster samt underhåll av värmen. I genomsnitt beräknas ägare av fritidshus avsätta 24 000 kronor per år till reparationer och underhåll, enligt Länsförsäkringars kalkyl.

– Underhållskostnaderna är särskilt lätta att underskatta och är sällan jämnt fördelade över åren. Några år kan utgifterna vara små, medan ett nytt tak, en fuktskada eller ett trasigt värmesystem kan kosta tiotusentals kronor, säger Stefan Westerberg.

– Den som är händig kan göra en del själv, men då krävs tid och kunskap. Behöver arbetet köpas in blir kostnaden betydligt högre. Därför är det viktigt att inte tumma på underhållsbufferten.  

LÄS MER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen