5 jun 2026

Nya mobilregler i EU – dessa appar kan du radera

2024 08 24

Apple meddelar att man nu kommer att rätta sig efter EU:s nya regler för den digitala marknaden.

Det innebär flera förändringar för hela unionens Iphone-användare, inklusive Sverige.

Bland annat ökar valfriheten vilket får följden att det nu går att radera ett antal av Apples standardappar – någonting som fram till nu inte varit möjligt att göra.

– Idag har Apple tillkännagett en ny uppsättning förändringar som de kommer att implementera i sina mobila operativsystem för att bättre följa EU:S Digital Markets Act, rapporterar exempelvis techsajten GSM Arena.

Här är apparna

De enda av Apple-apparna som inte kommer att kunna avinstalleras är Inställningar och Telefon.

Listan över raderbara appar efter nästa uppdatering är därmed bland annat följande:

- App Store

- Mejl

- Meddelanden

- Kamera

- Foto

- Safari

LÄS MER: Tre klassiska Apple-produkter fasas ut – meddelande till kunder

Implementeras i år

Förutom alla appar som nu går att radera kommer användare av Iphone och Ipad även kunna ändra standardwebbläsare.

– Användare kommer att behöva bläddra igenom hela listan med webbläsaralternativ innan de ställer in en webbläsare som standard, förklarar Chance Miller på 9to5Mac.

En del av förändringarna implementeras redan i år, medan andra kommer att lanseras först våren 2025.

LÄS MER: Apple kommer att släppa helt ny Iphone

Ny AI-teknik

Sedan tidigare har Apple gett besked om flera förändringar i sina produkter med anledning av den senaste AI-tekniken som finns tillgänglig.

Ett exempel på vad som kommer att förändras framöver är assistenten Siri, som nu kommer att vara kapabel att genomföra mer saker.

– Du kan nu använda Siri via text, korrigera dina uttalanden i realtid och erbjuda ett nytt utseende som är mer tätt integrerat i operativsystemet, rapporterade CNBC i juni.

– Siri har nu möjlighet att svara på tusentals frågor om hur du använder din Apple-enhet, även om du inte vet exakt vad funktionen är.

Foto: Y. Fresh

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen