NY MÄTNING: Opinionen har svängt

2022 09 05

De senaste veckornas opinionsmätningar har indikerat att det är mycket jämnt mellan de två regeringsunderlagen. 

Dock har Ulf Kristerssons sida haft en knapp fördel.

I söndagens mätning från SvD/Sifo fick högersidan 49,6 procent av rösterna mot de rödgrönas 48,6 procent.

Sammantaget knappade de rödgröna in men det blå blocket befann sig fortfarande i ”pole position”.  

Ledningen minskade dock från fem mandat till bara tre mandat.

Svängning i opinionen

I måndagens mätning från SvD/Sifo har ledningen inte bara minskat utan även försvunnit helt och hållet.

Istället är det numera fördel Magdalena Anderssons regeringsunderlag.

S+V+C+MP får 50,2 procent av rösterna och är därmed större än högerblocket. Fem mandat skiljer regeringsunderlagen.

Valrysare stundar

Knapp fördel de rödgrön enligt Sifos mätning, men det är fortfarande extremt jämnt mellan blocken.

Under gårdagen presenterade SvD/ Newsworthy en sammanställning av de dagliga opinionsmätningarna från Sifo, Novus och Skop. För första gången någonsin pekade prognosen på att Ulf Kristerssons regeringsunderlag har aningen större sannolikhet att vinna. 

– Men det är fortsatt extremt jämnt – i praktiken dött lopp. Sista veckan blir spännande, rapporterade SvD.

Sista veckans partiledarutfrågningar och statsministerdueller förväntas få en avgörande effekt på valets utgång.

Hela mätningen

Här är Sifos nya mätning för i dag måndag jämfört med mätningen i går söndag:

🔴Vänsterpartiet                    7,5         -0,2
🔴Socialdemokraterna     29,4        +0,9
🟢Miljöpartiet                          5,1        +0,3
🟢Centern                                  8,2         +0,6
🔵Liberalerna                           5,1          -0,8
🔵Moderaterna                     17,6         -0,5
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,0
🔵Sverigedemokraterna   19,6        +0,2
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  50,2        +1,6 
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,5         -1,1 
 

Mandatfördelning 

🔴🟢 S+V+MP+C = 104 + 26 + 18 + 29 = 177
🔴🟢 S+V+MP  = 102 + 27 + 17 = 146
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 62 + 22 + 70 + 18 = 172
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Moderaterna
 

Text: Redaktionen


10 juni 2026

Raseri i Italien – blir förbjudet att ta med till stranden

2026 06 11

Är du mellan 10 och 65 år?

Då kan du glömma att ta med ett parasoll till stranden om du besöker den italienska paradisön Sardinien. 

Lokala myndigheter har nämligen förbjudit föremålet vid turistpärlan Punta Molentis i Villasimìus – om du inte är under 10 år eller äldre än 65.

Åtgärden har orsakat ramaskri bland italienarna, rapporterar The Guardian.

– Måste jag hyra ett barn för att sätta upp ett parasoll? frågar sig en person som kommenterat beskedet på Villasimìus Facebooksida.

– Så för att besöka stranden med ett parasoll ska jag antingen ta med min farfar eller så måste jag skaffa ett barn? skriver en annan.

Uppmanar till bojkott

Reaktionerna på förbudet har varit starka.

Många uppmanar till och med att bojkotta Punta Molentis, skriver den brittiska tidningen. Flera uppger att de kommer att besöka andra stränder framöver.

Bakgrunden till beslutet är den skogsbrand, anlagd av mordbrännare, som förra året tvingade stranden att hålla stängt. När den nu öppnar igen har myndigheterna infört stränga regler för att bevara naturen i området.

– Av denna anledning är det nödvändigt att begränsa [den mänskliga] påverkan och säkerställa skyddet av detta arv för kommande generationer, framhåller Villasimìus kommun.

LÄS OCKSÅ: Svensk raket på börsen – ökar 200 procent direkt

Överfulla

Utöver att parasoll och paraplyer förbjuds kommer det inte heller att vara tillåtet att sätta upp exempelvis tält för att skydda sig från solen.

Liknande regler har införts på Jesolostranden nära Venedig, där antalet platser för solstolar och parasoller minskat med 20 000 för att skapa mer utrymme mellan besökarna.

– Italiens offentliga stränder blir ofta överfulla, särskilt på grund av de stigande kostnaderna för att hyra solstolar på privata strandklubbar, förklarar The Guardian.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder - pekar ut Sverige

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen


10 jun 26

Ta ut pengar: Så mycket kontanter ska du ha hemma

2026 06 10

Ett osäkert omvärldsläge har lett till ökade krav på svenska folkets beredskap inför olika typer av kriser.  

Nu ger sig den tidigare riksbankschefen Stefan Ingves in i debatten.  

Han uppmanar alla hushåll att ha kontanter hemma.

– En ofta förekommande rekommendation är att man skall ha minst tusen kronor i kontanter hemma, samt att av dessa behöver en del hållas i små valörer. Har man den ekonomiska möjligheten kan det nog vara bra att ha litet mer än så, särskilt i en familj, framhåller Ingves i DN:s ekonomipanel.

Ingves beskriver kontanthanteringen i Sverige som avgörande i händelse av en kris.

– Kontanthantering är framför allt ett distributionssystem som både måste vidmakthållas i händelser av kris och krig och som måste kunna expandera om det behövs. Då får man väcka till liv gammal kunskap om kontanthantering.

Riksbankens uppmaning

Stefan Ingves uppmaning ligger i linje med Riksbankens rekommendationer. 

Centralbanken rekommenderar alla hushåll att ha 1 000 kronor i kontanter per vuxen hemma. 

– Beloppet ska ses som ett riktmärke och är tänkt att täcka en veckas inköp av livsnödvändiga varor. Hushåll kan vara i behov av mer eller mindre kontanter i beredskap beroende på hur många man är eller vilka särskilda behov som finns i hushållet, framhåller Riksbanken i ett uttalande.

I den mån det är möjligt kan det vara klokt att ha kontanter i flera olika valörer, från mindre sedlar till större. 

Riksbanken uppmanar också allmänheten att använda kontanter sporadiskt för att hålla igång kontantsystemet.

ANDRA LÄSER: Biltema gör jättesatsning i Sverige 

FAKTA: Kontanter i Sverige

- Mängden kontanter i samhället har minskat med 2,6 procent jämfört med för ett år sedan.

Här är några sätt att få tag i kontanter i dag:

- Via uttagsautomter, till exempel Bankomat, ICA-banken och Kontanten.  

- När du betalar med kort i en butik kan du be om att få göra en avrundning uppåt på ditt köp och få ut mellanskillnaden i kontanter. Det förutsätter att butiken hanterar kontanter. Du behöver förstås ha täckning på kortet. 

- Du kan beställa kontanter i valfri valuta från växlingskontor och få dem levererade till ditt postombud.

- Du kan ta ut pengar på växlingskontor.

- Som kund i en bank kan du i flera fall beställa svenska och utländska sedlar i internetbanken för privatpersoner. Pengarna skickas rekommenderat till ditt postombud. Fråga din bank. 

Källa: Riksbanken respektive Myndigheten för civilt försvar

LÄS OCKSÅ: Swedbank varnar för trippelsmäll

Foto: Bankomat

Text: Redaktionen